Jaké jsou typy podomítkových instalací?
Nejznámější je asi podomítkový splachovací modul obecně označovaný jako „geberit“, což je ale jméno jeho výrobce a vynálezce, renomované švýcarské firmy. Stejně jako v případě „luxu“ se i v tomto případě stal název značky synonymem pro jeden produkt. Dnes je však na trhu celá řadu výrobců vč. několika českých.
Podomítkové baterie jsou v nabídce jak ve sprchovém, tak vanovém provedení. Méně časté jsou podomítkové baterie umyvadlové a dřezové. Pod omítkou mohou být instalovány hlavové sprchy, upevňovací elementy pro umyvadla nebo bidety, ale můžete tak instalovat také odtokový žlábek i odtokovou gulu.
Jaké jsou výhody podomítkových instalací?
Na co si dát pozor?
Podomítkové baterie
Druhým nejběžnějším artiklem v této kategorii jsou podomítkové baterie, které se většinou skládají ze dvou částí. S touto inovací přišli renomovaní němečtí výrobci cca před deseti lety, a to jednak z důvodu univerzálnosti (jedno podomítkové těleso pro více vrchních částí baterie), především ale kvůli jednoduššímu servisu.
Spodní část napojená na rozvody je pouze jakousi sofistikovanou kapotáží, do které se instalují podomítkové baterie (většinou stačí šroubovák a imbusový klíč).
Úspora prostoru platí u podomítkových baterií dvojnásob a navíc jde také o bezpečnost. Vzpomeňte si, kolikrát se vám podařilo ve sprchovém koutu prudším pohybem těla pustit vařící či naopak ledovou vodu? O modřinách ani nemluvě… Instalací podomítkové baterie ve sprše nebo u vany ušetříte dobrých 5 cm.
Výhodou je také možnost instalace integrované hlavové sprchy či bočních trysek. V případě instalace více odběrných míst podomítkové baterie je pak potřeba dbát doporučení výrobců ohledně dimenzí přívodních trubek (obvykle ½“ nebo ¾“) a požadovaných tlaků (obvykle min. 1atm). Mohlo by se vám totiž stát, že požadovaný výsledek od domácího wellness nedostanete.
Výhodou u vanových podomítkových baterií je kombinace s napouštěním vany skrze ovládání přepadu a možnost umístit vývod sprchy do požadovaného místa či výšky, tak aby vám sprchová hadice nevisela do vany.
Bezbariérový sprchový kout je praktickým a nadčasovým řešením. Pokud vám to konstrukce podlahy a stropu umožní (min. hloubka je cca 10 cm), pak nic nebrání instalaci dotykového žlábku nebo guly místo tak trochu „oldschoolové“ sprchové vaničky. Cenově to vychází cca na stejno, jen je potřeba dbát určitých technických specifik a dostatečné izolace.