Svým rozhodnutím tak potvrdilo zodpovědný přístup HORNBACHU k životnímu prostředí a lidskému zdraví. Ten již v březnu 2016 vyřadil ze své nabídky celou řadu přípravků na likvidaci plevele obsahující nebezpečný glyfosát.
Již v březnu 2016 jsme z naší nabídky vyřadili celou řadu přípravků na likvidaci plevele obsahující glyfosáty, jakými jsou například Roundup, Dominator anebo Kaput, tedy nejpoužívanější herbicidní přípravky. Učinili jsme tak zcela dobrovolně, protože chceme fungovat v souladu se životním prostředím a nechceme přispívat k poškozování zdraví našich zákazníků a spoluobčanů.
Glyfosát jako pravděpodobný karcinogen
Glyfosáty jsou nejrozšířenější volně dostupné herbicidy na hubení plevele. V roce 2015 je však Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny zařadila mezi pravděpodobné karcinogeny pro člověka (skupina A2) s odůvodněním, že glyfosáty mohou způsobovat rakovinu u lidí a vedou ke vzniku non-Hodgkinových lymfomům. Krok správným směrem už na jaře 2016 udělala společnost HORNBACH, kdy přestala svým zákazníkům nabízet všechny přípravky obsahující glyfosát.
Evropský parlament až na konci roku 2017 schválil usnesení, aby byly herbicidy obsahující glyfosát okamžitě zakázány pro běžné domácí užívání a k čištění veřejných prostranství. Ze zemědělského sektoru by pak měly postupně zmizet během pěti let. Ministerstvo zemědělství vydalo prohlášení až letos v září, jehož cílem je výrazné omezení používání.
„Nová pravidla zakážou aplikaci přípravků s účinnou látkou glyfosát za účelem desikace (urychlení dozrávání některých plodin, zvýšení podílu sušiny) porostu před sklizní. Zákaz se bude vztahovat i na plošnou aplikaci těchto přípravků. To znamená, že je bude možné použít pouze cíleně v případech, kdy nebude možné použít jiný účinný postup. Jde o první z důležitých kroků, kterými chceme výrazně snížit používání glyfosátu,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Podle ministerstva zemědělství se za posledních šest let podařilo snížit používání pesticidů v ČR celkově o 7,1 %. Účinné látky glyfosát se v roce 2013 v ČR spotřebovalo 935 tisíc litrů, v roce 2017 to bylo 750 tisíc litrů. Na tomto poklesu se podílí i společnosti, které nebezpečné herbicidy ze své nabídky již zcela stáhly. V Hornbachu si tak zákazníci přípravky na hubení plevele s obsahem glyfosátu nekoupí už několik let.
Naši zákazníci si pěstují domácí zeleninu a ovoce pro vlastní spotřebu. Chemicky ošetřené plodiny si mohou koupit ve všech supermarketech, ale výpěstky z vlastní zahrádky nebo balkonu chtějí zdravé bez chemie, proto pro ně jediným akceptovatelným způsobem je biologická ochrana,
všechny herbicidy s nebezpečným glyfosátem jsme nahradili šetrnějšími přípravky na biologické bázi. Například glyfosát v Roundupu byl nahrazen kyselinou octovou, stejně tak společnost AgroBio ve svých přípravcích používá fluroxypyr – kyselinu octovou, účinnou látkou v likvidátoru plevele COMPO je kyselina pelargonová.
Biologická ochrana plodin
Projektové prodejny HORNBACH dlouhodobě vyznávají zodpovědný přístup k ekologii. Jejich sortiment splňuje vysoké standardy často přesahující všeobecné stanovené normy. Aktivně, cíleně a dlouhodobě se hlásí k hodnotám, které jsou šetrné k životnímu prostředí, zdraví populace a přátelské k včelám.
Všechny podrobnosti a rady, jak se starat o svůj dům a zahradu zodpovědně vůči svému okolí, zákazníkům rádi vysvětlí odborníci ve všech prodejnách. Poradí též s výběrem adekvátních náhradních přípravků, které jsou šetrné nejen ke zdraví, ale i k životnímu prostředí.