Zahradní domky na nářadí a dětské zahradní domky
K těm praktickým patří v první řadě zahradní domky, kam lze uskladnit nářadí, sekačku, nábytek, houpačku i venkovní trampolínu. Čistě na hraní jsou dětské zahradní domky, kde si váš dorost bude nejen hrát, ale také skladovat svoje „nádobíčko“. Je to jeho prostor.
Při výběru zahradního domku je důležité zodpovědět si, k čemu má přesně sloužit. Zda bude pouze skladem nebo kombinovaným prostorem plnícím i funkci relaxační.
Domky lze rozdělit na ryze účelové, což jsou domky plastové, plechové i menší dřevěné. Slouží pouze k uskladnění nářadí a techniky. Jejich velikost je cca 10 metrů čtverečních. Dále jsou na trhu domky s širším využitím, což jsou větší dřevěné stavby - domky, chatky a altány. Ty už nemusí sloužit pouze pro uskladnění nářadí a techniky, ale lze je využít i pro přespání nebo jako odpočinkovou zónu při nepřízni počasí. Většina těchto domků má základnu od 12 do 25 metrů čtverečních.
Tyto stavby lze vybavit širokou škálou příslušenství. Samozřejmostí jsou otevíratelná okna, jednokřídlé nebo dvoukřídlé dveře i možnost výběru střešní krytiny. Do takového domku se vejde i zahradní traktor.
Až si ujasníte, nač budete zahradní domek využívat a co všechno do něj chcete zamykat, najděte si čtverečkovaný papír a tužku. Nakreslete si půdorys a zakreslete do něj v patřičném měřítku hrubý obrys všeho, co se tam bude schovávat. Zakreslete jen objemnější věci, například sekačku, obrys stolu (židle přijdou na něj nohama vzhůru), větší gril, houpačku, trampolínu postavenou a výšku i dětskou skluzavku s příslušenstvím.
Pokud se v domku zabydlí i kola, je třeba na ně vytvořit patřičnou rezervu. Každý bicykl na šířku zabere minimálně půl metru.
Z hotového nákresu se nejsnadněji odvodí požadovaná velikost domku. Odborníci odhadli, že na jedno kolo, sekačku, zahradní židle a větší gril je třeba domek o základně minimálně 5 metrů čtverečních, dvě kola plus stejné předměty už vyžadují 8 plošných metrů. Každý větší domek samozřejmě pojme více a více zahradního vybavení. Dobré je počítat i s regálem na menší předměty a volným rohem, nejlépe hned u dveří, kam přijde nářadí. Slunečník a textilní sedáky (polstry), samozřejmě v obalu, se vejdou vždycky.
Při výběru neopomeňte ani výšku domku. Ta by měla odpovídat evropskému typu postavy. Domek by na zahradě neměl působit rušivě a měl by k němu být bezproblémový přístup.
Z materiálů máte na výběr plech, plast nebo dřevo. Plechové zahradní domky jsou ryze účelové, lehké a snadno se instalují. Dobře odolávají povětrnostním vlivům a jsou prakticky bezúdržbové, stejně jako plastové zahradní domky. Pro oba typy není nutné budovat betonovou základovou desku.
Altány, pergoly a přístřešky na auto
Krásnější, nákladnější, ale i daleko variabilnější jsou zahradní domky dřevěné. V této kategorii existuje nejširší výběr od domků ryze účelových až po zahradní chatky s širšími možnostmi využití, zahradní altány a pergoly. Díky použitému materiálu dobře zapadají do přírodního rázu zahrady. Jejich jedinou nevýhodou je potřeba impregnace vhodným ochranným nátěrem, který je nutné každý rok opakovat.
Dřevěné domky s panelovou konstrukcí pobitou palubkami jsou menší a ryze účelové.
Domky se srubovou konstrukcí jsou zpravidla větší typy s širším využitím. Stavba již je složitější a je třeba zapátrat, pro který typ už bude třeba navštívit stavební úřad. V případě stavby domku většího než 25 metrů čtverečních nebo jakékoliv domku na betonový základ je nutné provést ohlášení stavby. Bez stavebního povolení i ohlášení lze realizovat domky o jednom nadzemním podlaží a základnou do 25 plošných metrů zastavěné plochy a do 5 metrů výšky. Hlavně nezapomeňte, že musíte dodržet dvoumetrovou odstupovou vzdálenost od společných hranic pozemků.
Existují i garážové přístřešky na auto a motocykl i plechový domek pro jednostopá vozidla. Do takové minigaráže se vejdou nejen jízdní kola, ale i skútr či moped.
Klouzačky, bunkry a trampolíny
Specifickou sortou zahradních domků jsou ty určené k dětským hrám. Stavebnicový systém může kromě domečku obsahovat i schůdky, zábradlí a skluzavku. Stojí-li vybraný model dětského setu na „kuřích nožkách“, tedy nad úrovní terénu, bývá pod domkem i ohrazené pískoviště.
Domky na chůdách, tj. vysokých nohách, jsou velmi oblíbené, protože výška chůd je přímo úměrná dálce skluzavky. Některé modely dětských zahradních domků vypadají jako pařezová chaloupka, jiné jsou klasickým minisrubem s kompletním vybavením. K aktivnímu využití jsou zpravidla určeny dětem od tří let.
Jednodušším příbuzným dětského domku jsou hrací věže, které se skládají z přístřešku, skluzavky a pískoviště. Součástí stavebnicového systému je kromě vyhlídky s ochranou hlavy i ochranná síť proti nevítaným návštěvníkům (hlavně kočkám a ptactvu), kteří mají tendenci se v takové věži hbitě zabydlet.
Do zahradního programu pro domácí využití patří i samostatně stojící skluzavky a nepřeberné množství houpaček. Od velkých zahradních s poduškami a stříškou pro dvě až tři osoby až po jednomístné dřevěné solitéry, které lze zavěsit na větev stromu, na samostatně stojící rám či trámek na terase. Dětem od čtyř let je určen jednoduchý houpací talíř, který není vůbec náročný na prostor a udělá velkou radost.
Novinkou z tzv. dětské kóji, což je prostor, kde se v hobbymarketu vybavení pro dětskou hru nachází pěkně pohromadě, jsou certifikovaná šplhadla a hrazdy, jež se připevňují k pevnému základu. Duši malého sportovce radost udělají i lezecké kameny – plastové nebo keramické, z nichž lze v zahradě vykouzlit cvičnou horolezeckou stěnu.
Prostorově náročnější jsou zahradní trampolíny. Slouží k protažení celého těla, ale až dětem starším tří let. Trampolíny mívají nosnost do 150 kg. Stabilitu zajišťují čtyři nohy ve tvaru písmene U. Materiál odrazové plochy je vyroben ze speciálního polypropylenového materiálu s ochranou proti UV záření, který zaručuje dlouhou životnost. Neabrazivní hladká povrchová úprava brání odření kůže při dopadu. Zahradní trampolíny jsou vybaveny vnitřní ochrannou sítí a přístupovým žebříkem s protiskluzovou ochranou.
Dětský zahradní nábytek
Děti samozřejmě mají i vlastní, rozměrově přizpůsobený zahradní nábytek. Kromě stolků a pevných i skládacích židlí jim dobře poslouží i slunečník.
Pro mladé zahradníky, kteří chtějí být užiteční, jsou určeny tzv. vyvýšené záhony, dřevěná konstrukce na stabilních nohách s širokým truhlíkem. Mají potřebnou výšku pro ergonomické držení těla dítěte. Děti si v substrátu nasypaného do truhlíku mohou vypěstovat vlastní květiny, bylinky i zeleninu. Truhlík je překryt deskou, čímž vzniká i šikovný pracovní stůl.
Deska záhonek na bytelných nožkách zároveň chrání před domácími mazlíčky i ptáky. Některé zahradní záhony jsou vybaveny i skleníkovým krytem z fólie a sérií zahradnického nářadí v dětské velikosti. Děti si tak už od útlého věku mohou „na vlastní lopatičky“ vyzkoušet kompletní zahradníkův rok.