Kdy zahradní solární sprchu oceníte?
Vždy, pokud máte alespoň malou zahradu. A to dokonce i tehdy, když na zahradě máte bazén. Rázem se totiž zbavíte zbytečných nečistot, které se bez předchozího umytí do bazénu dostanou.
Zahradní solární sprchu budete při každém čištění bazénu vychvalovat do nebes, uvidíte. Další velké plus je, že nebudete při čištění bazénu využívat tolik chemických čistidel. Už to nebude potřeba.
Jaké druhy solárních sprch existují?
Na zahradách se zřejmě nejčastěji setkáte se solárními sprchami pevnými, ty jsou přidělané k pevné podložce. Můžete je umístit například na zámkovou dlažbu, na dřevěnou podlahu nebo na betonový patník.
Dále jsou velmi oblíbené solární sprchy přenosné. Díky jejich lehkosti nebudete mít nejmenší problém se sprchou manipulovat. Největší rozdíl oproti solárním sprchám pevným je v tom, že mají podstatně menší zásobník na vodu.
Při výběru vaší nové solární sprchy zřejmě rozhodne i designové provedení. Na trhu se setkáte s nejrůznějšími barvami i druhy hlavic a dekorů. Naši zákazníci u nás často nakupují zahradní sprchy značky Uno a Gardena. Prohlédněte si je, možná vám také padnou do oka.
Jak solární sprcha funguje?
Tělo solární sprchy se vyrábí z plastu nebo z hliníku a funguje jako zásobník vody, do kterého se vejde až 35 litrů vody. Tato část sprchy funguje zároveň jako solární kolektor. Jedná se o zařízení, které přeměňuje sluneční záření dopadající na zemský povrch na jiný druh energie, na něco, co lépe využijeme. V tomto případě nám tedy ohřívá vodu.
V letních dnech se stává, že teplota vody v zásobníku vystoupá dokonce až na 60 °C. A právě z toho důvodu je součástí solárních sprch také mísící baterie, která vám umožní zvolit si teplotu vody přesně takovou, jakou si přejete. Solární sprcha ušetří energii za ohřev vody a tím pádem i vaše peníze.
Jestli se pod vaší novou sprchou bude osvěžovat celá rodina, raději se zaměřte na sprchy s minimálním objemem 20 litrů a více. Pro více lidí je to mnohem praktičtější varianta.
Jak sprchu zapojit?
Abyste si sprchu užili co nejdéle v roce, pátrejte po takovém místě, na které svítí sluníčko většinu dne. Také myslete na to, jak často budete sprchu využívat. Proč? Jde o to, aby stihla voda uschnout nebo odtéct a nerozbahnili jste si celou zahradu.
Samotnou instalaci zvládnete levou zadní. A to i v případě, že se nepovažujete za zručné kutily. V podstatě stačí, když sprchu propojíte s vodovodním kohoutkem pomocí rychlospojek a zahradní hadice. Žádnou vědu v tom nehledejte.
Jak o solární sprchu pečovat?
Hlavní zásada zní: V teplých dnech pravidelně měňte vodu. Proč?
Ve vodě se množí bakterie. V případě, že sprchu nepoužijete déle než 3 dny, sprchování není příliš hygienické. Další nepřítel zahradních solárních sprch je vodní kámen. Pokud se tedy potýkáte s tvrdou vodou, občasnému čištění hadice i ostatních součástí sprchy se nevyhnete. S údržbou vám pomůže ocet, ten si s usazeným kamenem hravě poradí.
Na co si dát při výběru solární sprchy pozor
Než si některou ze solárních sprch objednáte, přesvědčte se, že je stabilní a hravě odolá i většímu větru. Také si promyslete, zda se vám bude hodit polohovací sprchová hlavice, ta není u všech sprch samozřejmostí. A nebojte se s prodejcem probrat k čemu vám má sprcha sloužit. Společnými silami jistě vyberte správný poměr mezi objemem zásobníku na vodu a manipulovatelností.