Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.11.24 v 3:03 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

V čem vlastně tkví výhoda podomítkových a předstěnových instalací? Především v úspoře prostoru a uživatelském komfortu. Bez podomítkových systémů bychom sotva setřeli pod zavěšeným WC (ano, i tato dnes celkem běžná záležitost patří do této kategorie), nicméně mnoho zákazníků se jim stále vyhýbá kvůli obavám, že by při případné poruše podomítkových dílů museli rozkopat celou koupelnu.

Žádný strach. Vývoj jde kupředu a dnes je drtivá většina podomítkových instalací, ať už jde o splachovací moduly, nebo baterie, „servisovatelná“ z vnějšku bez nutného vybourání drahých italských obkladaček.

5 tipů, jak na podomítkové instalace

Nejznámější je asi podomítkový splachovací modul obecně označovaný jako „geberit“, což je ale jméno jeho výrobce a vynálezce, renomované švýcarské firmy. Stejně jako v případě „luxu“ se i v tomto případě stal název značky synonymem pro jeden produkt. Dnes je však na trhu celá řadu výrobců vč. několika českých.

Podomítkové baterie jsou v nabídce jak ve sprchovém, tak vanovém provedení. Méně časté jsou podomítkové baterie umyvadlové a dřezové. Pod omítkou mohou být instalovány hlavové sprchy, upevňovací elementy pro umyvadla nebo bidety, ale můžete tak instalovat také odtokový žlábek i odtokovou gulu.

Výhod je celá řada. Už jsme zmiňovali tu hlavní – úspora prostoru a možnost netradičního řešení. Podomítkové instalace jdou ruku v ruce se suchou výstavbou a jednotlivé typy jsou přímo uzpůsobeny k montáži do SDK konstrukcí.

Velkou řadu výhod má již zmiňované podomítkově instalované WC – uvítáte u něj hlavně jednodušší údržbu oproti standardnímu kombi WC, s níž jde ruku v ruce hygiena na vysoké úrovni. Můžete si zvolit různou stavební výšku, která bude jiná v rodině hráčů basketbalu než u sportovních gymnastů.

Designová ovládací tlačítka umístěná v čele, nebo z vrchu, oddálené pneumatické tlačítko (pro invalidy), LED osvětlení, integrované odsávaní pachů, vkládání hygienických tablet přímo pod tlačítko – nic z toho není pro bezomítkovou instalaci problém.

5 tipů, jak na podomítkové instalace

Podomítkové splachovací moduly se v zásadě dělí na dva druhy. Tzv. kombifix je určený k zazdění, tedy k upevnění na nosnou stěnu. Dost často se zapomene podezdít, což vede k následnému uvolnění.
V případě, že potřebujete splachovací modul umístit do prostoru, např. do šachty v panelovém domě, pak použijte tzv. jádrofix. Tento modul je opatřen kovovým rámem, fixuje se do podlahy a je možné ho též zasadit do bočních stěn. Je sice dražší, ale mějte na paměti, že „jádrofix kombifixem nenahradíš“. Dnešní moderní toalety mohou být také vybaveny oplachovými funkcemi a potřebují tedy přívod elektřiny.

Zavěšení umyvadlové skříňky, umyvadla i bidetu vyžaduje instalaci speciálního nosného rámu nebo ocelové pásoviny. U podomítkových instalací je potřeba mít na paměti rozměry podomítkových modulů. Např. podomítkové sprchové či vanové baterie většinou nedostanete do příček, které jsou tenčí než 10 cm.

Voda teče z kopce. Toto pravidlo byste měli mít vždy na paměti při instalaci stěnových či podlahových odpadů. Většinou postačí 1% spád. I tyto podomítkové elementy mají svou stavební výšku, s níž je potřeba kalkulovat při plánování koupelny.

5 tipů, jak na podomítkové instalace

Druhým nejběžnějším artiklem v této kategorii jsou podomítkové baterie, které se většinou skládají ze dvou částí. S touto inovací přišli renomovaní němečtí výrobci cca před deseti lety, a to jednak z důvodu univerzálnosti (jedno podomítkové těleso pro více vrchních částí baterie), především ale kvůli jednoduššímu servisu.

Spodní část napojená na rozvody je pouze jakousi sofistikovanou kapotáží, do které se instalují podomítkové baterie (většinou stačí šroubovák a imbusový klíč).

Úspora prostoru platí u podomítkových baterií dvojnásob a navíc jde také o bezpečnost. Vzpomeňte si, kolikrát se vám podařilo ve sprchovém koutu prudším pohybem těla pustit vařící či naopak ledovou vodu? O modřinách ani nemluvě… Instalací podomítkové baterie ve sprše nebo u vany ušetříte dobrých 5 cm.

Výhodou je také možnost instalace integrované hlavové sprchy či bočních trysek. V případě instalace více odběrných míst podomítkové baterie je pak potřeba dbát doporučení výrobců ohledně dimenzí přívodních trubek (obvykle ½“ nebo ¾“) a požadovaných tlaků (obvykle min. 1atm). Mohlo by se vám totiž stát, že požadovaný výsledek od domácího wellness nedostanete.

Výhodou u vanových podomítkových baterií je kombinace s napouštěním vany skrze ovládání přepadu a možnost umístit vývod sprchy do požadovaného místa či výšky, tak aby vám sprchová hadice nevisela do vany.

Bezbariérový sprchový kout je praktickým a nadčasovým řešením. Pokud vám to konstrukce podlahy a stropu umožní (min. hloubka je cca 10 cm), pak nic nebrání instalaci dotykového žlábku nebo guly místo tak trochu „oldschoolové“ sprchové vaničky. Cenově to vychází cca na stejno, jen je potřeba dbát určitých technických specifik a dostatečné izolace.

Slabinou nové koupelny bývá mnohdy absence úložných prostor. Na úkor designové čistoty se občas zapomíná na místo, kam odložit šampón, žínku, holení, ručníky nebo špinavé prádlo.

Právě kombinací podomítkových systémů a lehkých stavebních konstrukcí v podobě dostatečně dimenzované předstěny, která elegantně schová veškeré rozvody, můžete získat prostor nejen pro instalaci podomíkového splachovacího modulu, ale především pro tvorbu nik pod umyvadlovou galérkou, nad vanou a ve sprchovém koutě. Niky lze nasvítit LED pásky, kterým voda nevadí. Získáte tak designově čistou a nadčasovou koupelnu 21. století.

Předstěnový systém se skládá z kovových kolejnic a sádrokartonových desek. Není potřeba ani gram malty, cementu či čehokoli podobného.

Před zahájením instalace předstěnového systému musíte mít přesnou představu o vzhledu vaší nové koupelny. Jak má vypadat půdorys koupelny? Kde má stát WC, bidet, sprcha, umyvadlo a vana?

  • Nakreslete si co možná nejpřesnější náčrt půdorysu v měřítku 1:20. K tomu použijte milimetrový papír, bude to jednodušší.
  • Vytvořte náčrt předstěny (ve skutečnosti cca 25 cm široký – v náčrtu tedy 1,25 cm) a různých objektů koupelny na papír a vyřízněte je.
  • No a můžete sanitární zařízení na vašem plánu půdorysu koupelny volně přesunovat, dokud se vám jejich uspořádání nebude zamlouvat.

Pokud jste plánovali přesně, tak lze vypočítat, jaké prvky potřebujete, jak dlouhé musí být kolejnice a kolik pomocných nosníků bude zapotřebí.

Délka kolejnic se řídí podle vámi vytvořeného návrhu – v nejjednodušším případě podle délky stěny. Pomocné nosníky potřebujete k opláštění. Do systému stojanů je nutné přišroubovat sádrokartonové desky po alespoň 60 cm, takže byste si měli pomocné nosníky a moduly dobře naplánovat. Stejně tak je nutné přibbližně stanovit délku přívodního a odpadního vedení.

Po realizaci předstěnové instalace se čelní strana obloží na impregnovanými sádrokartonovými deskami. Zpravidla o tloušťce 12,5 mm – v každém případě je třeba dbát na to, aby byly vhodné pro použití v koupelně (s vodotěsnou impregnací).

5 tipů, jak na podomítkové instalace
nahoru