Život se může náhle změnit mnoha různými způsoby, svůj nepopiratelný vliv na změnu mají čas a i místo. Lze to však zažít i na omezeném prostoru, lze i na omezeném prostoru pracovat s náhodou? Tuto otázku si položila osobnost, kterou byste čekali spíše na velkých pódiích než v obchodech pro kutily.

Gery Keszler

Gery Keszler je v Rakousku známý jako spoluzakladatel a organizátor plesu Life Ball, jedné z největších a nejoceňovanějších charitativních akcí v boji proti HIV a AIDS. Méně známý je jeho zájem a kutilství a řemeslo. Tyto koníčky ho provázejí již od mládí, například během studia jemné mechaniky na Vyšší odborné škole v Mödlingu.

Metr čtvereční Geryho Keszlera dokazuje, že i na malém jevišti dokáže vytvořit něco, co upoutá pozornost a bude významné: Když se do jeho objektu vhodí kulička, nikdy nemůžete předvídat, kterým z východů vyjde, stejně jako život sám se ubírá cestami, které nelze ovlivnit, ale které určuje osud. Mezitím z píšťal zaznívá i báseň z knihy „Tisíc a jedna noc“, v níž náhoda hraje také důležitou roli.

Naplánoval a postavil ho Gery Keszler na své zahradě. Na samotný metr čtvereční byly použity drenážní trubky, závitové tyče, trubkové svorky a trychtýře. Aby se do čtverečního metru náhody mohl zapojit každý, byl vystaven a zpřístupněn veřejnosti v Kunsthalle Wien v Museumsquartier od 7. do 19. listopadu 2023. Poté byl vydražen 1. prosince, na Mezinárodní den boje proti AIDS, v aukci Geryho Keszlera a výtěžek bude věnován na projekty pomoci AIDS.

Náhoda