Mezi venkovní vybavení zahrady patří nejen stoly, židle a lavice, ale také zahradní lehátka, pivní sety, houpačky, bary, houpací sítě, ochranné obaly, podušky nebo skříňky a boxy. Promyslete si, kam nábytek umístíte, z čeho bude vyroben a kolik budete mít času na údržbu.

Pod širé nebe nebo na částečně zastřešená místa vybírejte nábytek z odolnějšího materiálu, který může být vystaven slunci, větru a dešti. Na zcela zastřešená místa si můžete dovolit vybrat jakýkoli vám příjemný materiál.

Při výběru berte v potaz i to, na čem bude nábytek stát. Na dřevěných prknech, dlažbě nebo na trávníku? V židli, která má tenké kovové nohy, se budete do trávníku zapichovat, dlažbu byste pro změnu mohli poškrábat a do mezer mezi terasovými prkny určitě zapadnout nechcete. Zdá se to jako banální věc, ale představte si to.

Protože si můžeme vybrat mezi kousky z nejrůznějších materiálů, nebude kombinace venkovního prostoru a zahradního nábytku problém. Zahradní nábytek podle způsobu využití dělíme na

  • jídelní
  • relaxační

Můžete vsadit na léty prověřenou, novými akcenty ozvláštněnou klasiku, nebo si pořídit rovnocenný venkovní obývák s pohodlnou sedačkou, křesly, taburetem i stolkem. Preferujete-li společné stolování pod širým nebem, můžete volit mezi zahradními sestavami stolů a židlí, jež se liší nejen materiálem, ale i počtem hostů, kteří se sejdou u stolu.

Pro zahradní nábytek obecně platí, že jednotlivé kolekce obsahují nejen stůl, židle, křesla a lehátka. Jednotlivé řady doplňují i lavice, taburety a výrobky šité na míru dětem. Zpravidla lze dokoupit i zahradní houpačku a zahradní lehátka. V pestré škále se vyrábějí i zástěny a paravány, které váš nový venkovní obývák, jídelnu, odpočívárnu i hernu, odstíní od pohledů ze sousedství i z ulice.

Čalouněné části – sedáky a opěráky - je nezbytné před sezónou naimpregnovat k tomu určenými přípravky. Je vyzkoušeno, že opravdu odpuzují vodu a prodlužují venkovnímu textilu barvu i životnost.
Veškerému zahradnímu nábytku bychom při nákupu měli rovnou pořídit i ochranný obal. Prodává se v dostatečných variantách, takže přikryje jakýkoliv vybraný model.

3 tipy, jak vybrat zahradní nábytek

Nejnovějším trendem v oblasti zahradního nábytku jsou kousky z umělého ratanu s pohodlným čalouněním s venkovní úpravou, konferenčním stolkem i lehátky. Umělý ratanový nábytek vyniká svou odolností proti UV záření a špatnému počasí.

Zahradní nábytek z umělého ratanu je téměř bezúdržbový a velice lehký, pevný, stálobarevný a vyniká dlouhou životností. Je vyroben z hliníkové konstrukce, která je opředena umělým ratanem. Nezbytným doplňkem jsou snadno vyjímatelné polstry na zahradní nábytek s venkovní úpravou, jež barevně ladí s designem nábytku.
Stoly z umělého ratanu, jedno zda konferenční nebo jídelní, jsou vybaveny skleněnou deskou, která jej spolehlivě ochrání před počasím i drobnými nehodami.

Top tipem pro nacházející léto jsou venkovní modulové sedací sestavy z umělého ratanu a v luxusním provedení. Nerezový lakovaný rám a vrchní desku z hliníku lakovaného do barvy rámu nebo z tropického dřeva doplňují sedáky ve venkovním provedení.
Mnohé modelové řady jsou vybaveny sérií opěrných polštářů. Samozřejmostí je unikátní řešení opěrek s možností nastavení sklonu a vysoká modularita kolekce. Takové výrobky oceníte nejen v zahradě, ale i na terase u bazénu, kde budou ozdobou každé párty.

3 tipy, jak vybrat zahradní nábytek

Dřevěný nábytek je vhodný na zahrady klasického designu a tam, kde se konzervativní majitel raději nepouští do žádné větší proměny. Výrobky zpravidla z tropických dřev všech barev i kvalit vyžadují l ehkou údržbu v podobě nátěru konzervačním olejem. Postačí je jedenkrát ročně lehce přebrousit, odborníci tvrdí, že to zvládne i hrubší kartáč, a napustit olejem vybrané barvy.

Dřevěný nábytek je lépe, za dlouhodobější nepřízně počasí, alespoň přikrývat na míru šitými oblečky. Není to ale nezbytné, tropická dřeva jsou dostatečně odolná i proti středoevropskému klimatu. Mohou jen lehce změnit barvu. To ale na škodu není. Vás nábytek bude mít nádech ušlechtilé patiny. Pokud ale budete chtít vědět, jak venkovní dřevo ošetřit, přečtěte si tipy, jak obnovit zahradní nábytek.

Sortiment dřevěného zahradního nábytku doplňují i kolekce z tuzemských dřev, jež se dodávají bez povrchové úpravy. To proto, abyste si mohli nábytek natřít barvou, která bude vyhovovat. Vzhledem k tomu, že se tyto levnější modely dávají například k pískovištím nebo do dětského koutku, budou to určitě barvy veselé.
Kovový i dřevěný nábytek, pokud není součástí zastřešeného venkovního prostoru, je třeba na zimu uklízet. Ne že by sníh a mráz nevydržel, ale nikterak mu to neprospívá. Proto je třeba při výběru zahradního nábytku myslet i na to, kam jej zazimujeme.

Dřevo je klasika, se kterou nikdy nešlápnete vedle. Vybírat můžete ze smrku, borovice, buku, dubu nebo exotického teaku a dalších. Rozdíly jsou patrné hlavně v tvrdosti dřeva. Čím tvrdší dřevo je, tím je delší jeho životnost. U dřeva je velmi důležitá jeho ochrana. Každý materiál potřebuje speciální kůru. Jak udržovat zahradní nábytek a na jaký materiál použít ochranný nátěr, impregnaci, speciální oleje a lazury, balzámy s včelím voskem nebo teakový olej, se dočtete v další části našeho poradenství.

3 tipy, jak vybrat zahradní nábytek

Stoly, lavice, sezení nebo police z palet jsou trendy. Dalo by se říci, že nábytek z palet hýbe světem. Pokud chcete popustit uzdu své fantazii a kreativitě, pak jsou palety tím nejlepším důvodem. Jak vyrobit nábytek z palet? Je jen na vás, zda si koupíte již opracované, nalakované a krásné palety z našeho sortimentu nebo si od první třísky do poslední vrstvy laku vše zpracujete svépomocí. Přínosné je také možnost využít workshopů na výrobu nábytku z palet, které nadšenci často organizují i ve vašem okolí.

3 tipy, jak vybrat zahradní nábytek

Plastový nábytek může stát, například na balkoně, celý rok a na jaře se do provozu uvede pouze tím, že se otře od nalapaných nečistot. Když se řekne plastový nábytek, netřeba si hned představovat jen jeho nejvýznamnější zástupkyni – bílou plastovou židli, která se rozšířila po celém světě a stala se ikonou zahradního nábytku. Dnes jsou k mání velice elegantní kolekce z plastu, který evokuje přírodní materiály. Moderní design podtrhuje matné provedení, které se dobře kombinuje například s novou pokrývkou terasy.

Pryč jsou doby, kdy v nabídce plastového zahradního nábytku nebylo z čeho vybírat. Nespornou výhodou nábytku z plastu je jeho váha, snadná údržba a odolnost vůči venkovním podmínkám. U levnějších výrobků je nevýhodou blednutí barev a nosnost materiálu. Pokud nechcete z jakéhokoliv důvodu pořizovat klasický plastový nábytek, máte možnost pořídit si sice o něco dražší, ale za to kvalitnější plastový nábytek. Ten je vyrobený ze směsi tvrdých plastů a v kombinaci např. s umělým ratanem nejenže dobře vypadá, ale má také mnohem delší životnost. Je žáruvzdorný, nerezaví a je odolný proti UV záření.

3 tipy, jak vybrat zahradní nábytek

Stále oblíbený je i nábytek z přírodního ratanu, ten ale více sluší zimním zahradám, kde je celoročně chráněn před vlivy počasí. Je-li vaším favoritem i do zahrady či na terasu, budete ho muset uklízet.
„Trendy“ pro nadcházející sezónu zůstává nadále i nábytek kovový. Je vyroben z odlehčených materiálů a koncipován jako stohovatelný, tedy snadno uskladnitelný v době, kdy o sobě matka příroda dává vědět nadělením z nebe.

Kovové výrobky jsou ale díky povrchové úpravě velice odolné, nevyžadují větší údržbu, sem tam je pouze potřeba otřít je vlhkým hadrem. V kovu jsou vyvedeny všechny výrobky, takže se nabízí pestrá škála stolů, židlí, křesílek, lehátek, lavic i úložných prostor na textilní součásti. Podle designu pak lze doladit slunečníkem či zahradní houpačkou.

Nábytek z přírodního ratanu je lehký, vzdušný a dobře snáší rozmary počasí. Nevadí mu krátkodobý déšť ani slunce a pokud se materiál začne "zatrhávat", stačí ho obrousit a obnovit bezbarvým lakem na dřevo. Každý kus je de facto originálem a přírodní vzhled dodává exteriéru ten správný šmrnc. Téměř nezničitelnou variantou je tzv. umělý ratan. Ten věrně napodobuje vzhled přírodního ratanu a použitá syntetika nepotřebuje téměř žádnou speciální péči.

3 tipy, jak vybrat zahradní nábytek

Na první pohled studený a neosobní materiál se dá skvěle kombinovat s barevnými poduškami, polštáři, dřevěnými detaily, tkaninami a syntetickými materiály. Nejčastěji se setkáte s nábytkem vyrobeným z hliníku, jehož předností je dlouhá životnost, odolnost a nenáročná údržba. K výrobě venkovního nábytku se také používá ocel. Oba dva materiály jsou již povrchově upravené a mají vysokou nosnost. Na desky stolů se často používá plechová mřížovina.

3 tipy, jak vybrat zahradní nábytek

Aby vám zahradní nábytek dělal radost co nejdéle, je potřeba mu věnovat základní péči.

  • Nejméně práce budete mít s nábytkem z plastu, kdy stačí vzít hadřík a nečistoty umýt. Životnost plastu prodloužíte tím, že nábytek nebudete příliš dlouhou dobu vystavovat přímému slunci.
  • Údržba nábytku z kovu vám také příliš času nezabere. Kovové části stačí občas omýt a ty dřevěné či plastové očistit např. jarem.
  • Pokud se nechcete během sezóny zabývat stěhováním nábytku z místa na místo, pak jsou dobrým pomocníkem ochranné obaly. V nabídce najdete obal na zahradní lehátko, slunečník, lavici, houpačku nebo na celou zahradní soupravu.
  • Tvrdé dřevo a cizokrajné dřevo doporučujeme napouštět jen olejem. Lakuje se pouze buk a dub lze natřít podlahovým lakem.
  • Měkké dřevo, jako je například smrk a borovice, ochráníte tenkovrstvou lazurou.

3 tipy, jak vybrat zahradní nábytek