Ryby jsou jako my
Ryby, stejně jako my, nejsou stejné.
- Některé dávají přednost samotě, jiné vyžadují společnost.
- Některým je lépe v páru, jiné brázdí vody raději v hejnech.
- Některé mají rády hodně světla, jiné vyhledávají přítmí.
- Některé si libují v teplé vodě, jiné milují vodu chladnou.
- Některé plavou rády u dna, jiné se zdržují na povrchu.
Všechny tyto informace musíte před nákupem rybiček důkladně zvážit. V akvaristice byste měli najít odborníka, který by vám měl se vším dobře poradit. Nebojte se na něj obrátit.
Nejlepší postup pro začátek
Jaké druhy ryb jsou nejvíce v kurzu?
Některé ryby jsou více oblíbené, některé méně. My jsme pro vás našli 5 těch nejoblíbenějších. Račte si vybrat.
1. Neonka červená a neonka obecná
Na neonky je radost pohledět. Jsou známé především tím, že se v případě nouze všechny semknou do hejna a pohybují se jako jedna ryba. Ve vašem novém akváriu tento úkaz zřejmě neuvidíte příliš často. Jak to? Dochází k němu tehdy, když neonky začne ohrožovat predátor.
Počítejte s tím, že neonky jsou velmi citlivé a náchylné k nemocem. Vyžadují perfektně čistou vodu a její stálou teplotu. V akváriu by vám neměl chybět kvalitní filtr a akvarijní topení. Neonky se rády ukrývají. Vytvořte jim bezpečné zákoutí, kam se mohou v případě potřeby schovat.
2. Krunýřovec mnohoostný
Krunýřovce můžete chovat ve společném akvárium. Je naprosto bezproblémový. Živí se rostlinnou potravou. Mladí krunýřovci vám pomohou průběžně odstraňovat řasu z akvária a těm starším ke spokojenosti postačí list.
3. Bojovnice pestrá
Bojovnice se právem řadí na první příčky v oblíbenosti. Jsou krásné. Zejména tedy samci, kteří jsou barevně více atraktivní. Ale pozor, nesnesou se s jinými samci. Takové setkání ve většině případů končí smrtí jednoho z nich. Samice jsou také velmi pěkné a naopak se jim lépe daří, když je jich více. Zajímavostí je, že hnízdo s jikrami v tomto případě střeží samec a může se stát agresivní i k samici.
4. Parmička černopruhá
Parmička vás v akvaristice na první pohled zřejmě nazaujme. Barevně příliš atraktivní není. Co vás ale potěší, je její schopnost zlikvidovat řasy. Živí se rostlinnou potravou, ale vyšší rostliny ji nezajímají. Bez problémů ji můžete umístit do společenského akvária a nejlépe se parmičce daří v hejnu.
5. Skalára amazonská
Další živočichové
Mezi obyvatele akvária se neřadí pouze rybičky. Můžete si sem umístit i krevety, kraby nebo šneky. Jedná se o skvělé pomocníky při čištění akvária, jen se vám nesmí přemnožit. V takovém případě vám nezbyde nic jiného, než si vyhrnout rukávy a pár kusů ručně vyndat. Po chemikáliích raději nesahejte, mohli byste ublížit ostatním.
Až si vyberete rybičky a ostatní živočichy, možná nastane ten správný čas pro výběr vhodného akvária, akvarijní techniky a akvarijní dekorace. Vše najdete v našem e-shopu, neváhejte se na nás obrátit. Moc rádi vám pomůžeme.
Přeprava a nasazení ryb
Po převzetí rybiček v přepravním pytlíku byste měli dbát na to, abyste s nimi při přenášení příliš netřepali a také je nepřepravovali příliš dlouho. Čím delší bude cesta, tím více by mělo být v pytlíku vzduchu popř. kyslíku. Až přijdete domů, postupujte při nasazování rybiček následujícím způsobem:
- Uzavřený přepravní pytlík opatrně položte na cca 20 minut do akvária. Tím zajistíte vyrovnání vnější a vnitřní teploty. Čím vetší teplotní rozdíly mezi teplotou v pytlíku a akváriu panují, tím déle byste měli počkat.
- Nyní pytlík opatrně otevřete a skrz otvor pomalu a postupně (cca každých 10 minut) přidávejte vodu z akvária, aby se hodnoty vody vyrovnaly a ryby si na to mohly pomalu zvykat.
- A pak můžete rybičky vypustit z pytlíku do jejich nové říše.