Pro současnou edici DÍLO se nám podařilo navázat spolupráci se studiem Front/. Známé stockholmské designérské studio vedené Annou Lindgrenovou a Sophií Lagerkvistovou pracuje pro řadu mezinárodních klientů. Je zastoupeno mimo jiné v MoMA v New Yorku, Victoria & Albert Museum v Londýně a Centre Pompidou v Paříži. Jejich díla často vyprávějí příběh, boří designové konvence, experimentují a zpochybňují sama sebe. Přitom se stále více zaměřují na materiály a prvky z přírody.

K dílo strom

V poslední době nás jako designéry stále více zajímá příroda a to, jakou roli může hrát v našich návrzích. Přečetli jsme si několik studií o blahodárných účincích zeleně a začali jsme hledat různé prvky v našem každodenním životě, kde můžeme toto uplatnit. Nemusí to být nutně příroda jako taková, ale mohou to být předměty, které přírodu napodobují nebo se jí podobají nebo prostě jen vytvářejí atmosféru podobnou přírodě: posezení na skále nebo posezení na mýtině zalité sluncem.

Zaměření na přírodu je ukotveno i v naší švédské duši. Především je jí ve Švédsku hodně: přestože se náš ateliér nachází v centruStockholmu, 20 minut na obě strany je les. A pak máme také Allemannsrätten, což je „právo na toulání“. Říká, že přírodu nelze vlastnit: každý tam smí být, sbírat bobule, postavit si stan, a to i na soukromých pozemcích, protože patří všem.

Když jsme tento koncept posunuli o krok dál, vytvořili jsme Green Hideaway: kus nábytku, který umožňuje všem zažít přírodu, dokonce i lidem, kteří žijí ve městech, kde je nedostatek zeleně. Stejně jako edice DÍLO umožňuje každému zažít a vytvořit design svými vlastními silami.

Green Hideaway 3

Při pohledu na Green Hideaway vás hned upoutají svislé latě. Jejich oblý tvar obepíná osobu sedící na křesle, což je jasný designový odkaz na typický švédský Pinnstol. Zároveň se však jedná o dospěláckou verzi stromové chýše: zábradlí jsou větve, do kterých se schováte a které vykukují ven. Tímto způsobem, obklopeni zelení, jste si našli svůj vlastní malý prostor, kde můžete sedět a pozorovat část pronikajícího světla, a to zcela sami. Odtud název Green Hideaway.

Tato myšlenka, že jste tak trochu chráněni před zbytkem světa, by se vám hodila zejména tehdy, pokud máte doma jen omezený prostor. Přenesení venkovního prostředí dovnitř vytvoří jinou atmosféru a tvar křesla je jako menší místnost, do které můžete vstoupit: je to klidné místo, kde se můžete schovat a sedět a číst nebo jen relaxovat, váš vlastní osobní les ve vašem obývacím pokoji.

Green Hideaway

Když navrhujete kus nábytku, chcete, aby byl nejen užitečný, ale také elegantní a do jisté míry jedinečný. Toto DÍLO ale zároveň potřebovalo být určitým způsobem jednoduché: musely jsme se ujistit, že si ho lidé budou moci postavit sami.

Proto jsme ho udělaly co nejjednodušší a nejpraktičtější, kombinovaly jsme jen několik různých materiálů. V podstatě stačí vyříznout a sestavit latě, sedátko a dno. Bude to trochu výzva, ale přesto to zvládnou i kutilové začátečníci. Ne každý má však doma dílnu plnou důmyslného vybavení. Proto ke stavbě zeleného úkrytu nepotřebujete víc než přímočarou pilu, ideálně kotoučovou pilu, a k tomu vrtačku a šroubovák.

Pro nás jako designéry je vždy zajímavé klást si otázky, proč lidé některé předměty milují a jiné nemají rádi; jak tyto předměty nebo kusy nábytku vypadají v domácnostech různých lidí odlišně; a jaký k nim mají lidé vztah. Green Hideaway je výjimečný tím, že je mnohem víc než jen křeslo, na kterém se dá sedět, nebo na pohled pěkný designový kousek: jde o pocit, který ve vás vyvolává.

A tento pocit je ještě silnější díky času, který jste strávili řezáním, broušením a sestavováním všech dílů.

Studio FRONT

Green Hideaway

Nová videa s doporučením, jak dále rozvíjet Green Hideaway zde.

Nápady od designérů Michala Riabiče a Jany Potiron nebo floristky Jany Kroupové, kteří na křesle oceňují především kreativní řešení studia Front/ a nabízejí jeho další rozvoj či personifikované řešení. Nově i instruktážní video s detailním návodem na výrobu.

K dilo HideAway