Celoplošné lepení vs. plovoucí
Plovoucí podlahy se skládají z několika vrstev. Vespod je podkladní, na té je umístěná vrstva zvukově izolační, jíž tvoří stavební akustické izolace. Následují vrstva roznášecí a vrstva nášlapná, která tvoří vrchní část skladby. Plovoucí podlahy se dělí podle použitého materiálu, jež tvoří nášlapnou vrstvu. Plovoucí tak mohou být podlahy laminátové, dřevěné i vinylové.
Dřevěné podlahy včetně parketových jsou vhodné do téměř jakéhokoliv interiéru a jsou stále značkou kvality. Většina zákazníků parkety volí kvůli nižší ceně oproti masívním dřevěným podlahám.
Pokládka na rošt
Podlahy připevňované na rošt se používají tam, kde je velmi nerovný podklad, nebo kde je mezi podkladem a podlahou příliš mnoho prostoru.
Podlaha se na rošt klade například v půdních vestavbách či na venkovních terasách. Lze tím vyřešit i nerovné podlahy ve starých domech, kde by vyrovnávání povrchu bylo náročnou stavební akcí. Podlahy na roštu jsou obecně vhodné pro typy s podlahovým topením, kdy se mezi rošty ukládají topné trubky.
Před pokládkou
Podlaha musí být nejen ze stejného materiálu - tj. od jednoho výrobce, což je záruka jednotného typu i odstínu materiálu. Měla by být rovněž z jedné výrobní série, neboť rozdíl v šaržích může znamenat viditelný rozdíl v odstínu nášlapné vrstvy.
Zakoupená podlaha složená v transportních balících se musí nechat před pokládkou nejméně 24 hodin "vydýchat", tzn. uložit ji v místnosti, v níž má být položena. Je nezbytné nechat ji nasát vlhkost a teplotu místnosti. Jinak hrozí nebezpečí zvlnění či vzniku spár. Je jasné, že podlahový materiál musí ven z igelitu či jiné přepravní fólie.
Příprava podkladu
Při vlastním pokládání plovoucí podlahy je nutné ponechat mezi plochou podlahy a zdí dostatečnou dilatační spáru, která umožní roztažnost podlahy. Spára se následně překryje rohovou lištou upevněnou ke stěně. V místech styku podlahy s jinou podlahou, nebo například u prahů, je potřeba počítat s dilatační spárou. Následně bude překryta přechodovým profilem.
Je potřeba správně zvolit směr pokládky a orientaci vzorku nášlapné vrstvy s ohledem na umístění oken, dveří a nábytku.
Výhodou plovoucích podlah je snadná a rychlá montáž. Co je to plovoucí podlaha? Lamely se nelepí k podlaze, spojují se jen mezi sebou v peru a drážce. Ve finále je dobré stáhnout lamely popruhovým stahovákem. Po pokládce je třeba podlahu olemovat dokončovacími lištami. Ty se vyrábějí ve stejných dezénech jako krytina.
Dřevěné plovoucí podlahy se vyrábějí jako sendvičové z několika vrstev dřeva, přičemž horní nášlapnou, a tudíž pohledovou vrstvu, tvoří tvrdé dřevo.
Levnější typy podlah mají tuto vrstvu z dřevěné dýhy, dražší z vrstvy až 4 mm silné, takže ji lze po čase stejně jako parkety přebrousit a znovu nalakovat. Dřevěná plovoucí podlaha je dražší, choulostivější a náročnější na údržbu než laminát, ten ale spolehlivě převálcuje reprezentativním vzhledem.
Laminátová podlaha je zpravidla velice zdařilou imitací dřeva a k dispozici jsou všechny barvy i dekory.
Linoleum, marmoleum
Jestliže si chcete pokládku usnadnit, použijte Marmoleum Click. Jedná se o přírodní plovoucí podlahu, která se vyrábí v lamelách a čtvercích. Pokládka je velmi jednoduchá a časově nenáročná. Ihned po pokládce můžete podlahu používat. Nemusíte nic lepit, jednotlivé díly jednoduše zacvaknete do sebe díky zámkovému systému. I zde musí ale podklad musí být rovný, hladký, čistý a dokonale suchý.
Další typy - korek, bambus, vinyl
Aktuálně jsou módní podlahy z bambusu. Jsou oblíbené pro svoji mechanickou odolnost, tvrdost a nezaměnitelný vzhled. Výrobci uvádějí, že tvrdost podlahy z bambusu je dvakrát vyšší než u dubové podlahy. Má jedinečný vzhled, nevyžaduje povrchovou úpravu.
Výsledné dílo hodně závisí na řemeslné dovednosti i citu pro rozložení barevných odstínů na ploše. Podlaha se pokládá na rovný, suchý, čistý a stabilní podklad. Pokojová teplota by měla být 18 - 25 stupňů, vlhkost vzduchu 40 - 65 %. Prvním krokem při realizaci je nanášení lepidla zubovou stěrkou na podklad. Při pokládce se doporučuje kombinovat prkna z více balení, vznikne tak zajímavý estetický efekt.
Mezi stěnu a prkna se umístí vymezovací klínky, které vytvoří dilatační spáru o velikosti cca 1 - 1,5 centimetru. Prkna několika položených řad se přitom stahují řemeny, aby k sobě prkna dokonale přiléhala a zabránilo se mezerám.
Vinylové podlahy se hodí všude tam, kde je přírodní materiál zbytečný luxus. PVC - polyvinylchlorid, jednoduše vinyl, je hodně praktickým materiálem. Vinylové podlahy jsou nenáročné na údržbu, vyznačují se dlouhou životností a jsou vhodné i pro podlahové vytápění.
Rozhodně se nedoporučuje vinylovou podlahu pokládat na staré parkety, „okoukané“ laminátové podlahy nebo koberec. Správně se vinyl rovněž pokládá na upravený pevný podklad. Plocha musí být, tak jako u jiných druhů podlah, dokonale čistá. Nerovnost lze odstranit silnější kročejovou izolací. Pod ní ještě přijde parotěsná fólie.
U některých typů podlah je kročejová izolace už součástí lamely. Na řezání vinylových lamel postačí nůž. Jak položit nebo nalepit vinylovou podlahu zjistíte v následujících návodech.