Vyberte správný typ sádrokartonu
Například v řadových domech nemůžete v podkroví použít jiný sádrokarton než ten červený/růžový, který má vyšší odolnost vůči vysokým teplotám při požáru. Do koupelny dejte naopak zelený – je impregnován a má tudíž zvýšenou odolnost vůči vlhkosti.
Běžný sádrokarton je bílý/šedý, prodává se ale také modrý typ s vysokým zvukovým útlumem. Chcete-li tvarované stropní podhledy, je třeba použít sádrokartonové desky, které lze ohýbat.
Vyberte správný typ tepelné a protihlukové izolace
Volíte nejen typ konkrétní izolace, její materiálovou skladbu a fyzikální vlastnosti, ale i tloušťku a tedy schopnost izolovat – teplo i zvuk.
Od izolace sádrokartonové podlahy očekáváte dostatečný kročejový útlum, od izolace příček zase ochranu před hlukem ze sousedních místností, od izolace stropních podhledů a obvodových stěn včetně šikmých střech minimalizaci úniků tepla. Platí staré osvědčené "dvakrát měř, jednou řež".
Nosná konstrukce
Sádrokarton musí být nějak a něčím nesen. Prodávají se chytré systémové komponenty tenkostěnných nosných sdk profilů z hliníku včetně kotvícího materiálu, lze ho však ukotvit i na dřevěné rošty.
Příslušenství sádrokartonových konstrukcí
Mezi příslušenství sádrokartonových konstrukcí patří:
- krokvové závěsy, stavěcí třmeny, přímé závěsy, pérové rychlozávěsy
- spojky profilů, dráty s okem, pérové spojky, křížové rychlospojky, úhlové kotvy
- více typů šroubů a vrutů, zatloukací a kovové hmoždinky.
Neobejdete se ani bez příslušného nářadí – vodováha, vrtačka, vrtáky, šroubovák, měřící pomůcky, nože s vyměnitelným ostřím, tužka, nůžky na plech, pila ocaska, nerez stěrky, brusné mřížky, hoblík na hrany, nerez hladítko, špachtle a nebozez.
Jak pracovat se sádrokartonovou deskou
Sádrokartonové desky řežte nožem. Nejprve nařízněte lícový povrch desky, poté desku otočíte a zlomíte v místě naříznutí. Nakonec dořízněte rubový karton.
Ke složitějším výřezům si vezměte na pomoc pilu ocasku a hrany řezů upravte pomocí hoblíku na hrany. A na otvory vezměte nebozízek, nářadí s nejpoetičtějším názvem.
Připevňování sádrokartonových desek
Jak tedy do sádrokartonu vrtat?
Sádrokartonové desky se připevňují k podkonstrukci šrouby typu TN. Pokud připevňujete do kovové podkonstrukce, musí být hloubka zašroubování šroubu skrz kovový profil alespoň 10 mm, čili k jednoduchému opláštění deskou tloušťky 12,5 mm použijete TN šrouby dlouhé 25 mm.
V případě dřevěné podkonstrukce je třeba, aby hloubka zašroubování do dřeva byla alespoň taková jako tloušťka desky, ovšem minimálně 20 mm.
Tmelení spár a hran šroubů
Jak brousit a tmelit sádrokarton?
Postup tmelení sádrokartonu je snadný. Nejprve sáhněte po práškových spárovacích tmelech, které se po zaschnutí přebrušují, pro finální vrstvu se používají tmely pastové. A nezapomeňte na během tmelení spár na výztužné pásky!
Nalepte je na suché desky a přetmelte je. Můžeme také použít skelnou pásku, která se vkládá do tenké vrstvy čerstvě naneseného tmelu a poté se přetáhne lehce hladítkem (tmelem). Finální povrchovou úpravu pastovým tmelem po zaschnutí přebrušte brusnou mřížkou, pozor však na to, aby nebyla porušena výztužná páska a přiléhající povrch sádrokartonových desek.
O něco obtížnější je tmelení vnitřních koutů a vnějších rohů, stejně jako napojení tmelených desek na okolní konstrukce – obzvláště tam může v budoucnu dojít k prasklinám a poškození, pokud nebudete postupovat správně. Proto neváhejte zavolat příteli na telefonu nebo přímo k nám do HORNBACHu.
Povrchová úprava sádrokartonových desek
Po zatmelení a přebroušení je vhodné povrch desek penetrovat, aby došlo k sjednocení nasákavosti povrchu. Jinak lze po zaschnutí penetrace použít jakoukoli běžnou povrchovou úpravu – malování, tapetování, keramický obklad atd. Vždy je jen třeba vybrat materiály, které jsou vhodné pro nanášení na sádrokartonové povrchy.
Malujte válečkem a nebo barvu nastříkejte – klasická malířská štětka se v tomto případě nedoporučuje. Jelikož je sádrokarton obkladovým materiálem, rozhodně jej nezakrývejte dřevěnými palubkami – ty se kotví přímo na nosnou mříž z latí.