Izolace stropu horního podlaží
Pokud vaše podkroví nebylo přestavěno a neplánujete jeho přestavbu, je zateplení stropu horního podlaží finančně zajímavé. Jen díky stropu můžete ušetřit až 7 % nákladů na energie. Zateplení střechy a úspory jsou snadné.
Izolační materiál se pokládá na podlahu, přičemž byste měli dbát na to, aby stropní konstrukce měla dostatečný difuzní odpor, který zabrání kondenzaci a tvorbě plísní.
U dřevěných trámových stropů je často nutné instalovat parotěsnou fólii, která chrání dřevěnou konstrukci, zatímco masivní betonové stropy se obvykle obejdou bez dodatečné parotěsné vrstvy.
Izolační materiály by měly být buď sešlapané, nebo místy zakryté deskami, aby se po podkroví dalo ještě občas chodit.
Tlakově odolné izolační desky jsou ideální pro izolaci stropu horního podlaží v přestavěných podkrovích, zejména u starších budov. Spojují v sobě výhody přístupnosti a izolace.
Izolují také zvuk a jsou ideálním podkladem pro suché stěrkové podlahové krytiny ze sádrovláknitých desek nebo dřevěných desek. Díky tomu lze podkroví snadno využít jako úložný prostor. A pokládka tepelně izolačních desek při renovaci je jednoduchá a efektivní. Pokud chcete v podkroví bydlet trvale, měli byste se poohlédnout po izolačních deskách, které jsou vhodné pro trvalé použití.
Izolace mezi krokvemi
Jedná se o nejčastěji používaný a nejjednodušší způsob izolace střechy. Často se volí pro dodatečnou montáž střešních nástaveb. Izolace se nařeže na požadovaný rozměr a upne se přímo mezi krokve.
Kvalitní izolační materiály jsou lehké a pružné, přitom velmi stabilní a odolné proti sevření a lépe se s nimi pracuje než s běžnou skelnou vatou. Pokud je hloubka krokví příliš malá pro dosažení požadovaného izolačního výkonu, lze izolaci mezi krokvemi doplnit izolací pod krokvemi. Je nutné pamatovat na parotěsnou fólii, aby vlhkost a vlhkost nemohly způsobit škody.