Návod

Jak izolovat fasádu

Ať už provádíte rekonstrukci nebo novou výstavbu, teprve dobře izolovaná venkovní fasáda dokáže vytvořit zdravé klima v místnosti a uspořit náklady při spotřebě energie. Výhodou přitom je, že izolaci fasády můžete provést sami pomocí tepelně izolačního systému! Začínáme!

Jak izolovat fasádu

Na tento projekt budete potřebovat

Materiál
    Nářadí

      Krok za krokem

      01

      Izolaci fasády pomocí tepelně izolačního systému lze provádět nejen na starém zdivu či staré omítce, ale i na stěnách novostavby. Respektujte přitom podmínky nutné pro upevnění izolačních desek. Základním předpokladem je zajištění rovného, suchého a nosného podkladu.

      02

      Odstraňte uvolněné části podklady. Před tím, než začnete s izolačními pracemi, zakryjte okenní parapety, zábradlí atd. Nerovnosti do 10 mm zahlaďte lepicí stěrkou. Větší nerovnosti vyrovnejte před lepením izolačních desek nanesením omítky. Písčité podklady upravte před upevněním izolačních desek penetračním nátěrem. V případě dodatečného upevnění desek pomocí hmoždinek lze překonat nerovnosti až do 20 mm. U starého zdiva (viz obrázek) musíte otevřené spáry vyplnit maltou.

      03

      Důkladně zkontrolujte starou venkovní omítku, zda neobsahuje dutá místa. Očistěte ji a dutá místa vyplňte omítkou. V případě natírání na starou omítku plochu zdrsněte!

      04

      Stěny novostaveb jsou převážně zhotoveny tak, aby zde bylo možné izolaci umístit bez rozsáhlejší přípravy bezprostředně po upevnění soklových profilů.

      Umístění soklových profilů

      05

      Nejprve určete průběh soklového profilu a přeneste ho na stěnu. U větších vzdáleností použijte k označení průběhu hadicovou vodováhu případně laserový přístroj.

      06

      Příslušné soklové profily upevněte v závislosti na tloušťce izolačních desek. Na každém běžném metru použijte vždy 3 upevňovací hmoždinky.

      Namíchání lepidla a jeho nanesení

      07

      V nádobě na maltu namíchejte lepicí stěrku (směs hotové malty a vody, cca 5-6 kg/m2) v požadovaném množství. K promíchání doporučujeme použít míchadlo.

      Lepicí stěrku míchejte tak dlouho, dokud nevznikne homogenní hmota bez hrudek.

      08

      Lepící stěrku naneste po obvodu izolačních desek a do několika bodů uprostřed. Aplikujte dostatečné množství lepidla, aby po přilepení desky pokrylo 40 % plochy podkladu.

      Lepení izolačních desek

      09

      Po nanesení lepicí stěrky postupujte u všech desek stejným způsobem. Začněte u libovolného rohu domu a nasaďte první desku do soklové lišty.

      10

      Další izolační desky pokládejte vždy s přesahem, aby vzdálenost mezi svislými spárami jednotlivých desek činila min. 25 cm. V oblasti oken a dveří uspořádejte desky tak, aby se v rozích neobjevovaly žádné spáry. V opačném případě hrozí nebezpečí vzniku prasklin.

      Tip

      K řezání desek je nejvhodnější ruční pilka.

      11

      Pokud není nosnost stěny dostatečně vysoká (např. v případě sanace staré stavby), zabezpečte izolační desky 4-6 talířovými hmoždinkami na m2. Dodatečné upevnění desek proveďte nejdříve po 3 dnech od jejich zalepení.

      12

      Na izolační desky naneste vrstvu lepicí stěrky o síle cca 4 mm a rozetřete ji ozubeným hladítkem se zuby 10x10 mm.

      13

      Nyní vtlačte armovací tkaninu pomocí hladítka ve svislých pásech do čerstvé vrstvy lepidla. Jednotlivé pásy tkaniny musí vzájemně přesahovat min. 10 cm. Následně rozetřete hmotu fasádní špachtlí. Tkanina musí být uložena do čerstvé vrstvy lepidla po celé ploše.

      14

      V rozích oken a dveří uložte diagonální výztuž z armovací síťoviny o rozměru cca 20x30 cm. Dbejte na to, aby jednotlivé pruhy síťoviny těsně přiléhaly k rohům otvorů budovy. Pro vytvoření svislých a nárazu vzdorných hran budovy (viz obr.) po celé ploše zapusťte rohové úhelníky či rohové lišty do armovací stěrky a vyrovnejte je. Při následném armování celé plochy umístěte síťovinu tak, aby přesahovala 10 cm tkaniny rohových úhelníků.

      Utěsnění okenních parapetů a spojů desek

      Pro zabránění vzniku prasklin a následnému pronikání vlhkosti musíte před armováním utěsnit spoje jako např. u okenních parapetů. Spáry zakryjte komprimovanou těsnicí páskou. Spáry musíte utěsnit i v oblasti spojů desek.

      15

      I přesto, že pracujete přesně, někdy se vzniku spár nevyhnete. K zakrytí větších mezer použijte zbytky izolačních desek. Úzké spáry vyplňte vhodnou montážní pěnou.

      Natření plochy základovou barvou

      16

      Takto nyní vypadá příčný řez vaší stěny.

      17

      Po zaschnutí armovací vrstvy (min. 3 dny!) naneste penetrační nátěr. Podle charakteru podkladu naneste cca 0,2 kg/m2.

      Nanesení vrchní omítky

      18

      Namíchejte vrchní omítku podle pokynů výrobce tak, aby byla připravená k použití. U barevných omítek dbejte na důkladné promíchání. Silikátová omítka je již předem zpracovaná a po krátkém zamíchání ji můžete ihned nanášet.

      19

      U omítky se zatřenou strukturou nebo u škrábané omítky naneste vrstvu o síle zrna a rozetřete ji. Strukturní omítku naneste pomocí nerezového hladítka ve vrstvě o síle zrna a rozetřete ji pomocí plastového hladítka.

      20

      Plochy upravujte bez přerušení a chraňte je před rychlým zaschnutím. V opačném případě hrozí riziko vzniku usazenin nebo rozdílů ve struktuře.

      21

      V závislosti na požadovaném povrchu upravte omítku pomocí hladítka. Dbejte však na to, abyste omítku neuhlazovali příliš dlouho na jednom místě. Mohlo by dojít k poškození její struktury. Proto uhlazujte pouze tak dlouho, dokud nevznikne požadovaná struktura.

      22

      Nanesení sokolové omítky. Speciální tepelně izolační systém pro sokly má následující strukturu (zevnitř ven):

      [1] zdivo,
      [2] lepicí stěrka,
      [3] soklové a obvodové izolační desky,
      [4] lepicí stěrka,
      [5] jemná armovací tkanina,
      [6] lepicí stěrka,
      [7] základová nátěr,
      [8] mozaiková omítka.

      23

      Soklové plochy začistěte speciální soklovou omítkou, tzv. mozaikovou omítkou, která je již připravena k použití a lze ji okamžitě nanést.