Vážení zákazníci, protože někteří dopravci v období vánočních svátků uzavřou své provozy, tak může dojít ke zpoždění doručení vašich objednávek. Omlouváme se a děkujeme za pochopení. Klidné svátky, váš HORNBACH.

Je Praha - Černý Most vaše správná prodejna?
Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
26. 12. 2024 zavřeno
31. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
1. 1. 2025 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 26.12.24 v 9:04 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Řada výzkumů potvrdila, že kvalita srážkových vod je naprosto dostačující pro celou škálu využití dešťovky na zahradě i v domácnosti. Pro zavlažování zahrady je dokonce dešťová voda vhodnější než voda z kohoutku. Dešťovka totiž neobsahuje chlór, je chudá na soli a minerály (opak tzv. tvrdé vody), a tak nedochází k zasolování půdy.

Kvalita zachytávané dešťové vody je však ovlivněna typem střešní krytiny. Pokud máte střechu z klasických pálených (keramických) nebo betonových tašek, nemusíte se ničeho obávat. U plechové střechy si dejte pozor na uvolňování staršího nátěru. V případě střechy pokryté asfaltem nebo eternitem nedoporučujeme dešťovou vodu využívat k zalévání záhonů, jelikož se do ní mohou uvolňovat toxické či karcinogenní látky.

Jak uchovávat a využít dešťovou vodu

Dešťovou vodu lze využívat nejen k zavlažování zahrady, ale například i na splachování nebo praní prádla. Pro tyto účely je vhodnější podzemní nádrž, která je připojena na samostatný rozvod vody v domě. Instalace podzemních nádrží ovšem vyžaduje náročnější stavební úpravy na pozemku i v samotném domě. Tyto nádrže pak mohou být napojeny i na systémy automatického zavlažování. Pro zalévání zahrady vám postačí nadzemní nádrž na dešťovou vodu.

Jak uchovávat a využít dešťovou vodu

  • Nadzemní nádrže se nejčastěji vyrábí z tvrzeného plastu (polypropylenu nebo polyethylenu)
  • Seženete je v různých objemech od 50 do 500 litrů.
  • S výpustným kohoutem nebo bez kohoutu.

Většinou jsou opatřeny víkem. Zakrytý sud na dešťovou vodu je vhodnější, jelikož odpadá nutnost instalace roštu pro zachytávání spadaného listí a dalších hrubých nečistot. V zakrytém barelu také nehrozí rozmnožení komárů. Nadzemní nádrže ale nejsou určené pro celoroční provoz, na zimu je raději vylijte.

  • nízká hmotnost
  • snadná instalace a manipulace
  • cenová dostupnost.

Jak uchovávat a využít dešťovou vodu

Sudy na sběr a uchovávání dešťové vody se nejčastěji umísťují přímo k okapu. Vedle nejjednoduššího řešení, kdy pouze postavíte sud pod okap, se nabízí i sofistikovanější způsoby. Pořiďte si k sudu rovnou také sběrač dešťové vody – tento sběrač se instaluje na konec okapu a je vybaven ochranou před přetečením.

Jakmile hladina vody v nádrži dosáhne maximální výšky, začne voda sběračem protékat do kanalizace. Vyhnete se tak nepříjemnostem s přetečením nádoby. Vodu ze sudu pak rozvedete po zahradě buď samospádem, pomocí čerpadla anebo vybavte sud podstavcem, který usnadní napouštění konví přímo ze sudu.

Nádrž na dešťovou vodu umístěte na rovnou, souvislou plochu a chraňte ji před přímým slunečním zářením. Ideální místo je tedy někde ve stínu, u stěny domu. Párkrát za sezónu nádrž vymyjte a zbavte všech nečistot, předejdete tak přílišné kazivosti vody. Na zimu vodu z nádrže vylijte a skladujte ji dnem vzhůru

Jak uchovávat a využít dešťovou vodu
nahoru