Jaké jsou vaše technické možnosti?
Před výběrem a nákupem si dobře rozmyslete, zda vám bude stačit mobilní klimatizace, která nepotřebuje žádnou složitou instalaci. Další možností je investice do výkonnější nástěnné klimatizační jednotky a s tím spojené náročnější stavební úpravy.
Každá klimatizace také odvlhčuje, takže odvod vlhkosti ve formě kondenzátu vyřešený mít musíte. Dálkové ovládání je standardem u všech klimatizací.
Jak velký prostor bude klimatizace ochlazovat?
Při výběru klimatizace je velmi důležitý údaj o velikosti plochy, kterou bude přístroj ochlazovat. Mobilní klimatizace se dělí do tří základních výkonů chlazení a dokáží fungovat na maximální výkon na plochách od 10 do 40 m2.
Ale pozor, nejen metry čtvereční, ale také celkový objem místnosti ovlivňují výběr správné klimatizační jednotky. Představte si tedy, v jakých místnostech budete klimatizaci využívat.
Klimatizace rozdělujeme na:
1. MOBILNÍ KLIMATIZACE
Výhodou tohoto typu klimatizace je nenáročná instalace. Potřebujete pouze vyřešit odvod teplého vzduchu směrem ven. Nejčastěji se toto řeší zakoupením okenní izolace, otvorem ve zdi nebo otvorem v okně (hlavně u starých oken). Nevýhodou mobilní klimatizace je její vyšší hlučnost.
Mobilní klimatizace je účinná pro místnosti o přibližné plošné výměře 10 - 30 metrů čtverečních a dělí se dle tří základních výkonů dle BTU.
- 7.000 BTU - pro místnost o ploše do cca 15 m čtverečních.
- 9.000 BTU - pro místnost o ploše do cca 20 m čtverečních.
- 12.000 BTU - pro místnost o ploše do cca 30 m čtverečních.
Rozměry místnosti jsou pouze orientační. Samozřejmě velmi záleží na celkovém objemu (tedy i výšce stropu), izolaci a dalších faktorech.
2. DĚLENÁ KLIMATIZACE
Tomuto typu klimatizace se také říká splitová či nástěnná. Skládá se ze dvou hlavních částí:
- vnitřní jednotka - obsahuje ventilátor, vyfukuje studený nebo teplý vzduch požadovaný obsluhou
- vnější jednotka - obsahuje ventilátor, vyfukuje odpadní teplo nebo chlad podle zvoleného režimu
Dělená klimatizace je účinná pro místnosti i nad 30 metrů čtverečních. Narozdíl od mobilní klimatizace umí topit, protože v sobě má zabudované tepelné čerpadlo. Vnitřní a vnější jednotka může být od sebe vzdálená až 20 metrů. Dělená klimatizace má téměř neslyšný provoz, zvuk vydává vnější jednotka.
Denní energetická spotřeba je 6 - 20 kWH, ale velmi záleží na teplotě a dalších faktorech.
U dělené klimatizace je nutný pro průchod potrubí lehký stavební zásah, ale po zaizolování vedení jsou minimalizovány tepelné ztráty.
Upozornění:
Váha venkovní jednotky je cca 30 kg, proto je třeba předem zvážit vhodné upevnění.
OCHLAZOVAČ VZDUCHU
Může být považován za alternativu ke klimatizacím. Pracuje na principu odpařování vody. Nekonečný pás se stále namáčí v zásobníku s vodou. Z pásu se voda odpařuje pomocí ventilátoru.
Vzduch v místnost ochladí o 3 - 5 stupňů Celsia. Spotřeba vody je až 10 litrů denně a voda se odpařuje do prostoru místnosti. Proto je důležité mít současně otevřená okna a místnost větrat, protože jinak by šla vhlkost rovnou do zdí.
VENTILÁTORY
Ventilátory jsou letní klasikou. Existují stolní, stojací, podlahové nebo větráky s ionizátorem. Velmi oblíbené jsou stropní ventilátory a jedním z největších hitů letní sezóny je ventilátor s rozprašovačem vody.
Stropní ventilátory
Mezi největší výhody stropního ventilátoru patří jeho tichý chod a možnost nasadit na něj běžnou žárovku.
Věděli jste, že...
Některé typy stropních ventilátorů jsou vybaveny funkcí reverzace = letní i zimní provoz. To znamená, že v zimě lze tento ventilátor přepnout na obrácený chod. Teplý vzduch je lopatkami ventilátoru poháněn od stropu, podél stěn k podlaze a středem místnosti je vzduch nasáván vzhůru k ventilátoru.
Dojde tak k ohřátí stěn a prostoru kolem stěn, kdy se vyrovná rozdíl teplot mezi podlahou a stropem.
Jak často budete klimatizaci používat?
Výběr klimatizace je také o ceně, designu a o výrobci. Ten udává její výkon, který je vlastně hodinovou spotřebou. Správné používání klimatizace pak zvýší efektivitu a úsporu energie. Např. pokud necháte klimatizaci běžet celý den, ušetříte tím energii. Klimatizace dnes navíc mají nejen termostaty, ale i další speciální režimy, časovače, dálková ovládání a samostatnou funkci odvlhčování.