Jak chránit vašeho mazlíčka
Myslíte si, že riziko napadení klíštětem hrozí hlavně v létě? Pak jste na omylu. Klíšťata se začínají objevovat s prvními jarními paprsky, jakmile se rtuť teploměru stabilně drží nad nulou. Jejich sezóna začíná na přelomu března a dubna a končí až s prvními podzimními mrazíky.
Klíšťata mohou být velkým nebezpečím nejen pro vaše zvířecí kamarády, ale i pro vás. Jsou totiž přenašeči závažných infekčních onemocnění a způsobují kožní obtíže. Věděli jste, že mohou přenášet až 150 různých druhů infekcí? A to nejen ze zvířete na zvíře, ale také ze zvířete na člověka. Dvě nejzávažnější onemocnění, před kterými se musíte chránit, jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza.
Možností, jak se bránit před napadením klíšťat, je několik. Zvolit můžete například očkování, antiparazitika ve spreji, obojek nebo spot on. Pojďme se podívat na jednotlivá řešení podrobněji.
1. OČKOVÁNÍ
Vakcinace nemá preventivní účinek proti přisátí klíštěte, zabraňuje však vzniku nemoci. Očkování není povinné, ale doporučuje se především v oblasti vysokého výskytu klíšťat a pro lovecké psy. Pokud se pro něj rozhodnete, nechte svého pejska očkovat mimo sezónu klíšťat, tedy v zimních měsících.
2. ANTIPARAZITIKA VE SPREJI
Sprej je vhodný především pro hladkosrstá plemena nebo pro kočky. Jeho účinnost je 1 - 2 měsíce, poté je potřeba aplikaci opakovat.
3. SPOT ON
Název Spot on možná neznáte, ale malou kapsli s tekutinou, která se aplikuje psovi mezi lopatky, jste už zřejmě viděli. Některé druhy preparátu působí i na blechy, červy a ušní svrab.
4. ANTIPARAZITNÍ OBOJEK
Obojek proti klíšťatům má většinou kombinovaný účinek jak na blechy, tak i na klíšťata. Jeho účinnost je 6 a více měsíců, poté je potřeba koupit nový.
Jak správně vybrat obojek proti klíšťatům?
Víte, jak správně vybrat obojek proti klíšťatům pro vašeho chlupatého kamaráda? Aby byl jeho účinek co největší, je potřeba dodržet několik zásadních kroků. Projděme si je společně.
- Kočka nebo pes
Výběr antiparazitního obojku se liší podle toho, máte-li doma kočku nebo psa. Účinnost kočičích obojků je minimálně 4 měsíce, zpravidla však vydrží celou sezónu. Většina obojků je opatřena bezpečnostní spojkou a zářezy, které zabrání uškrcení v případě zachycení se obojkem za větev či jinou překážku.
U psa vybírejte typ obojku podle velikosti plemene. Doba účinku se u jednotlivých značek liší, ale v průměru vydrží kolem 6 měsíců. Měl by vám tedy vystačit po celou jednu sezónu.
- Obojky na míru
Pokud je váš mazlíček citlivý, nebo alergický, zvolte pro něj obojek na bází přírodních a éterických olejů, které nedráždí pokožku. V případě, že váš pejsek nebo kočička žijí s vámi v bytě, vyberte jim takový obojek, který nezapáchá. Z tohoto typu obojku jsou účinné antiparazitní látky vstřebávány přímo do pokožky zvířete a neuvolňují se do ovzduší. Obojek bez zápachu je například tento antiparazitní obojek.
- Maximalizace účinku obojku
Obojek by měl vašemu zvířecímu kamarádovi přilnout ke krku tak, aby se mezi krk a obojek vešly dva prsty. Průběžně pevnost utažení kontrolujte, protože se při běhu nebo plavání může uvolnit. U dospělého psa ustřihněte upevněný obojek 3-5cm od konce, u štěněte ho nechte volný. Psi rostou velmi rychle a obojek budete muset postupně zvětšovat.
- Důvěřuj, ale prověřuj
Účinnost obojků proti klíšťatům je velmi vysoká, ale bohužel není 100%. Proto svého pejska nebo kočičku pravidelně kontrolujte a klíště okamžitě odstraňte. Pozor! Nedotýkejte se ho holýma rukama. Může být infikované. Raději použijte pinzetu nebo kleštičky a opatrně ho vytáhněte. Pokud si stále nejste jisti, který obojek je pro vašeho čtyřnohého kamaráda ten pravý, kontaktujte nás. Rádi vám poradíme. Nebo se zastavte na jedné z našich prodejen.