Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.11.24 v 20:26 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Optimální a zároveň nejdostupnější variantu představují nadzemní nafukovací či plastové bazény s kovovou konstrukcí a nezbytnou filtrací. Jsou oblíbené díky své kvalitě a dostupnosti – nejsou finančně, ani prostorově náročné a nežádají si ani velké terénní úpravy. Vystačí si s vodorovným pláckem a přívodem vody. Vlastní nadzemní bazén si tak na zahradě dokáže postavit téměř každý. Zpravidla se prodávají v setu s kompletní filtrací a kovovými schůdky.

V posledních deseti letech je nejpočetnějším zástupcem nadzemních modelů nafukovací bazén. Nafukovací bazény s jednoduchou instalací, nízkou cenou a možností se bazénu zbavit, když děti odrostou, jsou výborným řešením. Umožňují filtraci vody podobně jako tomu je u velkých zapuštěných bazénů.

K nadzemním bazénům můžeme ještě přiřadit vířivé vany. Nemusíte si rovnou pořizovat model za statisíce, v nabídce už existuje dostatek nafukovacích vířivek, které svou masážní „přidanou hodnotu“ splní spolehlivě. I ony ale vyžadují chemickou a mechanickou údržbu a zazimování. Zde se to přímo doporučuje, protože i nafukovací vířivka obsahuje složitou elektroniku, které podmínky tuzemské zimy vůbec nesvědčí.

Jak připravit nadzemní bazén

K péči o bazén patří i zazimování a jarní zprovoznění. Čím více péče svému bazénu věnujete na podzim, o to méně práce, ale i starostí, budete mít zjara. Nadzemní bazén je přece jen vyroben převážně z plastu a s ním zima a mráz vůbec nekamarádí.

Pokud venkovní teploty klesnou pod 10 stupňů Celsia je doporučeno nadzemní bazény zazimovat. Buď se musíte postarat o vodu tak jako u velkých bazénů, nebo letního krále zahrady sbalte a uschovejte na jaro. Je to sice pracné, ale máte od bazénu, v němž se stejně přes zimu nebudete koupat, na pět měsíců pokoj.

  • Bazén kompletně vypusťte a odmontujte veškeré příslušenství – hadice a filtraci.
    Očistěte vnitřní strany bazénu čistou vodou, aby při uskladnění nedošlo k poškození pláště usazenými chemickými prostředky.
  • Vyfoukněte horní prstenec a bazén rozložte, aby mohl dostatečně vyschnout. Bazén srolujte. Neskládejte jej, aby nevznikly přehyby. Před uložením bazénu i příslušenství na suché místo s teplotou nad nulou se přesvědčte, zda je vše čisté a dostatečně suché.
  • Odborníci doporučují bazén během zimy občas přeskládat, aby ve folii nevznikly lomy, jež by mohly být základem mechanického poškození a jarního zklamání.
  • Vyčistit se musí i vypuštěná filtrace. Je nutné odstranit usazené nečistoty a skladovat ji, stejně jako všechny komponenty zazimovaného nadzemního bazénu, na suchém místě, kde nemrzne.
  • Stejný postup platí pro bazény s konstrukcí, ty se musí rozmontovat a kovový rám s nožkami a žebříkem složit. Kovové prvky je vhodné ošetřit proti korozi. Plastová část se rovněž roluje a občas přeskládává, aby nevznikly nebezpečné přehyby.

Bazén nestačí jen postavit a zprovoznit. Každý bazén, pokud v něm voda zůstává delší dobu, vyžaduje trvalou péči. Odměnou je radost z křišťálové vody.

I u nadzemních bazénů je nezbytné provádět mj. průplach filtračního písku a čistit sítka filtrace. Zůstane na vás i sledování kvality vody, tj. měření hodnoty pH a dávkování dezinfekce. Jako „provozovatel bazénu“ se budete muset starat i o dávkování bazénové chemie na základě naměřených hodnot, o vysávání bazénu, čištění vodní hladiny a ve finále i o zazimování a odzimování nádrže. Posledně jmenovaná činnost může odpadnout, pokud bazén na zimu vypustíte a schováte v suchu.

Obecně se do bazénů doporučuje napouštět pitnou vodu. Je už předem ošetřená. Nevyplatí se bazén plnit ze zahradní studny a už vůbec ne z potoka, který teče opodál. Než zlikvidujete všechny mikroorganismy, bude vás to stát víc než si objednat cisternu s pitnou vodou, pokud nemůžete vodu přivést hadicí z vodovodního řadu.

Bezprostředně po dosažení hladiny je nezbytné upravit pH a pomocí vybrané chemie udržovat čistotu vody. Patříte-li k odpůrcům jakékoliv chemie, na bazén raději zapomeňte. Existují ale přípravky na bázi kyslíku, takže tradiční chlorový odér nehrozí. Vodu ve všech typech bazénů znečišťují nejen mechanické nečistoty, kterých se zbavíte filtrací, bazénovým vysavačem či lovem do síťky, ale také nejrůznější mikroorganismy jako jsou řasy, bakterie či viry. Ty zahubí právě jen chemie.

Prvotním předpokladem úspěchu v podobě křišťálově čisté vody je písková filtrace s odpovídajícím výkonem. Bez jejího dobrého fungování nelze ani s použitím chemických přípravků dosáhnout po všech stránkách kvalitní a nezávadné vody.
V čistotě je třeba udržovat i samotnou filtraci. Náplň je nutné pravidelně alespoň jednou za 14 dní propírat a, při hojném užívání bazénu, ji jednou za 2 roky celou vyměnit.

K měření hodnoty pH vody (pH určuje, zda je kapalina kyselá nebo zásaditá) slouží kapkové či papírové testery. Pokud naměřené hodnoty nejsou v mezích, kdy může fungovat bazénová chemie, je zapotřebí zjednat nápravu přidáním odpovídajících přípravků.

Pro zdravotní nezávadnost bazénové vody a správnou funkci veškerých chemických přípravků se hodnota pH musí pohybovat v rozmezí 7,0 až 7,4. Hodnota pH vyšší než 7,4 může způsobit ve vodě mléčné zákaly, za které může vysrážení vápníku. Při hodnotách pH pod 7,0 může zase docházet ke zvýšené korozi kovových částí bazénů a blednutí barev materiálů, ze kterých je bazén vyroben. Obě nežádoucí varianty mají vliv i na tělo – mohou způsobit například podráždění očí a pokožky. Hodnotu pH kontrolujeme pravidelně minimálně dvakrát týdně.

Stejně důležité je udržovat i požadované limity tvrdosti vody. Otázky na takovou hodnotu nejlépe zodpoví dodavatel vody, sami ale nejlépe víte, jakou vodu v domácnosti používáte. Pokud každý měsíc likvidujete např. z rychlovarné konvice vodní kámen, máte vodu tvrdou.

Tvrdost vody určuje, kolik zdroj obsahuje rozpuštěných solí vápníku a hořčíku. Ideální je středně tvrdá voda. Máte-li hodně tvrdou vodu, musí se změkčit. Tvrdost vody musíme v průběhu sezóny pravidelně kontrolovat, a to minimálně jednou za měsíc, a v případě naměřených hodnot, jež nejsou doporučeny, tekutinu upravíme patřičnými přípravky.

Údržba bazénu je zkrátka alchymií. Lze se jí naučit, ale nevýhodou je, že během zimní odstávky všechny pracně nastudované i nacvičené postupy zapomenete. Není proto od věci sepsat si návod, abyste napřesrok znovu nepostupovali metodou pokus – omyl.

nahoru