Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.11.24 v 20:56 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Pokud střecha není správně zaizolovaná, může snadno dojít ke ztrátám velkého množství energie na vytápění, a to zejména u starých budov. V tomto návodu vám poradíme, jak správně zateplit střechu, a jaké materiály a nářadí k tomu potřebujete.
Pokud není střecha izolovaná, ztrácíte ve starých budovách až 20 %* tepla ročně. Pokud chcete střechu izolovat, máte různé možnosti. Která z nich je pro vás vhodná, závisí na podmínkách. První otázkou tedy je, zda střechu izolujete zevnitř nebo zvenku. Výhodou zateplení zevnitř je samozřejmě to, že nemusíte střechu zakrývat a znovu pokrývat. * Zde uvedené údaje se vztahují na typický rodinný dům postavený v roce 1983 o rozloze 125 metrů čtverečních.
Zde si můžete prohlédnout přehled nejběžnějších typů izolací:
Zobrazit produkty +
12345
Izolace střechy zevnitř
Izolace stropu horního podlaží
Pokud vaše podkroví nebylo přestavěno a neplánujete jeho přestavbu, je zateplení stropu horního podlaží finančně zajímavé. Jen díky stropu můžete ušetřit až 7 % nákladů na energie. Zateplení střechy a úspory jsou snadné. Izolační materiál se pokládá na podlahu, přičemž byste měli dbát na to, aby stropní konstrukce měla dostatečný difuzní odpor, který zabrání kondenzaci a tvorbě plísní. U dřevěných trámových stropů je často nutné instalovat parotěsnou fólii, která chrání dřevěnou konstrukci, zatímco masivní betonové stropy se obvykle obejdou bez dodatečné parotěsné vrstvy. Izolační materiály by měly být buď sešlapané, nebo místy zakryté deskami, aby se po podkroví dalo ještě občas chodit.
Izolace podlahy v podkroví
Tlakově odolné izolační desky jsou ideální pro izolaci stropu horního podlaží v přestavěných podkrovích, zejména u starších budov. Spojují v sobě výhody přístupnosti a izolace. Izolují také zvuk a jsou ideálním podkladem pro suché stěrkové podlahové krytiny ze sádrovláknitých desek nebo dřevěných desek. Díky tomu lze podkroví snadno využít jako úložný prostor. A pokládka tepelně izolačních desek při renovaci je jednoduchá a efektivní. Pokud chcete v podkroví bydlet trvale, měli byste se poohlédnout po izolačních deskách, které jsou vhodné pro trvalé použití.
Izolace mezi krokvemi
Jedná se o nejčastěji používaný a nejjednodušší způsob izolace střechy. Často se volí pro dodatečnou montáž střešních nástaveb. Izolace se nařeže na požadovaný rozměr a upne se přímo mezi krokve. Kvalitní izolační materiály jsou lehké a pružné, přitom velmi stabilní a odolné proti sevření a lépe se s nimi pracuje než s běžnou skelnou vatou. Pokud je hloubka krokví příliš malá pro dosažení požadovaného izolačního výkonu, lze izolaci mezi krokvemi doplnit izolací pod krokvemi. Je nutné pamatovat na parotěsnou fólii, aby vlhkost a vlhkost nemohly způsobit škody.
Izolace pod krokvemi se obvykle používá jako dodatečná izolace. Je ideální pro zvýšení tloušťky izolace pod krokvemi, a to i při nízké výšce krokví, a tím dosažení velkých izolačních účinků při renovaci. Podkrokevní izolace také snižuje tepelné mosty na krokvích. Kvalitní podkrokevní izolační materiály jsou vhodné i pro zvýšené požadavky na tepelnou izolaci, např. pro pasivní a energeticky úsporné domy. Vysoce bodují také z hlediska povrchové pevnosti, přídržnosti a jednostranné laminace. I zde je třeba pamatovat na parotěsnou fólii.
Při následujícím způsobu izolace střechy se střecha izoluje zvenčí, aby se snížily energetické ztráty, zejména u starých budov.
Izolace nad krokvemi
Při nadkrokevní izolaci se izolace aplikuje z vnější strany nad krokvemi. Vzhledem k tomu, že střecha musí být kvůli tomu zakryta, vyplatí se izolace nad krokvemi zejména v případě, že střecha musí být stejně nově zastřešena. Výhodou nadkrokevní izolace je, že interiér již prodloužených střech zůstává při renovaci zcela nedotčen.
U všech metod je třeba počítat s tím, že vlhkost a studený vzduch mohou proniknout do střešní konstrukce nebo izolace a způsobit škody. Aby se tomu zabránilo, aplikuje se podkladní vrstva na studenou stranu, tj. na vnější stranu střešní konstrukce. Tím se zabrání ochlazování izolace a jejímu vlhnutí z vnější strany.
Při izolaci střechy vyvstává otázka, jaký izolační materiál chcete použít. Nejběžnějšími materiály jsou minerální a skelná vata. Tyto stavební materiály mají některé věci společné, ale také se v důležitých ohledech liší. Porovnáme minerální a skelnou vatu a podíváme se na jejich vlastnosti. Představíme vám také zajímavou alternativu.
Vlastnosti
Skelná vata
Minerální vata
Minerální vata Ultimate Isover
Bod tání podle DIN 4102-17
není k dispozici
≥ 1.000° C
≥ 1.000° C
Teplota aplikace
kolem 400° C
kolem 700° C
kolem 700° C
Pevnost v tlaku
nízká
vysoká
vysoká
Pružnost
vysoká:je dodáván stlačený
nízká
vysoká:je dodáván stlačený
Hmotnost vlákna
nízká hmotnost: 100 % vláken
těžká
nízká hmotnost: 100 % vláken
Nejoblíbenější produkt
Izolační deska ISOVER EPS Greywall Plus 1000 x 500 x 30 mm
Fólie a pásky hrají důležitou roli při izolaci střech, zejména u starých budov. Fólie v podobě parozábran a podkladních pásů zabraňují pronikání vlhkosti do střešní konstrukce. Správná lepicí páska je nezbytná k tomu, aby fólie byla vzduchotěsná i v místech přesahů.
Ochrana proti větru a vlhkosti s podkladovou membránou
Vlhkost a studený vzduch mohou proniknout do střešní konstrukce nebo izolace zvenčí a způsobit škody. Aby se tomu zabránilo, aplikuje se na vnější stranu střešní konstrukce podstřešní fólie. Ta zabraňuje ochlazování izolace a jejímu vlhnutí zvenčí.
Mnoho starých budov nemá střešní podbití. Pokud nechcete střechu předělávat, je stále možné instalovat izolaci mezi krokve. Důležité je, aby bylo zajištěno zadní větrání. To znamená, že mezi taškami a izolací mezi krokvemi musí být 4 cm vzduchu. Při hloubce krokví 16 cm byste tedy měli mezi krokve instalovat maximálně 12 cm izolace.
Pokud není podkladní fólie, měla by být střešní krytina rovněž neporušená a měl by být dodržen standardní sklon střechy, aby bylo riziko vniknutí vody (např. vlivem sněhových závějí nebo přívalových dešťů) poměrně nízké. Je důležité, abyste střechu vždy po nějaké nečekané a velké meteorologické události zkontrolovali.
Prodyšnost
Prodyšná membrána v šikmé střeše je obzvláště důležitá pro stavební konstrukci vašeho domu. Teplý a vlhký vzduch může difuzí a konvekcí pronikat z interiéru do střešní konstrukce staré budovy a způsobit poškození konstrukce. Aby se tomu zabránilo, instaluje se na straně místnosti parozábrana.
Ta v zimě zabraňuje pronikání vlhkosti zevnitř do střechy a izolace. V létě se membrána chová opačně: umožňuje, aby vlhkost, která uniká vlivem tepla, unikla z trámů. Membrána tak zabraňuje proudění vlhkosti zevnitř ven, udržuje střechu stále vzduchotěsnou a zajišťuje příjemné vnitřní klima. Vlhké konstrukce bezpečně vysychají - nejen střecha tak může "dýchat".
Vzduchotěsnost
Průniky ve stavbě, např. přes kabely, potrubí, kanály a větrací šachty, představují zvláštní výzvu pro tepelnou izolaci a ochranu proti vlhkosti. Vysoce kvalitní vzduchotěsné manžety jsou ideální pro trvalé a rychlé utěsnění těchto míst v plášti budovy.
Jsou odolné proti roztržení, vodoodpudivé, odolné proti stárnutí, trvale pružné a lze je bez problémů používat i v oblasti vysokých teplot. Lepicí límec má navíc mimořádně vysokou lepicí sílu a průchodka je odlehčená od tahu. Vzduchotěsné objímky lze nasadit i bez použití nářadí.
Před zahájením izolace střechy je nutné provést plánovací práce. Každá střecha je jiná, proto se zeptejte architekta nebo jiného odborníka na detaily, které je třeba u vaší střechy zohlednit.
Prostor musí být vyčištěn. V závislosti na pracovní výšce můžete potřebovat žebřík a pojízdné lešení, protože bezpečnost je na prvním místě. Hřebíky na krokvích musí být odstraněny, protože představují vysoké riziko zranění. Poté můžete dřevěné povrchy obrousit. Parotěsná fólie bude později připevněna na některé dřevěné trámy, což vyžaduje hladký dřevěný povrch.
Pracovní oděv, nezapomeňte
Při pracích noste oděv zakrývající celé tělo, protiprachovou masku a ochranné brýle. Pokud přijdete do přímého kontaktu s izolačním materiálem, měli byste také nosit pracovní rukavice.
02
Parotěsná fólie se později připevňuje i na přilehlé zdivo. V těchto místech musí být zdivo omítnuto.
03
Pokud nejsou krokve dostatečně hluboké, zdvojí se na příslušný rozměr. To se provádí všude tam, kde budou později přišroubovány sádrokartonové desky. Rozteč šroubů by měla být maximálně 50 cm.
Instalace izolace mezi krokve
04
Začněte izolovat na jedné straně stěny. Nejprve změřte vzdálenost mezi prvními krokvemi. K tomuto měření připočtěte 1 cm jako přídavek. Přeneste také tvar napojení na spodní krokve. K měření a přenesení úhlu můžete použít skládací pravítko.
05
Položte desku přes izolaci a nařežte ji speciálním nožem na požadovanou velikost.
06
Přeneste úhelník na izolaci a nařízněte na požadovanou velikost.
07
První kus izolace upněte dole mezi krokve. Stejným způsobem postupujte, dokud nebude prostor mezi prvními dvěma krokvemi pro střešní izolaci zcela vyplněn.
08
Tímto způsobem izolujte řadu po řadě. Lze použít i zbytky na konci role. Jednoduše je spojte dohromady nebo je vložte na úzká místa. Je důležité, aby byly všechny prostory vyplněny izolačním materiálem. Izolační materiál však příliš nestlačujte.
09
Pokud je v cestě potrubí nebo jiná překážka, tak izolaci uřízněte tak, aby se místu přizpůsobila. Všechny mezery kolem překážky musí být uzavřeny.
10
U trámů můžete použít dřevěné hranoly k vytvoření dalších vodorovných krokví pro upevnění izolace.
11
Vyplňte všechny mezery izolačním materiálem, dokud nebude vše zcela izolováno.
Instalace parotěsné fólie
12
Podélně rozviňte parotěsnou zábranu. Ustřihněte plát o délce místnosti s přídavkem 20 cm. V závislosti na výšce a délce střechy budete nyní muset pracovat se žebříkem a lešením. Především budete potřebovat pomocníka pro připevnění fólie.
Začněte u horního okraje hřebene a nechte fólii vyčnívat 10 cm na každé straně. Při zarovnávání fólie se řiďte vytištěnými značkami. Fólie by se měla mezi krokvemi ještě mírně prověsit. Přichyťte ji ke zdvojeným krokvím - jednu sponku každých 20 cm.
13
Přes první list položte další list s přesahem 10 cm a sešijte jej.
14
Přes střešní okna a poklopy nalepte fólii bez přerušení. Později fólii v oblasti oken a poklopů odstřihněte podle obrázku - přebytky neodstřihujte! Budou později potřeba pro spoje.
15
Fóliové pásy v místech překrytí vzduchotěsně slepte pomocí lepicí pásky pro izolační fólie. Použijte přesně stejnou lepicí pásku, která je vhodná pro parotěsnou vrstvu.
16
Přitlačte lepicí pásku pomocí přítlačného válečku na izolace.
17
Parotěsná fólie se utěsňuje speciálním tmelem, který musí být shodný s vaší fólií. Lepidlo nanášejte jako 6 až 8 mm silnou vrstvu lepidla. Lepidlo by mělo být naneseno dále do rohu. Po nalepení se nesmí roztáhnout. Při nanášení netlačte na těsnicí hmotu naplocho, jinak nebude těsnit. Na okrajích přechodů fólie musíte lepit dvakrát - oba pásy musí být pevné a těsné.
18
Součástí izolace střechy musí být také utěsnění podlahy. Pokud máte laminátovou nebo masivní dřevěnou podlahu, odstraňte poslední prkno pod sklonem. Poté na podlahu naneste těsnicí hmotu.
19
Přilepte fólii na těsnicí hmotu - ani zde netlačte příliš silně, jinak lepidlo nebude těsnit.
20
Fólie se rozřízne a přilepí se k obroušenému nosníku.
21
Parotěsná vrstva musí být vzduchotěsně spojena také s prostupy potrubí. To se nejlépe provádí pomocí objímky. Nejprve položte parotěsnou vrstvu rovnými řezy.
22
K sestavení objímky použijte kus HT trubky, která má o něco větší průměr než utěsňovaná trubka. To usnadní pozdější montáž manžety. Konec trubky seřízněte pod úhlem sklonu střechy.
23
Uřízněte první kus parotěsné fólie dostatečně velký, aby dobře zakryl průchod trubky. Umístěte odříznutý konec trubky do středu fólie, vyznačte oblouk a vyřízněte otvor.
24
Okraje fólie přelepte lepicí páskou, aby byla stabilnější.
25
Nyní ustřihněte druhý kus fólie tak, aby přesně obepínal část trubky. Přilepte fólii dvěma lepicími proužky, aby vznikla trubička. Posouvejte ji tak dlouho, dokud nedosáhne na konec zkosené trubky. Poté fólii podél tohoto zkoseného okraje nařízněte, a pak ji nastříhejte na proužky. Takto lze obě části později spojit. Nyní na proužky naneste těsnicí hmotu.
26
Přesuňte první kus fólie na trubku a slepte oba kusy fólie k sobě. Poté lze trubku vyjmout.
27
Když je lepený spoj pevný, rozřízněte manžetu uprostřed a připevněte ji k průchodu trubky. Poté vše pevně utěsněte lepicí fóliovou páskou.
28
Na parotěsnou fólii se nyní montuje dřevěná podkonstrukce. Novou fólii proto musíte chránit pomocí MDF lišt. Můžete nařezat MDF desku na proužky a ty pak připevnit ke krokvím pomocí pneumatické hřebíkovačky. Místo MDF lišt můžete také použít dřevěné latě.
29
Pro rekonstrukci podkroví potřebujete jako výchozí bod budoucí výšku podlahy. Pokud je již vyznačen metr, můžete od něj odměřit 1 metr dolů - to je budoucí výška podlahy. Pokud tam žádná značka není, musíte naplánovat výšku podlahy: Změřte požadovanou výšku podezdívky směrem nahoru od plánované podlahy a označte ji.
30
Napněte provázek mezi dva velké šrouby ve výšce budoucích obkladových desek. Příklad: Při plánované tloušťce podkladní izolace 6 cm a tloušťce sádrovláknitých desek 1 cm by vzdálenost mezi provázky měla být 7 cm.
31
Nyní si ji můžete označit. Mějte na paměti, že hranoly musí být instalovány s posunem dozadu kvůli podkladové konstrukci a obložení.
32
Zkontrolujte také výšky mezi krokvemi pomocí napnuté šňůry. Pokud není dosaženo minimální výšky (v tomto případě 7 cm), protože krokve jsou prověšené, musíte naplánovat a upravit konstrukci s větším prostorem. To má vliv i na přesnou polohu spárovky.
33
Vezměte úhel sklonu střechy a přeneste jej na hranoly.
34
Na hraněném dřevě vyznačte úhel a nařízněte šikmý konec na požadovanou velikost. Rovný konec ještě neřežte na konečný rozměr, protože ten může být u každé krokve jiný.
35
Přišroubujte první hranol svisle k první krokvi. Za první hranol se přišroubuje k podlaze rovnoběžně se stěnou dlouhý hranol, který slouží jako zarážka. Nyní připevněte druhý hranol svisle k poslední krokvi. Mezi obě svislá hranolová trámoví natáhněte šňůru a srovnejte s ní všechna ostatní svislá hranolová trámoví. Nyní tyto hranoly nařežte a přišroubujte je k podlahovému hranolu a příslušné krokvi.
36
Ke svislému hranolu nahoře a dole přišroubujte lať pro pozdější montáž obkladových desek. Prostor mezi těmito latěmi bude později izolován.
37
Před připevněním podkonstrukce ke šikmé střeše je třeba obložit vnitřní stranu světlíku/okna. Pokud nemáte hotové vnitřní obložení, můžete si ho vyrobit sami.
Ustřihněte parotěsnou fólii ve spodní části tak, aby ještě vyčnívala 5 cm do výřezu okna. Poté přeneste rozměry na levou a pravou stranu, kde by se mělo obložení setkat s rámem okna. Vpředu se pod budoucí obkladovou desku svisle namontuje OSB deska. Označte si místo, kudy mají vést dvě latě pro upevnění. Vyřízněte profily lamel na míru a přišroubujte je vpravo a vlevo od vyznačených čar. Stejně postupujte i nahoře - zde však vyrovnejte obě lamely vodorovně.
38
Nyní nařežte OSB desky pro obložení. Před instalací těchto desek vyplňte dutiny izolačním materiálem. Poté desky přišroubujte k latím připevněným na bocích. Poté na boky připevněte hranoly a prostor mezi nimi zaizolujte.
39
Nakonec přeložte parotěsnou fólii a vzduchotěsně ji přilepte lepicí páskou, která bude odpovídat použité parotěsné fólii. K pevnému přitlačení lepicí fóliové pásky použijte váleček. Nyní je čas na zkoušku těsnosti, viz tip.
40
Nyní připevněte spodní konstrukci šikmé střechy. Napněte šňůru pro upevnění spodního hranolu. Hranol se montuje tak, aby obkladový panel šikmé střechy později navazoval na obkladový panel vazníku. Vše přesně vyrovnejte pomocí šňůry. Pokud nedoléhá těsně ke krokvi, můžete jej v tomto místě podepřít například pásy MDF desek.
41
U obkladových panelů o výšce 1 metr se další dřevo montuje přesně 1 metr nad začátek panelu uprostřed. V této výšce také natáhněte šňůru a srovnejte se s ní. Ve stejné vzdálenosti namontujte zbývající trámy. Do takto vzniklých mezer se nyní přišroubují další dva hranoly - tentokrát ve vzdálenosti 33,3 cm.
42
Tímto způsobem dokončete spodní konstrukci šikmé střechy. Pomocí nivelační tyče a vodováhy znovu a znovu zkontrolujte, zda jsou všechny hranoly a latě rovnoběžné a rovné - stále lze provádět opravy. Pokud trámy na střešním okně neprobíhají přesně podél okraje výřezu, můžete je odříznout multifunkčním přístrojem a posunout výšku řezu - nebo můžete přidat trám. Je důležité, aby bylo možné obkladový panel bezpečně upevnit. Nyní připravte elektrickou instalaci. Kabely můžete položit sami, ale k připojení vypínačů a zásuvek budete potřebovat elektrikáře.
Kontrola těsnosti
Před připevněním nosné konstrukce je důležité zkontrolovat těsnost fólie. To se provádí pomocí metody měření diferenčního tlaku, známé také jako "blower door". Tato technologie se v podstatě skládá z velkého ventilátoru, který se vloží například do vzduchotěsného rámu okna. Ventilátor vytváří ve vzduchotěsné místnosti podtlak. Pomocí generátorů kouře lze rychle zjistit netěsnosti. Tato místa je pak třeba utěsnit.
Instalace izolace pod krokvemi
43
Podkrokevní izolace se zpracovává úplně stejně jako izolace mezi krokvemi, pouze izolace je tenčí. Uřízněte izolaci na požadovaný rozměr plus 5 mm přídavku na upnutí z role.
44
Izolaci upněte v řadách do mezer mezi nosnou konstrukcí. Pokud je sklon střechy obzvláště nízký, je možné, že i přes přidání svorek nebude v některých místech izolace držet. V takovém případě můžete použít speciální montážní držáky. Ty udrží izolaci na místě, aniž by cokoli sklouzlo.
45
Dokončení izolace na šikmé střeše.
46
Mezi svislé hranoly se upne izolace. Kabely musí být vedeny skrz izolaci. Jednoduše udělejte do izolace otvor a protáhněte jím kabel. V tomto místě bude později vyříznut otvor v obložení.
47
Pomocí brnkacího (značkovacího) provázku vytvořte ve středu latě čáru, kde bude končit první řada panelů. Poté změřte přesné rozměry panelů až k rámu.
48
Pro řezání panelů na míru nastavte pilu přesně na tloušťku panelu. To vám umožní pracovat na hromadě panelů, aniž byste řezali do panelu pod nimi. Vždy používejte vodicí lištu, aby byly řezy rovné.
49
Umístěte první panel na vyznačenou čáru, přičemž ponechte 5 mm mezeru k sousední stěně. Připevněte panely například pomocí pneumatické hřebíkovačky - ale buďte opatrní: přestože je panel držen na místě pomocí sponek, není přitahován k podkladu, jako je tomu při přišroubování. Proto je důležité, abyste desku při upevňování přitlačili k podkladové konstrukci. Umístěte svorky 15 cm od sebe.
50
Vyznačte si polohu podkladových latí na desce tak, aby hřebíky skončily také ve dřevě.
51
Při opláštění sádrokartonem se spoje desek lepí lepidlem na spáry: Naneste lepidlo na okraj desky a desku přiložte. Při montáži desek se vyhněte křížovým spojům tím, že desky budete řadit do řady.
52
Je třeba naplánovat také zásuvky a vypínače. Přesně si vyznačte, kde musí být umístěna instalační krabice. Vyvrtejte otvory pro elektroinstalace.
53
Protáhněte kabely otvory a upevněte desku.
54
Při montáži panelů na strop a při velmi malém sklonu střechy se panely přidržují pomocí stropních podpěr, dokud nejsou zajištěny. Panely se ke stropu přišroubují. Stejně jako u držáků je rozteč šroubů 15 cm. Šrouby zašroubujte mírně zapuštěné, abyste je mohli později dobře vyplnit.
55
Nejlepším způsobem opláštění střešní izolace na střešním okně je zhotovení náčrtu obou bočních částí. Přesné úhly zkosených řezů můžete změřit úhloměrem a přenést je na panel. Panel se vkládá do drážky na okenním rámu a vpředu musí být v jedné rovině s obložením. Poté proveďte přířezy a sešroubujte je. Boční panel přilepte k hraně v přední části. Poté zakryjte výřez okna nahoře a dole.
56
Přišroubování hraněného dřeva k zárubni14 Třetí hranol se přišroubuje k rámu, jinak by byla vzdálenost mezi podkladními konstrukcemi příliš velká.
57
Po montáži všech panelů odstraňte přebytečné lepidlo pomocí dláta. Hrany panelů můžete vyhladit hoblíkem. Dále zatlučte vyčnívající sponky. Vyčnívající šrouby zašroubujte tak, aby se daly vyplnit.
58
Poté vyplňte všechny spoje panelů, upevňovací body a další nerovnosti. Vymíchejte vyrovnávací hmotu v uvedeném poměru. Za tímto účelem nejprve nalijte do nádoby vodu a poté vmíchejte prášek. Po zaschnutí můžete plochy přebrousit v závislosti na požadované kvalitě povrchu. Nejsnadněji to provedete pomocí brusky na sádrokarton.
59
Spojovací spáry se stěnou a spáry mezi obkladem a střešním pláštěm se injektují akrylátem. Spáry musí být zbaveny lepidla, prachu a nečistot.