Proč si pořídit průmyslový vysavač?
Genialita průmyslových vysavačů tkví v tom, že jsou určeny pro mokré i suché vysávání. Vysají kovové piliny, hobliny, prach, stavební suť a vodu – třeba i vodu ze dna jezírka, z kbelíku nebo zbytkovou vodu z jímky. Na trhu jsou taky specialitky, které odstraňují chemické a agresivní kapalné látky z podlahy, ale jejich cena je od 15 000 Kč výš.
Předtím, než se dostanete k samotnému nákupu je potřeba chvilku popřemýšlet. Na co budete vysavač používat, kde ho budete mít, jaký tank si chcete pořídit – jaký příkon, výkon, objem nádrže?
Měli bychom řešit hmotnost?
Ano. Pokud budete vysavač neustále vykládat a nakládat do auta, bude pro vás hmotnost důležitá. Jestli bude váš vysavač stát v rohu dílny, tak si můžete dovolit robustnější a stabilnější typ. Průměrná váha se pohybuje mezi 4-10 kg.
Jak silný motor, příkon a sací výkon pořídit?
Příkon a sací výkon určují schopnosti vysavače, tedy to, co všechno je vysavač schopný vysát. Příkon by měl startovat na minimální hranici 1 000 W. Kvalitní a profesionální průmyslové vysavače začínají od 1 600 W a výše. Se zvyšující se hodnotou příkonu roste sací výkon. 160 - 220 W – vysávání jemnějšího prachu, dřevěných hoblin a podobných částic. Nad 250 W – vysávání stavební suti a větších kusů odpadu. Pro konkrétnější představu uvádíme dva příklady:
Průmyslový vysavač pro chalupáře a drobné kutily
- cena do 1 500 Kč
- příkon cca 1 000 W
- sací výkon 200–220 W
- objem nádrže 10–15 litrů
- je vyroben z levnějších materiálů, proto se nedoporučuje pro profi využití
Průmyslový vysavač pro řemeslníky a machry
- cena od 1 500 Kč do 5 000 Kč
- příkon od 1 600 W
- sací výkon nad 220 W
- objem nádrže cca 30 litrů
- lepší filtrace
Jaký obsah sběrné nádoby bude ideální?
Velikost sběrné nádoby rozhoduje o tom, jak často ji budete muset vysypávat. Většina nabízených modelů má nádobu velkou od 15 do 40 litrů a více. Vyrobena je z plastu nebo kovu, takže její použití je možné i bez sáčku. Na výběr máte dva materiály: papír a textil. Papírové sáčky do vysavače jsou sice levnější, ale častěji jim hrozí protržení – prach se tak dostane do filtru a do motoru. Proto se vyplatí připlatit si za pytlík z textilu.
Vysávání suchých nečistot
- hrubší nečistoty jako suť nebo piliny můžete vysávat bez sáčku, do nádoby se tak vejde víc odpadu
- jemný prach naopak sáček do vysavače vyžaduje; bez jeho použití by došlo k zanesení filtru jemným prachem a motor by přestal táhnout
Vysávání kapalin
- vysávat zásadně bez pytlíku
- nádrž má pro vysávání vody menší kapacitu; místo zabírá plovák, který je indikátorem plnosti nádrže a automaticky vypne vysavač
- pozor na mastnotu; pokud nemáte speciální vysavač umožňující vysávání takto agresivních kapalin, zanesete si hadici mastnotou, na kterou se vám začne nabalovat špína, prach atp.
Je lepší kratší nebo delší kabel?
Součástí každého příslušenství je štěrbinová a podlahová hubice. Průměrná délka přívodního kabelu je 5 metrů, ale delší kabel je vždy výhodou. Krátký dosah kabelu lze řešit prodlužovacím kabelem.
Jaké další funkce se můžou hodit?
Ne všechny průmyslové vysavače tyto funkce mají, ale rozhodně stojí za to:
- pracovní zásuvka: do zásuvky na vysavači můžete zapojit další přístroj, např. brusku, řezačku a odpad rovnou vysát
- fukar: funkce zpětného chodu vysavače vám umožní ofouknout ponk, profouknout šroubky od prachu, ofouknout zanesený filtr nebo třeba sfoukat spadané listí
- pressclean: automatické čištění filtru
- regulace výkonu: sílu sání si můžete upravovat podle potřeby