Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
17. 11. 2024 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 04.11.24 v 19:09 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Vertikutací (vertikálním sekáním) rozumíme naříznutí travního drnu na trávníkové ploše za účelem odstranění starého řeziva, plevele a mechu a vytvoření prostoru pro nová, zdravá a silná travní stébla. Po provedení vertikutace se rovněž zlepší přívod vody a přísun hnojiva.

To, jaký model vertikutátoru se hodí pro váš trávník, závisí především na tom, jak velkou plochu musíte zpracovat.

Máte velmi malou a/nebo velmi obtížně přístupnou plochu? Na takové účely se dobře hodí ruční vertikutátory. S těmito přístroji nicméně musíte pro dosažení dobrého výsledku zapojit trochu fyzické síly.

Máte velký trávník o rozloze více než cca 400 m²? Tak to vám poté doporučujeme benzínový vertikutátor. Tyto zahradní stroje si hravě poradí se suchými, tvrdými půdami. A s těmito modely za sebou ani nebudete tahat elektrické kabely, na které byste museli dávat pozor. Na druhou stranu však budete u benzínových vertikutátorů muset vynaložit o něco větší námahu na údržbu než u ostatních přístrojů. A benzínové přístroje také vydávají poněkud hlasitější zvuky a zplodiny.

Je vaše zahrada menší než 100 m²? Na takto malé trávníkové plochy stačí elektrický vertikutátor. Pokud takový vertikutátor budete používat nejvýše dvakrát za rok, můžete tohoto praktického a navíc uživatelsky přívětivého zahradního pomocníka opět snadno uklidit do garáže.

Většina vertikutátorů pracuje podle stejného principu. V přístroji se nachází osa, na které jsou namontované ocelové nože či kotouče. Tato osa je poháněna motorem, díky čemuž se začne otáčet. Nože či ostré kotouče se poté začnou zařezávat v kolmém směru několik milimetrů do země.
Hloubku řezu lze nastavit buď nastavením výšky koleček nebo polohy osy. Materiál odstraněný vertikutací, jako například mechy nebo odumřelá tráva, jsou vyhazovány směrem dozadu a skončí v záchytném koši vertikutátoru.

Při práci s trávníkovými vertikutátory a dalšími hlasitými přístroji byste měli dbát na dostatečnou ochranu proti hluku. Pro stanovení vhodné ochrany proti hluku se doporučuje řídit se podle následujících údajů od výrobce:

  • Hladina akustického výkonu (LwA)
  • Hladina akustického tlaku (LpA)

Nařízení o hlučnosti přístrojů obsahuje směrnici, které pro stroje a přístroje závazně předepisuje označení hladina akustického výkonu.

Jak velký hluk přístroj celkově vydává (zdroj hluku), lze vyčíst z údaje hladiny akustického výkonu (LwA). Ta závisí na intenzitě vyzařovaných zvukových vln a velikosti přístroje. Velikost a tvar místnosti, ve které se přístroj používá a vzdálenost mezi zdrojem hluku a bodem měření nemá v ohledu na tuto hodnotu téměř žádný význam. Čím vyšší je součet hladin akustického výkonu několika přístrojů, tím je v místnosti větší hluk. Hodnota hladiny akustického výkonu jako jednotlivý údaj je zapisován dvěma způsoby:

  • LwA v dB
  • Lw v dB(A)

Hladina akustického tlaku (LpA) popisuje sílu vydávaného hluku, který přichází z určitého zdroje, např. od trávníkového vertikutátoru. Tato hodnota odpovídá vnímání lidského sluchu, tudíž zvuku, které se dostane k lidskému uchu. Působení místnosti či dalších předmětů se přitom nezohledňuje, což nicméně tuto hodnotu ve své porovnatelnosti mírně omezuje.
Aby tuto hodnotu bylo možné použít jako směrodatnou, je nutné k ní přidat ještě další veličiny:

  • vzdálenost mezi zdrojem hluku a bodem měření
  • velikost místnosti
  • polohu zdroje hluku v místnosti
  • prostorově akustické vlastnosti (údaje o ozvěně pomocí doby odezvy)

Hodnota hladiny akustického tlaku se může uvádět následujícími dvěma způsoby:

  • LpA v dB
  • Lp v dB(A)

Výrobce uvádí většinou pouze hladinu akustického tlaku (LpA). Podle platné normy se nicméně tato norma smí uvádět pouze společně s údajem o hladině akustického výkonu (LwA). Při uvedení pouze hladiny akustického tlaku, na rozdíl od hladiny akustického výkonu, má tento údaj sám o sobě pouze malou výpovědní hodnotu.

5 tipů, jak vybrat vertikutátor a provzdušnit trávník

Vertikutaci provádějte pouze na suchém trávníku. Doporučujeme jednou na jaře a ještě jednou na podzim. Nedoporučujeme však provádět vertikutaci na čerstvě založeném trávníku. Mohlo by se stát, že by se vyřízly ještě nezakořeněné trávy. Zkuste s první vertikutací počkat 2-3 roky.

Dále postupujte takto:

  • Posekejte trávník na výšku cca 2-4 centimetru.
  • Kolečka nebo nože vertikutátoru nastavte tak, aby se travní drn nařízl do hloubky přibližně tří milimetrů.
  • Rovnoměrně rychlým tempem jezděte přístrojem po ploše. Když s vertikutátorem zůstanete stát, mohl by se vypnout.
  • Jestli máte trávník v dobrém stavu, pak stačí provést vertikutaci v jednom směru. Při další vertikutaci pak budete pracovat kolmo na předchozí směr. Pokud máte trávník velmi zanedbaný, proveďte vertikutaci jednou v podélném a pak ještě jednou v příčném směru.
  • Může se stát, že po provedení vertikutace zůstanou na ploše holá místa. Nevadí, vemte travní osivo a trávník doplňte.
  • Při teplém, suchém počasí se doporučuje trávník po provedení vertikutace dobře zavlažit. Zajistěte trávníku také vydatný přísun živin. Po dokončení celé procedury dopřejte trávníku několik týdnů pauzu, aby mohl regenerovat.
  • Materiál, který se na ploše během vertikutace vytvořil, z trávníkové plochy odstraňte a zkompostujte.

Po provedení vertikutace je dalším krokem v důsledné péči o váš trávník jeho provzdušnění. Zeleni se daří lépe, pokud se jí dostává přísunu čerstvého vzduchu. Odborníci nazývají tento proces aerifikací. Provzdušňovat můžete trávník celý rok.

Trávník lze aerifikovat pomocí speciálních provzdušňovacích vidlí nebo pomocí motorizovaného trávníkového provzdušňovače. S oběma přístroji se do půdy vytlačí trubkovitými válci díry. Poté se takto vyhloubená zemina celá odstraní.

  • U malých ploch k provzdušnění trávníku zpravidla postačí provzdušňovací vidle.
  • Pro větší plochy se hodí samozřejmě spíše motorizovaný přístroj.

Ježděním se do půdy při provzdušňování trávníku vyvrtají větrací průduchy. Zatěžováním se totiž půda pod rostlinami neustále stlačuje. A i když se po trávníku nechodí tak často, postupem času se zhutní jeho podloží a do půdy se může dostávat pouze velmi malé množství kyslíku.

V důsledku nedostatku kyslíku mají kořeny trávníku problém s růstem. Dalším nežádoucím projevem je hromadění dešťové vody. Mechy a řasy to pak mají jednodušší a ubírají trávníkovým rostlinám čím dál více místa. Čas od času tedy provzdušňujte.

5 tipů, jak vybrat vertikutátor a provzdušnit trávník
nahoru