Výhody zavlažovacího systému
Jaký druh zavlažovacího systému vybrat?
Pro všechny oblasti mimo trávník je k dispozici pro automatické zavlažování postřikovací a kapková metoda, která zavlažuje cíleně v blízkosti kořenů a tím také šetří vodu. Začátek systému tvoří základní přístroj, který snižuje tlak a zároveň filtruje vodu. Další část systému tvoří položená trubka či rozvodná trubka, která dopravuje vodu do požadovaných míst. Tento systém lze využívat univerzálně, např. pro balkonové truhlíky, terasové rostliny, živé ploty a keře nebo pro květinové a zeleninové záhony, jakož i pro skleníky.
Zavlažovací zařízení se skládá z celé řady součástí:
- Pro balkonové truhlíky se nabízí řadový odkapávač, který existuje také ve variantě jako regulovatelný odkapávač pro rostliny s různou potřebou vody.
- Pro řady rostlin a živé ploty je zde koncový odkapávač.
- Pro zavlažování a novou výsadbu se hodí mlhové trysky a pro úzké plochy s rostlinami pásové trysky.
Jak funguje automatické řízení?
- Pro plně automatické řízení libovolného počtu zavlažovacích rozvodů jsou k dispozici kabelové i nekabelové řídící jednotky. V závislosti na modelu může zavlažovací počítač uložit několik různých zavlažovacích programů, různé instrukce pro na sebe navazující dni nebo, v jednoduché variantě, pouze jeden denní čas zavlažování.
- Zavlažovací zařízení pracující bez kabelu pracují s individuálně programovatelnými řídícími jednotkami, které jsou pevně spojeny s ventily. Ventily poté, v závislosti na programu, připojují a opět odpojují jednotlivé zavlažované zóny. Tímto způsobem lze na vaší zahradě zavlažovat různé oblasti s rozdílně silnou intenzitou.
- Existují zavlažovací počítače, které jsou propojeny přes dálkové ovládání s měřičem vlhkosti země. Počítač vyhodnotí zaslané informace a sám nastaví potřebný druh zavlažování. Sami musíte rozhodnout již jen o požadovaném okamžiku.
- Jiná varianta řízení zavlažování se řídí podle evapotranspirace. Zařízení měří pomocí čidel pravidelně stupeň vypařování z rostlin, teplotu vzduchu, sluneční záření, vlhkost vzduchu a množství srážek. Z toho poté vypočítává množství vody, které rostliny potřebují. Kromě toho se zohledňuje také stáří rostliny a její druh, složení půdy, druh zadešťování a další údaje. Tato metoda je velmi přesná a šetří tím obrovské množství vody.
- Většina zavlažovacích počítačů má solární buňku, ze které odebírá proud pro svůj provoz. Před příchodem prvních mrazů je tento přístroj nutné odšroubovat od vodovodního kohoutku a uložit na místo chráněné proti mrazu.