Filtrovat, či nefiltrovat? Aneb akvarijní filtry
Někdo to rád horké aneb topítko je potřeba
Budiž světlo aneb akvarijní osvětlení
Bez světla se vaše nové akvárium neobejde. Pokud chcete, aby se rybám i rostlinám v akváriu dobře dařilo, čeká vás pořízení osvětlení. Jaké máte možnosti? Nejoblíbenější jsou zářivky. Dokáží vám vytvořit podmínky, které připomínají:
- denní světlo,
- tropické slunce,
- simulaci podmořské hlubiny.
Další oblíbenou variantou je také LED osvětlení. V případě nákupu tohoto typu osvětlení vás jistě potěší úspora energie až o 50 % oproti jiným druhům osvětlení. Až budete do akvária osvětlení instalovat, dbejte bezpečnosti a řiďte se přesnými instrukcemi v návodu. Neublížíte tak sobě ani rybičkám.
Různé spektrální barvy osvětlení mají vliv na růst vodních rostlin a řas (většinou nežádoucí). Zářivky s vyšším podílem červené a modré se používají cíleně na zesílení viditelnosti barevných odstínů červené, oranžové a modré ryb a korálů, nicméně rovněž podporují růst řas. Nejčastěji se používají osvětlení s kompletním spektrem, které umí na slunečním světle vytvořit podobné barevné podmínky.
Využívání elektronických osvětlení s časováním umožňuje časové řízení nastavení různých světelných atmosfér. Například lze simulovat východ a západ slunce. Zpravidla je ale postačující řízení osvětlení pomocí jednoduchého časovače. Jsou-li v akváriu také ryby, je opravdu nutná pouze změna z denního režimu na noční. Vodní rostliny vyžadují osvětlení o délce trvání 8 až 12 hodin, které lze prokládat přerušovaně přestávkami a světlo na chvíli vypnout.
Akvarijní osvětlení je často zabudováno do horního krytu akvária. To musí odolávat stávajícím podmínkám suchého ovzduší a zamezovat riziku úderu elektrickým proudem při práci na akváriu. Pro zamezení zbytečným a značným ztrátám energie v důsledku vypařování by se horní zakrytí akvária mělo použít v každém případě.