TeaLab

Zachycená dešťová voda projde sedimentačním filtrem, z filtrované vody se uvaří pomocí solární pece čaj, zbytková vody se použije na zalévání bylinek, celá solární pec je vyrobena z již použitého materiálu a to celé stojí na pouhém jednom metru čtverečním. Tea Lab Manifesto je tak inspirativní ukázkou low tech soběstačnosti na pouhém jednom metru čtverečním.

Eduard Herrmann

Designérské duo navrhuje věšáky, lampy, police, stoky, židle. Na jejich lavičku inspirovanou pospolitostí se můžete posadit ve Štrasburku, v Uherském Hradišti se zase lidé orientují podle jimi navrženého systému informačních cedulí, map a rozcestníků. Na svém kontě mají řadu prestižních ocenění Red Dot Award, Designblok Diploma Selectin, Czech Grand Design, Elle Decoration Internationa Award a další. Nejčastěji diskutovanými tématy je v jejich oboru už několik let ekologie, udržitelnost a etika výroby. konstatují.

Matěj Coufal.

V projektu Tea Lab se propojuje několik témat: využívání solární energie, využívání dešťové vody a znovu využití materiálu. Fungování solární pece spočívá na koncentraci sluneční energie do jednoho bodu – ohniska paraboly. Jde tedy pouze o to, jak a jestli svítí slunce, sluneční energie zajistí dostatečnou teplotu, aby voda prošla varem. Navíc, pro domácí použití jsou solární pece velmi snadné na zkonstruování pomocí vlastních nástrojů.

Jednoduchý sedimentační filtru na dešťovou vodu se skládá z kamenů, štěrku a aktivního uhlí, které poskytne finální filtraci vody od různých znečišťujících látek, které mohou být ve vodě přítomny. A nakonec samotná konstrukce pro solární pec, ta je vyrobena z použitého nebo zbytkového materiálu a nalezených dřev.