Představte si barvy
Přípravy je vhodné zahájit u počítače a pomocí příslušné aplikace si namodelovat, jaká barva bude vašemu pokoji slušet. Zvolíte-li klasiku, tedy bílou barvu, budete si moci vybrat nejen odstín (např. standard, sněhobílá nebo polar), ale i stupeň lesku. Bílé barvy mají odlišné krycí schopnosti.
K tónování v centru míchání barev, kde dokáží vykouzlit nejrůznější tóny bílé, stejně jako populárních „padesát odstínů šedi“, jsou vhodné bílé barvy kromě vápenného nátěru. Je proto nutné seznámit se se všemi dostupnými informacemi. Nebo dát na radu odborníků. Pěkně pohromadě, přehledně a srozumitelně, jsou informace uvedeny u každého výrobku v e-shopu. Tam můžete všechno nastudovat a zároveň i objednat.
Nakupte potřebné vybavení
Nezapomeňte na zakrývací fólie, plachty a rouna, jimiž ochráníte nábytek i podlahu. Jsou k mání v mnoha provedeních a rozměrech, které jsou na obale uvedeny i v metrech čtverečních. Kupte si i lepící a krepové pásky, malířské i maskovací, jimiž upevníte nejen zakrývací fólie, ale hlavně jimi oblepíte rámy oken, zásuvky, vypínače, radiátory, zárubně i začišťovací lišty podlahy.
Oblepování je dobře věnovat patřičnou pečlivost, při následném úklidu to oceníte. Pásku stačí strhnout a bude téměř uklizeno. Potřebnou přípravou „místa činu“, tedy ochranou všeho, co vzápětí nepokryje barva, malování teprve začíná.
Připravte si podklad
Hrubě očištěný, případně oškrábaný podklad je třeba znovu důkladně prohlédnout a zaměřit se na praskliny a vypouklá místa. Může jít o první signál loupající se omítky. Taková místa je nutné vyspravit pomocí různých druhů štuků nebo tmelů. Raději zatmelíme i ty nejmenší trhlinky. Poté už je čas odstranit skvrny a nečistoty.
Nejodolnější jsou mastné skvrny a nástěnné malby, jež v dětském pokoji spáchaly ratolesti v rámci rozvoje osobnosti. K zahlazení většiny výtvorů postačí saponátový nebo mýdlový roztok a houba.