Velkou či malou zahradu?
Výběr těch správných rostlin pro malou zahradu
- Vyvarujte se velkým remízkům na vzdálenějším konci zahrady, protože ty zahradu opticky zkracují.
- Vybírejte si spíše rostliny, které rostou do výšky. Rozlehlé keře a stromy zahradu zužují.
- Pěstujte ovoce, jde to. Například jabloně s malou korunkou na pomalu rostoucích zkultivovaných podkladech nepotřebují příliš mnoho místa. Vhodné jsou také bobulovité keře, např. rybíz, maliny a ostružiny.
- Barva rostlin hraje při plánování zahrady důležitou roli. Na malé zahrádce by v pozadí neměly stát rostliny se žlutými, oranžovými ani červenými květy a výrazné barevné kontrasty. Obojí poutá pozornost a posouvá tak tyto části dopředu.
- To samé platí pro tmavě zelené rostliny a rostliny s velkými listy.
- V pozadí by měly stát spíše rostliny s modrými a šedými odstíny a s malými listy či květy. Působí nejasně a vytváří proto dojem vzdálenosti.
Vedení cest
- Zahnuté zahradní cesty a rozšiřující se cesty navodí dojem, že zahrada bude působit kratším dojmem, než ve skutečnosti je.
- Zvětšete místo toho hloubkový dojem pomocí vysokých a hustých bočních lemů nebo pomocí přímých cest. Zkuste cestu směrem dozadu pomalu zužovat, když budete chtít zahradu opticky rozšířit.
- Stejného efektu také docílíte pomocí do koulí sestříhaných buxusů seřazených podle velikosti. Vepředu vysoké, směrem dozadu nižší.
- Hrbolaté, nerovné cesty zahradu opticky uvolňují a přitahují pozornost. Rovné cesty naproti tomu odvádí pozornost od podstatného.
Užitná či okrasná zahrada?
Další důležitou otázkou je, zda bude vaše zahrada užitková nebo jen okrasná.
Užitková zahrada, nazývaná taktéž kuchyňská, je opět v módě. Dokonce i ve městě se objevuje čím dál tím víc míst, kde se lidé setkávají a hospodaří se svým kouskem půdy. Říká se tomu urban gardening.
Okrasná zahrada, například skalka, potřebuje méně péče. Na zahradu užitkovou musíte mít čas, nejen na pěstování, ale i na související péči a pozdější sklizeň.
Vysoký záhon
Hřiště pro děti
Zahrada je nejen místo pro relaxaci, ale také pro velká i malá dobrodružství. Zejména děti ocení, pokud budou mít alespoň malý plácek jen a jen pro sebe. V našem sortimentu naleznete velký výběr z dětského zahradního programu - hrací věže, domky, houpačky, skluzavky, trampolíny, pískoviště a spoustu dalších nezbytností proto, abyste na své zahradě slyšeli i dětský smích.
Zahradní biotop
Mít na zahradě biotop je být v souladu s přírodou. Biotop představuje životní prostor pro různé rostliny a zvířata, ale může být klidně součástí jednoho či několika životních prostředí.
V prvé řadě se pod pojmem biotop rozumí různé součásti krajiny, které vznikly přirozeně. Můžou to být povodí, lesy, jeskyně, močály a louky. Hovorově se tak označují i uměle vytvořené součásti krajiny.
Nejlepším příkladem je zahradní jezírko. Poskytuje nový domov mnoha malým živočichům, ptactvu dává vodu, místo k odpočinku či hmyz ke svačině. Má-li se vlastní zahrada stát biotopem, neexistují vlastně žádná pevná pravidla. Možné je vše, co vás napadne. Důležité je pouze to, abyste se při tvorbě zahrady řídili přirozenými vlastnostmi okolí. Pouze tak se v těchto životních prostorech vytvoří biologická rovnováha.
Skalka
Japonská zahrada
Existují ovšem i poddruhy, např. jezírkové, čajové, zenové a močálové zahrady. Cíl je u všech stejný - zahrada v harmonii s okolím.
Při pozorování se člověk vydává na výzkumnou expedici. Děje se tak především díky asymetrickému, decentnímu uspořádání jednotlivých dekoračních prvků, díky čemuž se celkový obraz může zásadně měnit v závislosti na drobné změně pozorovací pozice. Každý prvek ztělesňuje buď myšlenku, dlouhý život, kus přírody nebo vše dohromady.