Co dělat po povodni
Jakmile povodeň pomine, můžete začít s úklidem.
Zatopené oblasti odčerpávejte až po odtoku vody a dostatečném poklesu hladiny podzemní vody. V opačném případě může dojít k poškození základů nebo vniknutí vody do sklepa přes stěny. Vztlak může také ohrozit stabilitu celé stavby.
Pak odstraňte veškerou zbývající vodu a bahno. K tomu můžete použít vysavač na mokré a suché vysávání.
Odvodnění zatopených sklepních prostor
Máte také zatopený sklep? Nemějte obavy, pokud je to možné, měli byste sklep větrat. Nejlepší je vytvořit průvan pomocí dvou větracích otvorů. V opačném případě použijte ventilátor nebo hadici, kterou do místnosti natlačíte vzduch z venku. Jinak můžete postupovat podobně jako v ostatních místnostech.
Odsuňte nábytek od stěn nebo jej umístěte na podstavce. Podlaha by měla být volná. Vlhké stavební materiály by měly být vytápěny, např. infračervenými zářiči. Při vysoušení tepelně izolačních vrstev nebo dutin v podlahách je třeba se obrátit na odbornou firmu.
Dále nechte zkontrolovat poškozenou konstrukci budovy. Označte dosaženou hladinu vody a zdokumentujte škody.
Pokud byly povodní zasaženy elektrické spotřebiče a systémy, nechte je před zapnutím zkontrolovat odborníkem. Zkontrolujte, zda není poškozena nádrž na topný olej. Pokud došlo k úniku škodlivých látek (např. pesticidů, barev, laků, topného oleje atd.), neprodleně informujte hasiče.
Škody způsobené povodní nahlaste pojišťovně
V případě škod způsobených přírodními událostmi, jako je povodeň, platí pojištění proti přírodním nebezpečím nebo živelným pohromám. Škody a předpokládané náklady nahlaste pojišťovně ihned, jakmile nastanou. Lhůta je přibližně jeden týden od vzniku škody.
Po odstranění vody a bahna a zdokumentování všech škod byste se měli postarat o mokrý inventář. Všechny mokré předměty a podlahové krytiny musí být bez výjimky odstraněny. Pokud je nábytek ještě použitelný, umístěte jej dále od stěn a na základové desky, aby mohl být ze všech stran větrán a vysušen.
Pak byste měli všechny povrchy vyčistit vysokotlakým čističem.
Stupeň znečištění vody
V závislosti na stupni znečištění vody toho budete muset odstranit a zlikvidovat víc. Jakmile se do vody přimísí zemina a bahno nebo je voda dokonce znečištěná, měli byste odstranit nejen tapety a podlahové krytiny, ale také nasáklou omítku a vlhký izolační materiál.
Pak je čas na sušení. Dutiny musí vyschnout. Nasáklou minerální vatu ve stěnách je třeba odstranit; přírodní izolační materiály lze nadále používat, pokud nebyly kontaminovány vodou. Kromě větrání lze k vysoušení použít stavební vysoušeče a odvlhčovače.
Jakmile je vše suché a uklizené, můžete začít s renovací. Ale nebojte se, nemusíte to dělat sami. Máme pro vás spoustu tipů a triků, jak si vyšperkovat stěny, podlahy a interiér.
- Vypněte elektřinu a topení v místnostech, které by mohly být zaplaveny nebo byly zaplaveny. Nejlepší je vyjmout pojistky. Pozor: hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem!
- Vyprázdněte zejména sklepní prostory, kam může vniknout spodní voda.
- Zkontrolujte zpětné ventily v odtokových trubkách ve sklepě. Zabraňují vniknutí vody z kanalizace do odtokového potrubí domu.
- Utěsněte okna a dveře i odtokové otvory.
- Včas opusťte ohrožené garáže nebo parkoviště. Zejména podzemní garáže se mohou v případě povodně stát smrtící pastí.
- Nejezděte po zaplavených silnicích. Pokud se voda dostane do motoru vašeho vozidla, téměř jistě dojde ke značným škodám.
- Nikdy nestartujte vozidlo, které je až po olejovou vanu nebo nad koly ve vodě. Nechte jej odtáhnout.
- Vždy dodržujte pokyny místních úřadů a záchranných služeb.
Důležité: Pokud vlastníte loď, nejezděte po zaplavených vodních tocích. Hrozí nebezpečí poškození lodi naplaveninami.
- Nezačínejte s hrdinskými pokusy o záchranu jiných bez toho, aniž byste si byli jistí. Pokud je to možné, zavolejte si pomoc.
- Hrozí-li akutní nebezpečí povodně, nevstupujte do sklepů nebo podzemních garáží.
- V případě akutního nebezpečí okamžitě odveďte děti z oblasti ohrožené povodní.
- Nevstupujte do nebezpečných oblastí.