Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.11.24 v 12:01 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Před nákupem venkovního solárního osvětlení si zodpovězte otázku, co bude nasvěcovat, resp. osvětlovat. Je jasné, že k nasvícení samostatně stojícího dekorativního objektu bude potřeba mnohem méně intenzivní svítidlo než pro osvětlení terasy či vchodu domu.

Také osvětlení přístupových cest není dobré podceňovat, protože ve špatně osvětleném prostoru může dojít ke zranění. Pásy solárních bodových svítidel zapuštěných do venkovní dlažby jsou i vhodným orientačním prvkem.

Designové solární svítidlo pak spolehlivě plní roli dekorativního předmětu i samo o sobě, takže může být okrasně – užitečným doplňkem exteriéru.

Při nákupu solárních svítidel je třeba zajímat se v první řadě o číslo IP krytí. Venkovní modely musí být hodnotu IP krytí alespoň 44. Tento údaj snadno zjistíte na štítku, jež je zpravidla skryt na ploše, která není běžně vidět, případně je umístěn na nosiči lampy.
Hodnota IP určuje, jak je svítidlo odolné vůči vnějším podmínkám, například prachu či vodě.

Platí jednoduché pravidlo: Čím je IP číslo vyšší, tím je svítidlo odolnější proti nepohodě.

Výrobci samozřejmě produkují osvětlení se správným IP číslem, „čtyřiačtyřicítka“ je u svítidel nabízených jako venkovní samozřejmostí. Z dražších a větších modelů bývá číslo vyšší, neboť se předpokládá, že díky pořizovací ceně a očekávané lepší kvalitě poslouží déle než levné modely. Už proto musí být lépe chráněny před vniknutím cizích těles, hmyzu nebo stříkající vody.

5 nejčastějších otázek při výběru solárního osvětlení

Technická specifikace jednotlivých modelů venkovních solárních svítidel odpovídá na každou otázku. Kdo upřednostňuje podrobnou znalost technických parametrů výrobku a dekorativnost řeší až v druhém plánu, dozví se vše o typu zdroje, maximálním výkonu, barvě světla, životnosti zdroje, druhu ochrany (výše zmíněné IP číslo) či světelném toku v lumenech.

Samozřejmostí jsou informace o rozměrech výrobku, váze, materiálu i třídě energetické náročnosti.

Laika ale spíše zajímá, jak svítidlo vypadá a bude-li mu to slušet právě v jeho zahradě či na terase. Užitečné je zapátrat jen po životnosti zdroje, jež je udávána v desetitisících hodin. Tolik času výrobek vydrží svítit, bude-li nabit slunečními paprsky.

Princip solárního svícení je totiž nesmírně jednoduchý: Solární osvětlení se přes den dobije na sluníčku a za soumraku se díky speciálním senzorům rozsvítí. Ráno se zase solární lampy samy vypnou, pokud se nevybijí už během noci. Zkrátka, svítíte zadarmo, a navíc bez nutnosti rozsvěcovat a zhasínat.

Čím déle bude solární svítidlo na slunci, tím více v noci poslouží. Proto ho je třeba umístit tak, aby se přes den mohlo dostatečně nabít. Solární svítidlo stinný koutek nepotřebuje, naopak. Pro pobyt na přímém slunci je už zkonstruováno, takže není nutné obávat se, že jej prudké paprsky poničí.

5 nejčastějších otázek při výběru solárního osvětlení

Při výběru solárního světla sledujte i počet LED diod – čím víc jich bude, tím je svítidlo výkonnější. Kvalitní výrobky s dostatečným počtem LED diod září natolik, že dostatečně osvětlí venkovní posezení či vchod.

Podstatný je i materiál. Levnější solární světla jsou vyrobená z plastu, který samozřejmě vydrží méně než kovové typy či modely vyrobené ze speciálních vysoce odolných a stálobarevných plastů.

Solární osvětlení nejnovější generace mohou obsahovat i čidla, která reagují na pohyb. Takové typy už plní i bezpečnostní funkce, protože avizují přítomnost nezvaného hosta a hlavně – posvítí spolehlivě na cestu.

Solární světla s pohybovými čidly lemující přístupovou cestu pomohou při nočním návratu. Bezpečnostní funkci oceníte i u bazénu, kdy „soláry“ spolehlivě ochrání od nechtěného pádu do vody.

I ta nejlacinější solární svítidla zpravidla při plném nabití vydrží svítit až 8 hodin, čímž je spolehlivě pokryta nejtemnější část noci.

5 nejčastějších otázek při výběru solárního osvětlení

Standardní solární osvětlení většinou připomíná tradiční svítidla a lampy a je nerozeznatelné od klasických, k elektřině připojených světel. K dispozici jsou ovšem i vtipné a zcela originální solární kousky.

Do dětských koutků volíme solární figurky, zvířátka či řetězy. Šnek má svícení zakomponované do kamene, ježek či žába svítí očima.

Do elegantní pergoly či terasy volíme závěsné či stojací typy korespondující se stylem zahradního nábytku. Oblíbené jsou barevné maxižárovky nebo závěsy tvořené lucerničkami.

Cestu k terase, bazénu nebo altánu dobře vyznačí zápichy všech tvarů, velikostí a barev. Bývají dodávány i v sériích. Vchodu do domu či garáže pak sluší nástěnné modely s pohybovým čidlem.

A pořádáte-li zahradní party, jež se protáhne do nočních hodin, není od věci překvapit pozvané sérií žertovných kousků, které rozsvítí nejen „místo činu“, ale přispějí i k zábavě. Solární osvětlení je už natolik cenově dostupné, že jej můžete použít i jako originální dárek, který si účastníci večírku odnesou jak vzpomínku na vydařenou party.

Designové venkovní prostory elegantně doplní i solární květináče, které poslouží nejen jako intimní osvětlení, ale zároveň i jako originální obal na zeleň. Výběr barev a tvarů tak dá vyniknout každému venkovnímu posezení, které se za tmy promění v nejromantičtější koutek vašeho soukromého prostoru.

nahoru