Přes den na vaší zahradě vynikne každý detail. Je světlo, barvy září a kontury jsou jasné, ale večer se z ní stane jenom temné bludiště. Stačí nápad a jednoduchý systém 12 nebo 24 voltového osvětlení a zázrak je hotový. Díky jednoduchému zapojovacímu systému s nízkým napětím si vytvoříte bezpečné osvětlení rychle, snadno a bez pomoci odborníka.
Upozornění
Při realizaci nebo úpravách elektroinstalace však pamatujte na to, že je třeba dodržovat požadavky na elektroinstalaci dle platných právních předpisů a technických norem ČSN.
Vyberte si typ rozvodu
Hned na začátku se rozhodněte, jestli využijete 12 V nebo 24 V rozvody zahradního osvětlení. Doporučujeme řídit se jednoduchým pravidlem vzdálenosti. Pokud se jedná o malou a jednoduchou instalaci s krátkými vzdálenosti mezi zdrojem a světlem do 10 metrů, pak použijte 12 V rozvody.
Pokud je instalace rozsáhlejší a složitější a vzdálenosti mezi zdrojem a světlem jsou více než 10 metrů, pak sáhněte po 24 V rozvodech. Hlavním důvodem je, že u 12 V dochází k velkému úbytku napětí na vodiči. V překladu to znamená, že pokud použijete 12 V rozvody na dlouhé vzdálenosti, budou vám světýlka svítit jen slabě, nebo dokonce vůbec.
Plánujte, než zasejete trávník a položíte dlažbu
Osvětlení, respektive rozvod kabeláže, je potřeba mít promyšlený dřív, než máte zahradu hotovou. Kabely je dobré umístit alespoň 10 cm pod zem. Hlavním důvodem je bezpečnost – hrozí, že o ně budete zakopávat, děti je budou vytahovat, psi rozkousávat a sekačka cupovat do zničení. Navíc nikdo nechce, aby mu na terase ležely kabely, nebo byly amatérsky přitisknuté ke zdi apod. Podle vašich plánu se budete taky řídit při nákupu všech součástí systému, typů světel a délky kabeláže.
Jedna zásuvka na 220 V a trafo
Základem nízkonapěťového zahradního osvětlení je zásuvka na 220 V. Na tu připojíte trafo, které zredukuje napětí na požadovaných 12/24 voltů a ze kterého se rozvádí kabely dál po celé zahradě. Pozor, každé trafo je jen na 150 W a můžete tak na něj připojit omezený počet světel. Takže počítejte a pokud vás to nebaví, zajděte do HORNBACHu a nechte si poradit.
Spotřeba světel je v průměru 1 W a díky LED osvětlení, které má velmi malou spotřebu, jich na jedno trafo připojíte opravdu hodně. Trafo umístěte hned vedle zásuvky, abyste neměli zahradu zbytečně prošpikovanou 220 kabelem. Kam ho umístíte je jen na vás, ale doporučujeme ho skrýt před očima, sluncem, vodou a malými zvědavci.
Nejlepší místo pro trafo
Dejte ho pod zem. I když je trafo vodotěsné, nepokoušejte ho. Navíc mít na zahradě volně ležící černou krabičku nikdo nechce.
Typy světel a jejich využití
Už na začátku jsme psali, že mít plán je důležité. Před nákupem musíte vědět, jak dlouhou kabeláž potřebujete, kolik světel a jaké typy chcete na zahradě použít.
Jaká světla můžete použít
- vestavná světla do podlahy
- svítící sloupky
- zapichovací světla
- reflektory
Kde světla můžete použít
Kde světla můžete použít:
- podlaha terasy
- volné plochy zahrady
- keře, sochy, zákoutí
- dětské domečky a prolézačky
- vodní svět
Hlavní předností nízkonapěťového zahradního osvětlení je jeho bezpečnost. Když se dotknete 12/24 voltů, zabrní to, ale neublíží. Otvírají se vám tak možnosti, jak rozzářit oči vašich dětí a nechat je snít. Nasviťte jim jejich zahradní domeček, prolézačku, houpačku anebo třeba celé stromové hnízdo. Možná nebudou chtít jít spát, ale celý život na svoji večerní zahradu budou vzpomínat.
Jak měnit světla
Když vám odejde zdroj světla, musíte vyměnit celé světlo. A pozor, na nízkonapěťový systém zahradního osvětlení můžete napojit jen světla určená pro napětí 12/24 V.
Krásný a bezpečný vodní svět
Bez nízkonapěťového osvětlení si dnes vodní svět nikdo neodvede představit. Díky naprosté bezpečnosti a dokonalé izolaci si můžete nasvítit dno jezírka, vodopád, kaskádu, fontánu, celý bazén nebo kašnu. Díky jednoduchému systému utěsněného spoje přes gumičku nehrozí probíjení ani riziko „utopení“ světla.
A kam s trafem? Dejte ho do skrýše k filtraci a máte vystaráno - je tam zásuvka na 220 V, sucho a stín. Zase nezapomeňte, dřív, než vodní svět postavíte, mějte osvětlení promyšlené. Když je jezírko napuštěné, rostliny zasazené a rybičky si plavou, budou se vám světla dodělávat hůř.
Soumrakový senzor a časovač
Nechcete se spouštěním zahradního osvětlení zatěžovat a raději si ho jenom užívat? Napojte si na 220 voltovou zásuvku před trafo časovač. Ten bude spouštět a vypínat trafo přesně podle vašich představ.
Dalším možným řešením je soumrakový senzor, který spustí zahradní osvětlení jakmile se začne stmívat. S jeho umístěním si musíte dát trochu práce. Napojuje se přímo na trafo a je vhodný spíše na menší zahrady, kde nastává stín rovnoměrně. Navíc je potřeba mít senzor nad povrchem – tedy volně ležící na zahradě/terase. Pokud byste jej umístili k trafu pod zem, kde je pořád tma, soumrakový senzor by byl prakticky pořád sepnutý.