Co je to sádrokartonová deska?
Sádrokartonové desky jsou panely z lisované sádrové hmoty, která je sendvičovým způsobem vložena mezi dva tvrdé papíry. Tento materiál je velmi silným stavebním materiálem suché výstavby, ze kterého je možné postavit stropy, stěny a dělat další významné úpravy v interiéru.
V porovnání s OSB deskou je sádrokarton lehčí, snadněji zpracovatelný a při použití správného typu není náchylný na vlhkost. Sádrokarton je také levnější.
Na co se sádrokarton používá?
Sádrokarton je "základním kamenem" suché výstavby. Tento flexibilní materiál využijete při stavbě příček, předsazených zdí, výklenků, podhledů, dělení pokojů nebo při rekonstrukcích půdy. Většina typů sádrokartonu neslouží jako nosné stěny a proto se sádrokarton montuje hlavně na ocelové tenkostěnné konstrukční profily. Někteří výrobci ale mají speciální nosné verze.
Nejčastěji se setkáte s těmito základními typy sádrokartonových desek, které jsou pro lepší orientaci rozlišeny barvou:
- bílý sádrokarton - je univerzální deskou, která se používá při oplášťování příček a stropů. Nehodí se však do míst, kde by mohl přijít do styku s vodou a vysokou vlhkostí. Je ze všech typů nejlevnější.
- zelený sádrokarton - je proti vlhkosti impregnovaná deska, která je určena pro použití do prostředí s vyšší vlhkostí, jako je koupelna, sprchy, kuchyně apod. Je těžší, má vyšší nosnost a je dražší než sádrokarton bílý.
- červený sádrokarton - je deska s vysokou protipožární úpravou. Hodí se do budov, které vyžadují protipožární ochranu. Má zvýšenou pevnost jádra a proto odolá i vysokým teplotám. Dobře slouží i jako protihluková izolace.
- modrý sádrokarton - deska s modrým označením je speciálně vyrobená jako zvuková izolace. Akustická deska je výborná na odhlučnění zvuku zvenku (stěny mezi byty v paneláku nebo bytovce) i zevnitř mezi pokoji.
Výrobci sádrokartonových desek mají i své speciální řady. Vhod vám tak mohou přijít i multifunkční desky, které v sobě nesou všechny nejlepší vlastnosti výše zmiňovaných. Z takových desek už bez obav můžete stavět "klasické" zdi.
Jaké má sádrokarton vlastnosti?
Jak se sádrokarton upravuje?
Na práci se sádrokartonem vám bude stačit odlamovací nůž nebo pila ocaska. Na otvory nebozez. Po pečlivém zatmelení a zbrousení spár musíte desky finálně upravit. Je nutné sádrokarton dobře napenetrovat, aby barva nebo tapeta dobře držela a vyrovnala se savost celé plochy. Pokud chcete, můžete ještě nanést tenkovrstvou omítku, v opačném případě desku není potřeba ani štukovat.
Pak už můžete malovat, lepit tapety a obklady jak je libo. Vždy se ale raději ujistěte, že vámi vybrané přípravky se hodí na práci se sádrokartonem.
Co k práci se sádrokartonem budete potřebovat?
Podle typu práce se vám budou hodit tito pomocníci:
- konstrukční profily
- vruty a šrouby pro suchou výstavbu
- izolace
- spárovací hmoty pro suchou výstavbu
- penetrace
- obklady
- odlamovací nůž
- silikony a tmely
- hydroizolace
- barvy a tapety