MACHR Stories 042: Alternativní dieselpunková realita
Alternativní diesel-punková realita Petra Vaňka
Petr Vaněk – sochař (umělecký kovolitec)
Většinou používám strojní a motorový odpad, z kterého vytvářím něco užitečného a zajímavého,“
vysvětluje Petr svoji tvorbu.
Ze starého železa pozoruhodná umělecká díla
Je to vlastně umělecká recyklace. Vstupním materiálem jsou kovy, jako například olejnice, ozubená kola, řetězy a ocelové pružiny, z kterých vyrábí nábytek, plastiky a auta. Za svoji dosavadní kariéru zformuloval asi 25 velkých skulptur a více než stovky menších soch. Pracuje tak, aby celá konstrukce byla od základu stavěna s logickou posloupností.
Monstrózní auta jako z Mad Maxe
Jeho tvorba není pouze statická. Petr Vaněk miluje mechaniku motoru a obdivuje inženýring strojů. Jejich funkčnost využívá i ve své tvorbě. Jeho zájem postupně přerostl od mrtvého k živému motoru. Proto si sám postavil dvě pojízdná vozidla. Právě auta jsou to, co ho teď baví nejvíce. Od základu vyrobil dvě vlastní monstrózní auta, která vypadají jako z filmu Mad Max (Šílený Max). Jedno je původně Grand Gerokee, čtyřkolka s pětilitrovou V osmičkou. Druhé je šestnáctilitrová Tatra s naprosto brutální váhou čtyři tuny.
Užívám si burácení motoru, když je přístroj v pohybu, když všechno funguje podle mého navržení a vzniká tak živá, dravá a surová bestie Rat Rody,“
říká Petr Vaněk.
Jeho diesel-punková tvorba vychází z projektu JUNKTOWN – postapokalyptický trend o novém období, v kterém je důležité přežití, je charakteristický kultem kreativity a praktických vynálezů, je to doba plná kovu a rzi.
Tvorba pod značkou Sector 66
Tvorba je Petrovou vášní a zároveň obživou. Pracuje střídavě na dvou místech, v Podkrkonoší, kde vyrostl, a v Praze na ostrově Štvanice. Jeho ateliér nese název Sector 66, právě pod touto značkou můžete nalézt jeho originální výtvory. Jeho velkým úspěchem je, že Karen a Bill Davidsonovi (Harley Davidson) mají vystavenou jeho sochu. Díla Petra Vaňka ocenili i v časopise Forbes.
V průběhu videa máte šanci poznat, kde a jak pracuje, čím se obklopuje a jaké materiály používá. Petr je opravdu řemeslně zručný, což dokazují konkrétní věci vznikající z jeho rukou.
Vrací život kovovému šrotu
Pro většinu lidí nepotřebný šrot, pro Petra Vaňka fascinující materiál. Jeho příběh ukazuje hravost lidské tvorby. Vytvořil například více než metr vysokou plastiku Vetřelce, pouze z podkov svařil sochu koně, z laserových výpalků vytvořil křeslo s křídly anebo výčepní pult z vysloužilých sbíječek. Pyšný je na 300 kilo vážící motorku s pohyblivými částmi a motorem z Tatry 603.
Dílna umělce