Součinitel prostupu tepla je dán tepelnou vodivostí a tloušťkou použitých materiálů. Rozhodující roli hraje tepelné vyzařování a konvekce na povrchu.
Hodnota U se udává ve W/(m²K). Udává množství tepla, které projde jedním metrem čtverečním stavebního prvku za jednu sekundu, když je rozdíl teplot mezi vnitřním a vnějším vzduchem 1 K (Kelvin). Čím menší je hodnota U, tím lépe, protože skrz stavební prvek prochází méně tepla.
Čím lépe stavební materiál vede teplo, tím více ho uniká ven. Tepelná vodivost (λ) udává tepelný tok ve wattech (W), který prochází stavebním prvkem o tloušťce 1 metr (m) při rozdílu teplot 1 Kelvin (K). Má jednotku WmK. Například pro stavbu nízkoenergetického domu se doporučuje použít izolační materiál se součinitelem tepelné vodivosti pouze 0,035 W/mK při tloušťce izolace větší než 16 cm.
Skupina tepelné vodivosti (WLG) udává propustnost materiálu pro tepelný tok. Čím menší je hodnota, tím lepší je tepelná izolace. To znamená, že při stejné tloušťce lze dosáhnout lepší tepelné izolace. To je důležité u starých budov s malou tloušťkou krokví.
Příklad: WLG 032 dosahuje zlepšení tepelné izolace o cca 9 % ve srovnání s WLG 035 o stejné tloušťce. WLG 035 dosahuje oproti WLG 040 zlepšení tepelné izolace o přibližně 14 % při stejné tloušťce.
Mimochodem: Čísla skupiny se vztahují k desetinnému místu čísla tepelné vodivosti: Materiál s tepelnou vodivostí 0,020 je ve skupině WLG 020.
Tepelný odpor (R), dříve 1/Λ, se měří v m²K/W a vzniká vydělením tloušťky vrstvy materiálu (d) tepelnou vodivostí (λ) => R = d/λ.
Tento odpor vzniká, když homogenní součástka nebo vrstva součástky odporuje tepelnému toku při rozdílu teplot 1 Kelvin na ploše 1 m² mezi jejími povrchy. Jedná se tedy o reciprokou hodnotu součinitele prostupu tepla.
Zvukově izolační schopnost izolačního materiálu závisí především na jeho složení. Platí zde pravidlo: čím je struktura materiálu (např. minerální vlny) otevřenější a pružnější, tím lepší je zvuková izolace.
Chování stavebních materiálů při požáru se dělí na Eurotřídy A1 až F. Třídy požární ochrany A1 a A2 označují nehořlavé izolační materiály. Třída požární ochrany B označuje izolační materiály, které jsou v podstatě hořlavé (B1 = těžko hořlavé, B2 = normálně hořlavé, B3 = snadno hořlavé).
Vlhkost a studený vzduch mohou proniknout do střešní konstrukce nebo izolace zvenčí a způsobit škody. Aby se tomu zabránilo, aplikuje se na vnější stranu střešní konstrukce podkladová fólie. Zabraňuje ochlazování izolace a jejímu vlhnutí zvenčí.
Pokud nechcete střechu předělávat, je možné mezi krokve instalovat izolaci. Je důležité, aby bylo zajištěno zadní větrání. To znamená, že mezi dlaždicemi a izolací mezi krokvemi musí být 4 cm vzduchu. Při hloubce krokví 16 cm byste proto měli instalovat mezikrokevní izolaci o maximální tloušťce 12 cm.
V případě, že střešní krytina není podbitá, měla by být také neporušená a měl by být dodržen standardní sklon střechy, aby bylo riziko vniknutí vody (např. z ujetého sněhu nebo přívalových dešťů) poměrně nízké.
Střechu pravidelně kontrolujte.
Prodyšnost je pojem známý spíše z obuvi a oblečení než ze stavebních materiálů. Prodyšná klimatická membrána v šikmé střeše je obzvláště důležitá pro cennou stavební konstrukci vašeho domu.
Teplý a vlhký vzduch se může difuzí a konvekcí dostat z interiéru do střešní konstrukce a způsobit zde poškození konstrukce. Aby se tomu zabránilo, instaluje se na straně místnosti parozábrana.
Tím se zabrání pronikání vlhkosti z interiéru do střechy a izolace v zimě. V létě se membrána chová opačně: umožňuje, aby vlhkost, která uniká vlivem tepla, unikala z trámů.
Membrána tak zabraňuje zatékání z interiéru do exteriéru, udržuje střechu stále vzduchotěsnou a zajišťuje příjemné vnitřní klima. Vlhké konstrukce stále bezpečně vysychají - takže nejen vaše střecha může "dýchat".
Průniky v plášti budovy, např. kabely, trubkami, kanály a větracími průřezy, představují zvláštní výzvu pro tepelnou izolaci i ochranu proti vlhkosti. Vysoce kvalitní vzduchotěsnicí manžety jsou ideální pro trvalé a rychlé utěsnění těchto míst v plášti budovy.
Jsou odolné proti roztržení, voděodpudivé, odolné proti stárnutí, trvale pružné a lze je bez problémů používat i při vysokých teplotách. Lepicí límec má také mimořádně vysokou lepicí sílu, průchodka je odlehčená. Kromě toho lze těsnicí manžety instalovat bez použití nářadí.