S posypovou solí se setkáte téměř všude. Sníh a led pod ní rychleji taje. Bohužel však není šetrná ani k půdě, ani k packám vašich domácích mazlíčků, ani k vašim botám. Slaná voda se totiž vsakuje do půdy a trvale ji poškozuje. A v případě, že tající vrstva znovu zmrzne a ke všemu zapadá novým sněhem, hrozí nebezpečí uklouznutí. Posypovou sůl tak můžete mít celou zimu v záloze, pokud by selhaly další možnosti.

Posypová sůl se dá nahradit keramickým posypovým štěrkem. Zimní posyp tohoto typu je zdravotně nezávadný pro člověka, zvířata i půdu.

obr jak a cim odklidit snih 02

S ledovou vrstvou nebo vrstvou čerstvého sněhu si dobře poradí lopata nebo hrablo. Uděláte něco pro své tělo, u práce se zahřejete a v závějích odházeného sněhu se bude dětem dobře stavět bunkr.

Na odklizení zledovatělého sněhu jsou ideální hrabla s kovovou lištou, které led bez větší námahy rozbijou. Jestliže potřebujete odklidit sníh z menších ploch, můžete využít jak klasickou lopatu, tak i lopatu skládací, která je lehká a zároveň velmi skladná.

obr jak a cim odklidit snih 01

Hrablo a lopata jsou sice velmi dobrými pomocníky, ale na udržování velké plochy se určitě vyplatí sněhová fréza. Vybírat můžete z nabídky jednostupňových nebo dvoustupňových fréz, jednoúčelových i víceúčelových. Mezi dvoustupňové patří i frézy, které fungují na principu pomaloběžného ocelového šneku. Šnek dokáže sníh odhazovat až do vzdálenosti 10 metrů.

U sněhové frézy je dobré soustředit se i na váhu. Nízká hmotnost v kombinaci s pojezdem vpřed vám ušetří síly a na nerovném povrchu i nervy. Pokud jste zvyklí uklízet sníh v extrémních podmínkách, mohla by se vám hodit fréza, která disponuje mechanickým regulátorem otáček motoru s prodlouženou dekompresí, která nastartuje i v teplotách hluboko pod bodem mrazu.

Tak nebo tak, vždy ukládejte frézu na místo, které je chráněno před vlhkostí a mrazem, aby nedošlo k poškození motoru nebo ke ztrátě kapacity baterie.

obr jak a cim odklidit snih 03