• Dlažby a obklady jsou, zejména u třídy zpracování III nebo IV (střední, resp. vyšší zatížení), výrazně odolné proti oděru.
  • Vyšší cena dlaždic zpravidla znamená také delší životnost dlažby.
  • Glazované keramické dlaždice jsou mimořádně odolné vůči vlivům počasí, i dlaždice však podléhají určitému opotřebení.
  • Dlaždice jsou nenáročné na údržbu a minimálně náchylné na znečištění.
  • Dlaždice jsou díky své tepelné vodivosti ideální pro pokládku na podlahové topení.
  • Keramické dlaždice jsou ohnivzdorné.

Glazura zušlechťuje povrch dlaždic, propůjčuje jim individuální vzhled a dodává jim na chemické i mechanické odolnosti - např. odolnosti proti vodě. Ale existují také neglazované dlaždice - ty více zdůrazňují přírodní odstín dlažby, jsou však daleko citlivější na skvrny a vlhkost.

Leštěním pomocí mlýnských kamenů z karbidu křemíku získávají leštěné dlaždice ušlechtilý, lesklý povrch. Existují leštěné slinuté dlažby a leštěné dlažby z přírodního kamene (z křemenného kompozitu). Mějte prosím na paměti, že leštěné dlaždice je nejprve bezpodmínečně nutné naimpregnovat vhodnou chemií na dlažbu.

Stěnové obklady mají zpravidla jiné vlastnosti než podlahová dlažba. Podlahové dlaždice jsou samozřejmě mnohem odolnější a zpravidla musí být voděodolné, bezpečné pro chůzi a protiskluzové. Při nákupu dlažby proto prosím dbejte na minimální požadavky na dlažbu a skupiny oděru.

4 tipy, jak vybrat obklady a dlažbu

Z tohoto důvodu se vysoce kvalitní dlažby kalibrují nebo rektifikují. Rozměr těchto dlaždic je uváděn na milimetr přesně.

Dlaždice se před vypálením lisují do určitého tvaru. Díky tomu získávají jejich hrany mimořádnou odolnost proti úderům a nárazům a také jednotný, pravoúhlý formát. Následně se dlaždice vyměří a roztřídí podle „kalibru“ – tj. podle velikosti a zkompletují dohromady. Kalibrované dlaždice nejsou ve srovnání s rektifikovanou dlažbou sice tak přesně rovnoměrné, ale ani nemají ostré okraje.

U kalibrovaných dlaždic dochází k rozměrovým rozdílům. Například u dlažby s jmenovitým rozměrem 15,5 x 62 cm mohou jednotlivé kalibry vypadat následovně:

Kalibr Rozměr v mm
3 149,5 x 606 mm
4 150 x 608 mm
5 151,5 x 610 mm
6 152 x 612 mm
7 152,5 x 614 mm
8 153 x 616 mm
9 153,5 x 618 mm
0 154 x 620 mm
1 154,5 x 622 mm
2 155 x 624 mm

Pro dosažení pravidelné pokládky musí být v jedné místnosti použita dlažba jednoho kalibru. Při kombinaci barev doporučujeme nejdříve rozložení dlažby na sucho.

Dlaždice se po procesu vypálení ještě jednou opracují (vyrovnají) a získají tím jednotnou velikost s hranami v 90° úhlu. Je tak možné je položit s minimální spárou o šířce 1,5 až 2 mm. Nerektifikovaná dlažba se pokládá se spárou o šířce 2 až 8 mm. Širší spáry kašírují rozdíly ve velikostech dlaždice.

Při nákupu dlažeb a obkladů dbejte vždy na to, aby zboží bylo vyrobeno v souladu s normou EN. Tato evropská norma stanovuje minimální požadavky na kvalitu pórovinových a kameninových dlaždic a představuje tak pro zákazníky důležitou pomůckou pro orientaci v sortimentu.
Obklady a dlažby shodné s evropskou normou EN mají regulované minimální požadavky na odolnost proti opotřebení, vsakovost, toleranci rozměru, rovnost povrchu, mrazuvzdornost a pevnost v tlaku a ohybu.

Venkovní dlažba je vystavena mrazu, vodě a teplu. Tyto povětrnostní vlivy jsou příčinou velmi intenzivního pnutí materiálu. Při pokládce dlažby na balkóně, terase a v dalších exteriérech zvolte vždy pouze mrazuvzdorné a vysoce kvalitní dlaždice odpovídající normě EN.

Dlaždice 1. jakosti splňují požadavky normy DIN/EN 14411. Dlaždice 2. jakosti mají drobné vady a popř. také rozdíly v barvách na povrchu a mohou vykazovat drobné odchylky v rozměrech.
Klademe důraz na maximální kvalitu! Proto vedeme u nás v HORNBACHu výhradně dlažby 1. jakosti.

Příčinou různých drobných rozdílů v barvách u stejného typu dlažby jsou nepatrné, neovlivnitelné rozdíly surovin a proces vypalování. Při nákupu dlaždice vybírejte stejné vypalované barvy. Při pokládce byste i přes stejnou vypálenou barvu měli dlaždice odebírat z několika kartonů, jelikož jedině tak docílíte optimální souhry barev a koncového výsledku.

Můžete vybírat i podle toho, zda je dlaždice probarvená. Takové dlaždice mají tu výhodu, že barva není na povrchu nanesená, ale celá dlaždice je z jednobarevného materiálu. Pokud by vám tedy na dlaždice spadl těžký předmět a udělal do ní vryp, tak poškození nebude vidět, protože pod ním bude stále vidět stejná barva dlaždice.

4 tipy, jak vybrat obklady a dlažbu

Mezi další důležité znaky kvality dlažeb patří, kromě popsaných minimálních požadavků, také třídy odolnosti proti povrchovému opotřebení. Tato klasifikace slouží k orientaci při výběru dlažeb a garantuje nákup optimálních výrobků pro vaše potřeby. Obecně tak platí: čím vyšší třída, tím odolnější dlažba.

Třída odolnosti I - velmi nízké zatížení

  • obklad stěn

Třída odolnosti II - nízké zatížení

  • podlahové krytiny, např. do koupelen, sprchových koutů

Třída odolnosti III - střední

  • podlahové krytiny, např. do obývacích pokojů a ložnic a hotelových pokojů

Třída odolnosti IV - vysoké

  • podlahové krytiny, např. do kuchyní, předsíní, kanceláří, na terasy

Třída odolnosti V - velmi vysoké

  • Pro podlahové krytiny, např. do restaurací, vstupních prostor, škol, obchodů, prodejen

4 tipy, jak vybrat obklady a dlažbu

Pro nebytové prostory a oblasti v nichž je bezpečnost na prvním místě, doporučujeme použít protiskluzové materiály. Dlaždice s glazovaným či neglazovaným povrchem jsou na trhu k dostání v několika třídách protiskluznosti.
HORNBACH vám nabízí kompletní sortiment dlažeb pro zajištění maximální ochrany před podklouznutím.

Čím vyšší je u dlaždic tzv. třída otěru, tím odolnější dlaždice jsou.

A do třetice všeho dobrého se při nákupu dlažby u některých dlaždic uvádí také vrypová tvrdost. U hodnoty vrypu podle Mohse se stanovuje hodnota tvrdosti minerálního materiálu. Tak jsou minerály řazeny do klasifikace Mohsovy tvrdosti 1–2 jako tvrdé, 3–5 jako středně tvrdé, a jakýkoli minerál s hodnotou vyšší než 6 se označuje jako tvrdý.

4 tipy, jak vybrat obklady a dlažbu

Podle jednoduchého vzorečku snadno vypočítáte, kolik dlaždic budete potřebovat pro pokládku vašeho interiéru.

Stačí jen zadat délku a šířku podlahy (šířka plochy x délka plochy) a délku a šířku dlaždic (šířka dlaždice x délka dlaždice)) + 5 % na prořez + 5 % rezervní materiál = počet kusů.

Například: (500 cm x 400 cm) : (30 cm x 30 cm) + (11.1 + 11.1) = 245 dlaždic.

Při zjišťování potřebného množství dlažby a obkladů dodržujte následující pokyny:

• V případě pravoúhlých interiérů přičtěte k celkovému množství cca 5 % navíc.
• U nepravoúhlých místností či úhlopříčné pokládky byste měli tento podíl příslušným způsobem navýšit.
• Do výsledného množství nezapomeňte zahrnout i rezervní materiál ve výši + 5 %.

Při nákupu dlaždic a výpočtu množství dlaždic byste měli dbát na údaje na obalu. Obsah na kartonu dlažby se uvádí pro celkovou plochu pokládky (od xx m2).

Zde jsme pro vás připravili přehled těch nejdůležitějších údajů a vysvětlení pojmů na etiketě. I když každá etiketa vypadá jinak, následující údaje se objevují na všech.
Na etiketě najdete následující označení (shora dolů):

  • Označení výrobku
  • Velikost / Rozměry
  • Tloušťka (uvádí se v mm)
  • Tříd. = Třídění (viz výše)
  • Kal. = Kalibr (tento kód uvádí, jaký skutečný rozměr dlaždice má, protože ve výrobě může docházet k výkyvům ve velikosti a kalibru dlaždic. Různé kalibry se třídí, označují a potom odděleně balí)
  • Vy.ba. = Vypálená barva (viz výše)
  • AR a RF - představují zkratky dodavatelů