Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 02.11.24 v 18:50 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Průměrný český byt má rozlohu 50 metrů čtverečních. Nově vzniklé byty mívají sice rozlohu větší, nicméně i tak spousta z nás hraje každý den obdobu legendární hry „tetris“ – s nábytkem a malým prostorem, do kterého se musí vtěsnat. Jak tedy na to, aby i malinký byt působil vzdušně a nepřipomínal temnou kobku?

4 tipy, jak zvětšit malý byt

Pokud bydlíte v malém bytě, sjednoťte v celém prostoru podlahy. Bytu tak opticky dodáte pár čtverečních metrů navíc. Zkombinujte světlé stěny s tmavou podlahou. Ta nemusí být zrovna černá nebo tmavě hnědá. Stačí, když bude podlaha tmavší než stěny. Ať už se jedná o koberec, laminát, parkety nebo PVC - na typu podlahy nezáleží.

V tom nejlepším případě by podlaha měla být světlá a v teplém odstínu (byť jinak obecně platí, že by podlaha měla být nejtmavší plochou v místnosti).

Přemýšlíte o kobercích? Pak vsaďte spíše na kusové, namísto klasického koberce ode zdi ke zdi. Ideálním tvarem kusového koberce je potom obdélník, který místnost opticky protáhne.

4 tipy, jak zvětšit malý byt

V malém prostoru si promyslete hlavně barvy . Pokud zůstanete u bílé, nic nezkazíte. Je známo, že bílá barva zesiluje denní světlo a přitahuje pohled pozorovatele do dálky, takže místnost vypadá větší. Vhodnou alternativou jsou světlé odstíny dalších barev. Světlé odstíny smetanové až po jasně žlutou jsou však vnímány jako poněkud teplejší. Jako barva stropu působí žlutá ještě zářivěji než bílá.

Myslete také na to, že zatímco takzvané teplé barvy přidávají na útulnosti, „teple domova“, ale ubírají optické metry, u studených barev je to přesně naopak.

Jak zařídit malý byt

Chladná modrá a zelená barva působí prostorněji i v malých místnostech - pravděpodobně proto, že nám připomínají nekonečný prostor moře a obzoru.
I když dáváme přednost světlým odstínům, neznamená to, že tmavé tóny jsou v malých místnostech tabu. I ony totiž mají své výhody, které můžete při zařizování místnosti využít. Protože tmavé povrchy stěn téměř neodrážejí světlo, kontury místnosti se rozostří. Místnost tak získá větší hloubku. Zvláště úzké místnosti z toho těží, pokud krátké stěny vymalujete tmavě a dlouhé světle. Tím se místnost otevře a bude se zdát širší.

Pokud nemáte jinou možnost, tak do malé místnosti můžete umístit i masivnější nábytek. Vytvoří se tím vizuální vrstva, která dodá větší hloubku, a nábytek bude působit méně objemně. Pokud je to však možné, měli byste raději použít "lehčí" nábytek.

Jak zařídit malý byt

Nepoužívejte příliš mnoho barev a vzorů, protože to může vyvolávat chaos. Důležité je pouze omezit se na jednu stěnu a zbytek stěn a strop místnosti udělat co nejsvětlejší. Pro celkový harmonický obraz byste měli barvy vzorované tapety použít také u polštářů, závěsů nebo je sladit s odstíny nábytku/stěn.

Jak zařídit malý byt

Příliš mnoho rámů vytváří v místnosti pocit neklidu. Pokud přesto chcete použít několik obrázků, rozmístěte je jako v galerii. To může místnost opticky rozšířit. Zvolte si úzkou stranu místnosti a obrázky rozmístěte do vodorovné linie.

Tak důležité, a tak podceňované. Světlo, respektive osvětlení. U malých prostor je ještě důležitější. A pokud osvětlení podceníte, pak riskujete, že se váš malý byt promění v kobku.

Při výběru osvětlení vsaďte na střídmost – jak u velikosti, tak u materiálu. Tady zkrátka platí, že méně je více. Do bytu také pusťte denní světlo. Tabu v malých prostorech by měly být těžké a tmavé závěsy. Optická kouzla pak způsobí třeba stolní světlo umně naaranžované před zrcadlem, nebo jinou plochou, ve které se může odrážet.

Pro zvýšení tohoto efektu přidejte umělé zdroje světla. Vrhá stíny směrem dolů, čímž se strop zdá být nižší a místnost se tak opticky zmenšuje.

Á propos – zrcadla! Nebojte se jich. Umístěte velká zrcadla, která zachytí i to málo světla. Odrážejí světlo a místnost se díky nim zdá větší. Podobný účinek mají i dekorativní prvky ze skla a kovu - použijte je při zařizování interiéru. A nebojte se ani žádné jiné plochy, která se leskne a ve které se odráží okolní prostor. Do malého bytu právě takové plochy, respektive materiály patří.

Jak zařídit malý byt

Do prostoru, který potřebujete opticky zvětšit, patří otevřené prostory namísto skříněk, poličky, nábytek, který je spíš nižší, chytrá rozkládací a stohovatelná řešení.

A myslete také na úložné prostory: Krabice pod postelí jsou klasika, která ale pod postel z mnoha důvodů nepatří. Lepší je vsadit na jinak málo využívané prostory. Třeba na policový systém nad dveřmi, úložné prostory v sedací soupravě, chytré skříňové systémy, díky kterým využijete každý decimetr místa. Chytrým řešením do malých prostor je i patrová postel.

4 tipy, jak zvětšit malý byt

Pokud není k dispozici prostor pro samostatnou ložnici, bývá prostor pro spaní často integrován do obývacího pokoje. Rozkládací pohovka, která se každý večer přemění na lůžko, je pravděpodobně nejjednodušším způsobem, jak oba prostory spojit. V kombinaci s podestou vytvoříte další patro, které opticky dodá místnosti více prostoru. Můžete ji pak využít pro útulné posezení, šatní skříň nebo svůj pracovní prostor.

Jak zařídit malý byt

Patro na spaní není reálné nebo vám prostě nevyhovuje? Pak zvolte úložnou postel. Zásuvku postele můžete využít na věci, které často nepotřebujete.
Některé typy postelí lze složit pouhým pohybem ruky. Během dne tak budete mít v ložnici více místa a v případě potřeby můžete místnost využít ke cvičení a relaxaci.

Pokud nechcete každý večer stlát postel, potřebujete jiné řešení. Pokud jsou spací a obytné prostory stejně viditelné, doporučujeme je opticky oddělit. Toho můžete dosáhnout například použitím různých barevných provedení stěn, zástěn, závěsů nebo lehkých textilních příček. Pokud je obývací pokoj světlý, můžete nechat spací část v tmavých tónech - to vytváří pocit bezpečí a tvoří příjemný kontrast ke zbytku obytného konceptu.

Jak zařídit malý byt

Řešení "pokoj v pokoji" je pravděpodobně nejexkluzivnějším způsobem, jak oddělit prostor pro spaní od obývacího pokoje. Ty pak můžete jednoduše vytapetovat nebo zakrýt. Obkladové cihly a panely dodají vaší pracovně určitý punc něčeho navíc a dodají jí charakter.
Stěnu můžete také postavit ze dřeva tak, že postavíte polici přes celou výšku místnosti - vznikne tak další úložný prostor. Posuvné dveře umožňují otevírání a zavírání, a poskytují tak potřebné soukromí.
A to nejlepší nakonec: posuvné dveře jsou k dispozici i se zrcadlovou úpravou.

Jak zařídit malý byt

Potřebujete ještě více prostoru a máte vysoké stropy? Pak si postavte patro na spaní. Alternativou ke klasickému patrovému lůžku je podhled a vytvoření prostoru pro postel. Získaný prostor pod ní můžete využít pro útulné posezení nebo psací stůl.

Jak zařídit malý byt

V jednopokojovém bytě je pracovna skoro nemyslitelná. Ale je to v reálu docela jednoduché. Pokud potřebujete pracovní plochu, zvolte rozkládací varianty. Psací potřeby, notebook a další kancelářské potřeby můžete uložit do skříňky a vytáhnout je, když je potřebujete. Ušetříte tak spoustu místa a na nic se nepráší.

Obývací pokoj je místem, kde odpočíváte, čtete si, posloucháte hudbu a sledujete televizi - nebo trávíte čas s přáteli a rodinou. Proto by zde mělo být útulno.

V malých místnostech často chybí úložný prostor. Kam ale dát všechny ty knihy, CD, DVD a hry? Samozřejmě potřebujete skříně. Je lepší je postavit vysoko, nikoli do šířky.
Skříňku na stěnu nechte ve stejné barvě jako přilehlé povrchy stěn, pak nenápadně splyne s pozadím.

Jak zařídit malý byt

Multifunkční nábytek je hitem pro malé místnosti. Příruční stolek, který slouží jako úložný prostor a v případě potřeby ho lze použít třeba i jako stoličku. Pohovka nebo komoda, kterou lze použít i jako psací stůl. Nic takového neexistuje? Ale ano, existuje.

Jak zařídit malý byt

Nevyužité stropy lze také využít jako úložný prostor. V ložnici nevadí, když se výška místnosti poněkud zkrátí - neměla by však být stísněná. Oblíbená je také nástěnná skříň. Opticky splývá se stěnou a není vnímána jako rušivý faktor.

Bude v ní místo nejen na oblečení. Horní police můžete využít na sezónní předměty i na peřiny, polštáře a povlaky na přikrývky. Všechny méně často používané věci se zde dobře skladují. Boxy na podlaze skříně vytvářejí další úložný prostor. Dveře šatní skříně využijte pro velká zrcadla - odrážejí denní světlo a rozšiřují prostor.

Jak zařídit malý byt
nahoru