Je Praha - Černý Most vaše správná prodejna?
Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
25. 12. 2024 zavřeno
26. 12. 2024 zavřeno
31. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
1. 1. 2025 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.12.24 v 8:07 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Stojíte ve své budoucí kuchyni a nemůžete se rozhodnout, kde bude lednice? Tak to si napište všechny možné rozměry, poznamenejte detaily a udělejte si vizualizaci vaší nové kuchyně.

V našem plánovači si můžete vyzkoušet širokou škálu možností tak, abyste co nejlépe využili prostor, který máte v kuchyni k dispozici a našli v něm ideální místo pro vaši ledničku.

1. Přejděte na odkaz. Nejprve vytvořte půdorys místnosti s dveřmi, okny a vnitřními stěnami.

2. Pak si vyberte jednotlivé skříňky z katalogu nábytku. Nahoře se vám průběžně zobrazuje aktuální cena vaší sestavy.

3. Svou kuchyň si můžete rovnou objednat. Klikněte na tlačítko objednat a zadejte svou e-mailovou adresu, jméno a telefon. Konfigurátor vás přesměruje zpět na stránku HORNBACH a po kliknutí NA SEZNAM vloží položky na nákupní seznam.

4. Chcete své plány kuchyně probrat s odborníkem? V Kuchyňských centrech na našich prodejnách nabízíme osobní konzultace nebo můžete využít videoporadenství. Rezervujte si schůzku a dokončete plánování kuchyně online.

.

Plánování kuchyně je výzva. Než začnete zamyslete se nad přípravnými pracemi. Kuchyň je srdcem domova, plná elektrických spotřebičů, jejichž umístění je klíčové. Optimalizujte prostor tak, aby kuchyň perfektně vyhovovala vašim potřebám a každodenním zvyklostem. Pro začátek si vytvořte seznam požadavků.

Nejprve se zamyslete nad tím, co chcete, aby vaše kuchyně uměla. To závisí mimo jiné na tom, kolik lidí žije ve vaší domácnosti a jak často zvete hosty.

Jak často a kolik toho uvaříte?

  • Pokud vaříte často a rádi vaříte ve více lidech, měli byste se při plánování ujistit, že máte dostatek prostoru na pracovní desce. Tak si ve vaší nové kuchyni najde své místo každý kuchař. Pokud očekáváte, že v kuchyni bude méně rušno, postačí pro pracovní desku menší plocha.

Co chcete ve své nové kuchyni skladovat?

  • Úložný prostor je základ. Máte spíž na zásoby a spotřebiče, které používáte zřídka? Výborně, pak nepotřebujete tolik skříněk. Pokud ale vše musí být po ruce přímo v kuchyni, zaměřte se na dostatek úložného prostoru. A co třeba využít prostor v jiné místnosti? Možnosti jsou nekonečné.

Chcete do nové kuchyně zahrnout jídelní kout?

  • Máte-li místo na jídelní stůl nebo malý stolek na snídani a odpolední kávu, tak máte tak trochu vyhráno. Nedostatek místa se však dá elegantně vyřešit pultem nebo skládacím stolkem, které lze kdykoliv využít jako pracovní plochu.

Jak uspořádat kuchyň

Druhým krokem při plánování kuchyně je věnovat dostatek času měření úhlů, vzdáleností, výšek atd. Pokud nebudete mít správně naměřeno, tak hladce nepůjde skoro nic. Je třeba vzít v úvahu následující:

  • Délky stěn a výška místnosti - přesně změřte každou stěnu a výšku od podlahy ke stropu.
  • Umístění zásuvek a přípojek: Zaznamenejte pozice elektrických zásuvek, přípojek plynu, vody, odsávání vzduchu a síťových připojení (LAN).
  • Úhly, výšky parapetů, okna a dveře: Změřte úhly stěn, výšky parapetů a přesné umístění oken, dveří a průchodů.
  • Novostavby a podkroví: U novostaveb nezapomeňte na tloušťku podlahové krytiny, u podkroví pak na výšku a umístění oken

Udělejte si náčrt, do kterého budete zaznamenávat jednotlivé rozměry. Tím získáte přesný půdorys místnosti, kterého můžete naprosto stejným způsobem přenést do našeho online plánovače kuchyní.

Každá činnost v kuchyni vyžaduje to správné místo. Proto rozdělujeme kuchyni na několik pracovních zón podle druhu činností. Správné řešení kuchyně a její uspořádání je důležité nejen pro úsporu času, ale hlavně pro snížení námahy při samotné přípravě jídla.

Tak. Základ máte vytvořen, znáte své požadavky na novou kuchyni a máte přesný půdorys svého okolí.

Existuje mnoho možností. Je užitečné mít na paměti své pracovní postupy. Při vaření se opakují různé návyky, od skladování potravin, příprava/vaření až po mytí nádobí.

Mezi lednicí, dřezem a varnou deskou vzniká tzv. pracovní trojúhelník: suroviny vyndáte z lednice/skladu, umyjete je ve dřezu, nakrájíte na sousední pracovní desce a poté je připravíte na varné desce.

U praváků by následující pracovní zóna měla být napravo a u leváku zase nalevo. Myslete i na to. Ideálně by tyto tři body neměly být vzdáleny více než 1,50 metru od sebe, což usnadní pohyb a vaření ve více lidech.

  • Lednice a dřez: Naplánujte je tak, aby byly v přímé linii.
  • Varná deska a dřez: Umístěte co nejvíce uprostřed, ne na konci linky.

Pracovní trojúhelník nemusíte měřit pravítkem, jde spíše o pomyslný trojúhelník, který se přizpůsobí tvaru kuchyně.

Jak uspořádat kuchyň

Rovná kuchyně je prostorově úsporná a vhodná do úzkých místností. Nabízí ideální úložný prostor a optimálně využívá dlouhé stěny. Pokud zvolíte nástěnné skříňky sahající až ke stropu, získáte ještě více úložného prostoru.

Ideální rozmístění:

    • prostor pro skladování potravin na jednom konci,
    • prostor pro mytí nádobí uprostřed,
    • prostor pro přípravu a vaření na druhém konci.

I když v rovné kuchyni vzniká pracovní trojúhelník jen v omezené míře, můžete se snadno pohybovat mezi jednotlivými pracovními plochami zleva doprava a naopak. Tento typ kuchyně je ideální pro menší byty s omezeným prostorem.

Dvouřadá kuchyně je ideální pro širší místnosti. Využívá prostor optimálně a poskytuje dostatek úložného prostoru. Skříňky proti sobě jsou vhodné pro obdélníkové kuchyně s okny a dveřmi na úzkých stranách.

Ideální rozmístění:

    • dřez a sporák uprostřed jedné řady,
    • lednice naproti dřezu.

Tento typ kuchyně je velmi praktický, protože umožňuje pohodlně vařit i více lidem najednou. Vytváří se zde přirozený pracovní trojúhelník, který usnadňuje pohyb mezi jednotlivými zónami. Můžete také druhou řadu umístit k úzké stěně a vytvořit tak kuchyň ve tvaru L.

Kuchyně ve tvaru L je flexibilní a vhodná téměř do každé místnosti, včetně menších prostor. Je ideální pro čtvercové místnosti s možností integrovat pult nebo jídelní stůl.

Ideální rozmístění:

    • lednice na vnější dlouhé straně L,
    • dřez na stejné straně,
    • varná deska na kratší straně.

Tento typ kuchyně nabízí krátké pracovní cesty a dostatek prostoru pro několik kuchařů. Kuchyň ve tvaru L vypadá dobře i v malé kuchyni a šetří místo. Elko může vyčnívat do místnosti a integrovat pult, nebo může stát u obou stěn a začlenit jídelní stůl.

Kuchyně do U využívá prostor efektivně, včetně rohů a plochy pod okny. Hodí se do velkých i malých místností, ale dbejte na dostatečnou šířku (alespoň 2 metry) pro pohodlný pohyb a možnost plného otevření skříněk.

Ideální rozmístění:

    • dřez na kratší straně,
    • lednice a varná deska na delší straně.

Tento typ kuchyně nabízí krátké vzdálenosti mezi jednotlivými zónami, což usnadňuje práci a vaření. Pokud necháte část kuchyně vyčnívat do místnosti, můžete ji využít jako pult. Kuchyně do U poskytuje dostatek prostoru pro integrované spotřebiče a skříňky.

Kuchyně s ostrůvkem jsou moderní a prostorné, ideální pro otevřené obytné koncepty. Ostrůvek nabízí místo na vaření a úložný prostor, může být i centrem společenského dění.

Ideální rozmístění:

    • pracovní trojúhelník podél kuchyňské linky,
    • ostrůvek jako úložný prostor nebo s integrovaným dřezem či sporákem.

Tento typ kuchyně je obzvláště společenský a umožňuje vaření v otevřeném prostoru. Pracovní trojúhelník lze snadno naplánovat podél kuchyňské linky, zatímco ostrůvek poskytuje dodatečný pracovní prostor a úložné možnosti. Kuchyně s ostrůvkem je skvělým místem pro společné vaření a rodinné setkávání.

Rozhodli jste se pro správný tvar kuchyně a už přemýšlíte, jak nejefektivněji vytvořit pracovní trojúhelník? Ve čtvrtém kroku plánování kuchyně jej můžete ještě vylepšit.

  • Mezi troubou a lednicí ponechte prostor kvůli vytváření tepla. Ideálně byste mezi ně měli naplánovat skříňku, aby se zabránilo přehřívání a zabezpečila se dlouhá životnost spotřebičů.
  • Varnou desku a troubu umístěte alespoň 200 mm od boční stěny. Tím se vyhnete zahřívání a znečištění stěny při vaření.
  • U kuchyně ve tvaru L se vyhněte umístění trouby a myčky v rohu. Při otevřených dvířkách by mohly blokovat zásuvky vedle nich, což by omezovalo jejich funkčnost.
  • Myčku nádobí umístěte v blízkosti dřezu. Usnadní to nakládání a vykládání nádobí, což šetří čas a usnadňuje práci.
  • Dbejte na dostatek prostoru kolem dřezu. Tento prostor oceníte při mytí velkých hrnců a pánví.
  • Dávejte pozor na umístění dřezu u okna. Vodovodní baterie může bránit jeho otevření. Zvažte sklopnou dřezovou baterii, která vám umožní okno pohodlně otevřít.
  • Odsavač par instalujte v doporučené výšce. Ponechte mezeru 50 mm na straně sousedních horních skříněk, aby bylo zajištěno dostatečné proudění vzduchu a účinné odsávání par.
  • Vedle varné desky ponechte alespoň 400 mm prostoru na pracovní desce. Tento prostor využijete pro odkládání horkých hrnců a pánví, což zvyšuje bezpečnost a pohodlí při vaření.

  • Optimální pracovní plocha mezi dřezem a varnou deskou je 800 mm. Tato délka poskytuje dostatek prostoru pro přípravu jídel a usnadňuje organizaci kuchyňského náčiní.
  • Při plánování dvouřadé kuchyně, kuchyně do U nebo kuchyně s varným ostrůvkem ponechte mezi protilehlými řadami skříněk alespoň 1200 mm. Tím zajistíte, že můžete pohodlně otevírat dvířka a zásuvky na obou stranách současně, aniž by došlo k jejich blokování.
  • Horní skříňky umístěte nad pracovní deskou ve výšce přibližně 550 mm. Taková výška zajišťuje pohodlný přístup a nebrání ve výhledu na pracovní plochu.
  • Naplánujte si kuchyň tak, aby poslední kuchyňská skříňka nebyla v jedné rovině se stěnou. Nechte cca 50 mm široký výplňový díl. Tím zajistíte, že výsuvy a dvířka půjdou zcela otevřít, což zvyšuje pohodlí a funkčnost kuchyně.

Jak uspořádat kuchyň

  • Nejen vysokým lidem prospívají vestavěné elektrické spotřebiče, jako jsou trouby, mikrovlnné trouby, myčky nádobí atd. Usnadňují práci a vaše kuchyně je již přizpůsobena vašemu věku.
  • Výškově nastavitelné pracovní desky mají smysl, zejména pokud jsou ve vaší domácnosti různě vysocí kuchaři. Každý tak může kuchyň optimálně využívat bez ohledu na svou výšku.
  • Rozhodněte se pro komínovou digestoř, zejména pokud jste vysocí, abyste se pod ní nemuseli ohýbat. To usnadní práci a minimalizuje nepohodlí při vaření.
  • Místo dvířek volte výsuvné skříňky, abyste měli vše přímo na očích a nemuseli se před skříňkou klečet. To zlepšuje přístupnost a usnadňuje organizaci kuchyňských potřeb.
  • U nástěnných skříněk zajišťují dostatek prostoru pro hlavu. Díky nim máte snadný a pohodlný přístup k obsahu skříňky bez zranění či omezení pohybu.

nahoru