Jaké jsou typy kompresorů a k čemu je lze použít?
Silný proud vzduchu je skvělým pomocníkem nejen při huštění pneumatik, ale i při čištění a odstraňování nečistot, dofukování expanzních nádob či jako pohon pneumatických nástrojů nebo stříkací pistole. Kompresor je všestranný, nepostradatelný a přátelský. Každé jeho použití má ale svá specifika, proto je třeba předtím, než s ním začnete pracovat, položit si a zodpovědět následující otázky.
Než se pro svůj první kompresor vypravíte, musíte si nejdříve promyslet, k čemu všemu ho budete používat. Je velký rozdíl, zda s ním občas dofouknete pneumatiky a vyčistíte pracovní nástroje, nebo ho budete používat dnes a denně například k pohonu nářadí či stříkací pistole.
Hlavním technickým parametrem, kterého byste si měli všímat, je sací a plnicí výkon a maximální tlak v tlakové nádobě. Jednoduchý bezzásobníkový kompresor lze využít především k nafukování pneumatik, bazénů či míčů.
Pokud budete ke kompresoru připojovat nářadí, pak zvolte typ s tlakovou nádobou. U nářadí si nejprve zjistěte spotřebu vzduchu a podle toho vyberte kompresor s odpovídající hodnotou. Tlaková nádoba je vlastně zásobníkem energie ve formě stlačeného vzduchu. Čím intenzivnější budou vaše odběry vzduchu, například u stříkací pistole, tím větší budete potřebovat tlakovou nádobu. Kompresory s tlakovou nádobou lze ještě dále rozdělit na olejové a bezolejové:
Má mazání uzpůsobené podobně, jako je tomu u spalovacího motoru – olej je rozstřikován do prostoru válce, olejové páry se poté dostávají do stlačovaného vzduchu. Z tohoto důvodu nelze tento typ použít při styku s potravinami, například při dofukování sudu piva a nebo také při stříkání barev. Výhodou olejového kompresoru je jeho delší životnost a také se méně zahřívá. Má ale i svá rizika – při nedostatku oleje se může zadřít, při jeho nadbytku se zanáší
Má k fungování namísto olejové nádrže speciální kluzné materiály. V porovnání s olejovým ale mívá kratší životnost.