14 věcí, které můžete udělat pro svou zahradu během zimy
Možná si říkáte, že zima je období, kdy na zahradu nebudete muset lidově řečeno sáhnout. Opak je ale pravdou, existuje minimálně 14 věcí, které pro svou zahradu můžete udělat i během tuhé zimy.
Kontrola hlíznatých a cibulových rostlin
V zahradě je neustále potřeba kontrolovat, zda nejsou rostliny napadeny houbovou chorobou anebo plísní. V případě, že napadené kusy rostlin objevíte, je potřeba je neprodleně zlikvidovat.
Kontrola předčasného rašení
Stejně jako kontrolujeme kvalitu a zdraví rostlin, je potřeba zaměřit svou pozornost také na to, zda některé z vysazených rostlin předčasně neraší. Pokud v zahradě objevíte rašící zelený výhonek cibulovin, jde o následek nadměrné teploty. Hlízy a cibule proto raději přestěhujte na sušší místo.
Zimní řez ovocných stromů
Posypávání záhonů popelem
Možná jedna z méně obvyklých aktivit, přesto však nesmírně důležitá. Dřevěný popel obsahuje větší množství draslíku a vápníku, což jsou dvě nezbytné živiny, které rostliny potřebují ke zdravému růstu.
Chemický rozbor půdy
Díky chemickému rozboru půdy zjistíte, zda zemině chybí nějaké živiny, anebo zda zde přebývají určité toxické látky. Součástí rozboru je také doporučení, jak dál pokračovat. Rozbor provedou v zemědělské laboratoři a stojí asi 500 Kč.
Rytí zahrady
Ve chvílích, kdy není půda zmrzlá na kus ledu, můžete vzít rýč a zrýt záhony, které jste nestihli zrýt na podzim. Můžete také zrýt další dosud neosázenou plochu a zvětšit tak současnou zahrádku.
Chraňte rostliny před mrazem
Kácení stromů
V zimě, během vegetačního klidu, můžete ze své zahrady odstranit staré a nemocné stromky. Pokud máte na zahradě ořešáky a jabloně, pařezy, které po odstranění stromu zůstanou, neodstraňujte. Naočkujte je sadbou hlívy ústřičné.
Výsadba paprik a rajčat
Možná se vám zdá, že na výsadbu je ještě příliš brzy. Pokud ale není zima tuhá, už v únoru můžete začít s výsadbou rajčat a paprik. Počítejte s tím, že tyto dvě plodiny mají velice dlouhou vegetační dobu a bez včasného předpěstování by vám nedozrály.
Výsadba letniček
Úpravy zatravněných ploch
Tyto úpravy je potřeba provádět v době déletrvajícího sucha. Vějířovými hráběmi můžete odstranit mech. Jestliže se na půdě nachází sníh, je to ideální doba pro vápnění půdy dolomitickým vápencem. Jde o nesmírně šetrný způsob, díky kterému se vápenec postupně vsákne do půdy.
Hrabání listí
Předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům
V době vegetačního klidu proveďte předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům. Tímto krokem zničíte celou plejádu nejen dospělců, ale i jejich vajíček. S postřikem nešetřete, protože škůdci přezimují většinou za starší kůrou a je třeba, aby i tam postřik zatekl.
Vysázení nových stromů
Vysazovat nové stromy můžete nejen na podzim, ale také v zimě během vegetačního klidu. Než ale k samotné výsadbě přistoupíte, měli byste znát místní půdní a klimatické podmínky na zahradě. Počítejte s tím, že nejnáročnější jsou meruňky a broskve, potom jabloně, hrušně a slivoně. Nejméně náročné jsou třešně, drobné ovoce, červený a černý jeřáb.
V zimě se na zahradě rozhodně nudit nemusíte
Jak lze pozorovat ve výše uvedeném výčtu, existuje opravdu nespočet věcí, které můžete pro svou zahradu během zimy udělat. Kromě výše uvedeného se můžete věnovat i nákupu nových semínek, výrobě nového kurníku anebo kompostu či studiu odborné literatury. To proto, aby se na jaře vaše zahrada opět proměnila v oázu klidu a pohody.