MACHR | Stories 093: Domov na kolečkách
Bydlení v maringotce je pro někoho z nouze východisko, pro jiného alternativní způsob bydlení. Tam, kde jedni využívají maringotky jako zajímavý způsob trávení víkendu nebo dovolené, žijí na druhé straně lidé v maringotkách po celý život a jsou spokojeni s minimalistickým pojetím svého okolí a obydlí. Podívejte se na příběh výrobce maringotek, který nejen ví, jak je postavit, alei jak v nich bydlet a žít.
Režie: Ondřej Sovík | Kamera: Vít Kanyza
Maringotky a jejich pán
Na začátku všeho byl sen. Sen o bydlení. Tomáš Zajíček žil několik let v Praze, ale tento způsob ho nenaplňoval a nedělal ho šťastným. Uvědomil si, že není důležité bydlet vždy ve velkém městě stylem konzumní společnosti a začal hledat jinou alternativu. Ta první byl návrat do rodné krajiny, kde vyrůstal obklopený přírodou.
Když nenašel nic, co by odpovídalo jeho představám o spokojeném bydlení bez nutnosti vlastnit byt nebo dům, případně pozemek, zaměřil se na netradiční způsob bydlení. Objevil kouzlo maringotek. Maringotky jsou vlastně malé, mobilní domečky na kolech, se kterými můžete být neustále v pohybu.
Před mnoho lety byly maringotky jakési z nouze ctnosti, využívali je především kočovní lidé od cirkusu, ale také nejrůznější řemeslníci na montážích. Maringotky jsme nezřídka objevovali na okrajích lesa, kde je používali lesní dělníci jako úkryt před nevlídným počasím a nouzovou noclehárnu. Prostě, maringotky znamenaly něco méněcenného, podřadného a pouze krátkodobě využívaného.
S postupem doby a „zmoudřením“ společnosti se maringotky začaly využívat jako snadno přestěhovatelné víkendové chatky v zahrádkářských koloniích a začala po nich být velká poptávka, která vysoce převyšovala nabídku.
Této příležitosti se chopil právě Tomáš Zajíček. Stal se výrobcem alternativního bydlení na kolečkách a začal vyrábět originální maringotky. Mnoho jeho plánů na stavbu jsou originály, většinu „staveb“ realizoval na základě návrhů zákazníků.
Jak se žije dnes v maringotce?
Je to v podstatě bydlení jako každé jiné. Jen prostor okolo vás je menší. To vás nutí nehromadit okolo sebe předměty, které slouží jen občas nebo jen jako dekorace. V maringotce, která je limitovaná normami, nelze mít naskládáno hromadu věcí, protože by se do ní člověk už nevešel. A pokud zde chcete bydlet a žít, musíte se naučit žít minimalisticky.
Tomáš v maringotce, kterou si sám postavil, žije se svou partnerkou a králíkem. Říká, že je to pro bydlení opravdu na míru a dokonale splňuje jejich představu o spokojeném bydlení. Vyráběl maringotku i pro čtyřčlennou rodinu se dvěma malými dětmi. Ano, i taková rodina může žít v maringotce. Všechno je to jen o tom, přizpůsobit se takovému životu a vytěsnit z něj zbytečnosti.
Tomáš Zajíček staví maringotky převážně dřevěné, včetně dřevěného rámu. Tak, jak hledá alternativy ve svém životě a v bydlení, hledá je i v práci. Dřevo je jedním z obnovitelných zdrojů a zároveň dobrý izolant, a práce s ním je nesmírně zajímavá. Tomáš sám má velkou radost, když vidí, jak mu pod rukama vzniká nová stavba a je na ní hrdý.
BYDLENÍ V MARINGOTCE VÁS MŮŽE OSVOBODIT OD MATERIÁLNÍHO SVĚTA.“
Tomáš Zajíček staví maringotky 4. rokem a má stále radost z každé, kterou pro své zákazníky postaví a která slouží svému účelu. Je rád při práci na vzduchu, i když převážná část práce se odehrává ve velké výrobní hale, kde pracuje s dalšími kolegy a tvoří opravdu dobrý tým.
NEJVÍC MĚ BAVÍ STAVBA KONSTRUKCE ZE DŘEVA. JE TO FOFR A NA KONCI DNE VIDÍTE NAHRUBO STAVBU CELÉ MARINGOTKY.“
Bydlení v maringotce stále patří k jistému kočovnému koloritu, ale už dávno to nejsou ony vagónové maringotky s půlkulatou střechou. Současné maringotky z rukou Tomáše Zajíčka jsou moderně laděné domečky na kolečkách, které svému majiteli zajišťují svobodu a smysl života. Už se také většinou neoznačují jako klasické maringotky, ale přijaly modernější název tiny house.
Díky velmi úspěšnému projektu, který odstartoval jeho dráhu stavitele maringotek, dnes pracuje opravdu pro potěšení a je rád, že může ostatním plnit jejich sen, který by za běžných okolností byl prakticky nedosažitelný.
STAVĚT MARINGOTKY MĚ BAVÍ A NAPLŇUJE. JDE O PRÁCI RUKAMA VE FAJN KOLEKTIVU. JE TO SUPER.“
V současné době, kdy se ceny bytů a dalších nemovitostí šplhají strmě vzhůru a obyčejný pracující člověk již nemá šanci dosáhnout na koupi za vlastní peníze, stejně tak nemá šanci získat výhodnou a nepříliš zatěžující hypotéku, se bydlení v alternativních stavbách jeví jako nadmíru smysluplné. Tam, kde by člověk investoval miliony do koupi bytu a případně další statisíce do jeho rekonstrukce, stačí na maringotku podstatně menší částka. Vše závisí na představách a potřebách toho, kdo chce maringotku z rukou Tomáše Zajíčka pořídit jako levnější způsob bydlení.
V oboru alternativních staveb pro bydlení je dnes již značná konkurence. To ale Tomáše Zajíčka vede k vlastnímu zlepšování portfolia a vymýšlení nových a stále kvalitnějších způsobů staveb. Velkou výhodou je, že maringotky a tiny house nepotřebují stavební povolení, a je možné je stavět v podstatě na míru zákazníkovi. Maringotky také nepodléhají stavební kolaudaci a nevyžadují zápis do katastru nemovitostí. Jedinou podmínkou je, aby měl majitel souhlas stavebního úřadu s umístěním mobilního domu, a to aby bylo v souladu s územním plánováním. K žádosti o vydání územního souhlasu by zájemce měl doložit vlastnické právo k pozemku, případně jiný doklad prokazující, že se nebude stavět na cizím pozemku, a dokumentaci k mobilnímu domu.
Pokud bude mobilní dům využíván pro bydlení nebo pro rekreaci, vztahují se na něj stejná pravidla jako pro stavbu rodinného domu stanovená ve vyhlášce č. 268/2009 Sb. Pravidla se týkají světlé výšky místnosti, šířky chodby, energetické náročnosti, plochy místností. Výrobek musí splňovat hygienické normy a předpisy požární bezpečnosti. Všechny tyto body ale Tomáš Zajíček dokáže splnit, a přitom vytvořit zákazníkovi originální bydlení, které ho finančně nezruinuje. Tomáš Zajíček garantuje životnost svých maringotek až na 50 let. Co se týče ceny, je všechno předmětem dohody mezi ním a zákazníkem.
Kdo tedy hledá nový smysl života a chce být nezávislý na prostoru bez nutnosti hromadit další a další víceméně bezcenné předměty, kdo je už unaven hlukem měst a rád by se vrátil do přírody, kdo si nemůže dovolit se na celý život zadlužit na splacení koupi bytu nebo domu a kdo se umí přizpůsobit menším prostorům, které ho přesto mohou dělat šťastným, by měl zvážit možnost bydlení v maringotce či tiny house. Takový život má své nesporné kouzlo a možná že se díky němu naučíte víc, než kdybyste celý život studovali na nejlepších univerzitách.