Konstrukce dřezu
Jedním z nejdůležitějších parametrů dřezu je jistě jeho konstrukce. Ta by se měla primárně odvíjet od místa, které jste pro dřez vyčlenili. Vybírat můžete mezi samostatným dřezem, který se hodí zejména do kuchyně s menší pracovní plochou anebo tam, kde je přítomna myčka, či rozšířeným dřezem s praktickým odkapem. Tento typ dřezu se hodí zejména do kuchyní s častým mytím surovin nebo permanentním mytím nádobí.
Jakou hloubku dřezu?
Materiál kuchyňského dřezu
Na trhu se setkáte s dřezy nerezovými, granitovými, ale i méně známějšími typy, mezi které patří dřezy skleněné, keramické anebo plastové. Který z materiálů zvolit a proč?
- Nerezový dřez:
Vysoce odolný, snadno omyvatelný a praktický – takový je nejrozšířenější typ dřezů v tuzemských kuchyních. Odolává korozi i působení chemických prostředků. Při výběru je ale dobré sázet na dřezy, které jsou vyrobeny z plechu o minimální tloušťce 0,6 mm.
Granitový dřez:
Mezi jeho největší výhody patří širší výběr barev, které tak můžete sladit se zbytkem kuchyňské plochy, ale také nenáročnost na údržbu, pevnost a odolnost. Vzhledem připomíná přírodní kámen. Při výběru se zajímejte o složení dřezu. Kvalitní granitové dřezy by měly obsahovat zhruba 80 % křemenných písků a 20 % pojiv a barviv.
Keramický dřez:
Tento typ dřezů se vyznačuje pevnou strukturou a odolností vůči chemikáliím, vyžaduje také minimální údržbu. Jeho barva si udržuje svou sytost a nebledne ani v rámci několika let. U méně kvalitních výrobků ale může dojít k poškození povrchu vlivem nárazu.
- Skleněný dřez:
Tyto dřezy jsou určeny zejména do moderních kuchyní vyšší kategorie. Už na první pohled jsou známkou luxusu. Stejně jako u keramického dřezu je ale potřeba vybírat kvalitní výrobky, které odolají případným nárazům. - Plastový dřez:
Plastový dřez je vhodný pro všestranné použití v každém typu kuchyně. I tady ale dbejte na to, z jakého materiálu je dřez vyroben. Převládat by mělo kvalitní PVC. Jenom to zaručuje, že bude dřez snadno omyvatelný a stohovatelný.