Pokud není střecha izolovaná, ztrácíte ve starých budovách až 20 %* tepla ročně. Pokud chcete střechu izolovat, máte různé možnosti. Která z nich je pro vás vhodná, závisí na podmínkách. První otázkou tedy je, zda střechu izolujete zevnitř nebo zvenku. Výhodou zateplení zevnitř je samozřejmě to, že nemusíte střechu zakrývat a znovu pokrývat.
* Zde uvedené údaje se vztahují na typický rodinný dům postavený v roce 1983 o rozloze 125 metrů čtverečních.

Zde si můžete prohlédnout přehled nejběžnějších typů izolací:

Izolace stropu horního podlaží

Pokud vaše podkroví nebylo přestavěno a neplánujete jeho přestavbu, je zateplení stropu horního podlaží finančně zajímavé. Jen díky stropu můžete ušetřit až 7 % nákladů na energie. Zateplení střechy a úspory jsou snadné.
Izolační materiál se pokládá na podlahu, přičemž byste měli dbát na to, aby stropní konstrukce měla dostatečný difuzní odpor, který zabrání kondenzaci a tvorbě plísní.
U dřevěných trámových stropů je často nutné instalovat parotěsnou fólii, která chrání dřevěnou konstrukci, zatímco masivní betonové stropy se obvykle obejdou bez dodatečné parotěsné vrstvy.
Izolační materiály by měly být buď sešlapané, nebo místy zakryté deskami, aby se po podkroví dalo ještě občas chodit.

Tlakově odolné izolační desky jsou ideální pro izolaci stropu horního podlaží v přestavěných podkrovích, zejména u starších budov. Spojují v sobě výhody přístupnosti a izolace.
Izolují také zvuk a jsou ideálním podkladem pro suché stěrkové podlahové krytiny ze sádrovláknitých desek nebo dřevěných desek. Díky tomu lze podkroví snadno využít jako úložný prostor. A pokládka tepelně izolačních desek při renovaci je jednoduchá a efektivní. Pokud chcete v podkroví bydlet trvale, měli byste se poohlédnout po izolačních deskách, které jsou vhodné pro trvalé použití.

Izolace mezi krokvemi

Jedná se o nejčastěji používaný a nejjednodušší způsob izolace střechy. Často se volí pro dodatečnou montáž střešních nástaveb. Izolace se nařeže na požadovaný rozměr a upne se přímo mezi krokve.
Kvalitní izolační materiály jsou lehké a pružné, přitom velmi stabilní a odolné proti sevření a lépe se s nimi pracuje než s běžnou skelnou vatou. Pokud je hloubka krokví příliš malá pro dosažení požadovaného izolačního výkonu, lze izolaci mezi krokvemi doplnit izolací pod krokvemi. Je nutné pamatovat na parotěsnou fólii, aby vlhkost a vlhkost nemohly způsobit škody.

Izolace pod krokvemi

Izolace pod krokvemi se obvykle používá jako dodatečná izolace. Je ideální pro zvýšení tloušťky izolace pod krokvemi, a to i při nízké výšce krokví, a tím dosažení velkých izolačních účinků při renovaci.
Podkrokevní izolace také snižuje tepelné mosty na krokvích. Kvalitní podkrokevní izolační materiály jsou vhodné i pro zvýšené požadavky na tepelnou izolaci, např. pro pasivní a energeticky úsporné domy. Vysoce bodují také z hlediska povrchové pevnosti, přídržnosti a jednostranné laminace. I zde je třeba pamatovat na parotěsnou fólii.

Při následujícím způsobu izolace střechy se střecha izoluje zvenčí, aby se snížily energetické ztráty, zejména u starých budov.

Izolace nad krokvemi

Při nadkrokevní izolaci se izolace aplikuje z vnější strany nad krokvemi. Vzhledem k tomu, že střecha musí být kvůli tomu zakryta, vyplatí se izolace nad krokvemi zejména v případě, že střecha musí být stejně nově zastřešena. Výhodou nadkrokevní izolace je, že interiér již prodloužených střech zůstává při renovaci zcela nedotčen.

Při izolaci střechy vyvstává otázka, jaký izolační materiál chcete použít. Nejběžnějšími materiály jsou minerální a skelná vata. Tyto stavební materiály mají některé věci společné, ale také se v důležitých ohledech liší. Porovnáme minerální a skelnou vatu a podíváme se na jejich vlastnosti. Představíme vám také zajímavou alternativu.

Vlastnosti Skelná vata Minerální vata Minerální vata Ultimate Isover
Bod tání podle DIN 4102-17 není k dispozici ≥ 1.000° C ≥ 1.000° C
Teplota aplikace kolem 400° C kolem 700° C kolem 700° C
Pevnost v tlaku nízká vysoká vysoká
Pružnost vysoká:je dodáván stlačený nízká vysoká:je dodáván stlačený
Hmotnost vlákna nízká hmotnost: 100 % vláken těžká nízká hmotnost: 100 % vláken

Fólie a pásky hrají důležitou roli při izolaci střech, zejména u starých budov. Fólie v podobě parozábran a podkladních pásů zabraňují pronikání vlhkosti do střešní konstrukce. Správná lepicí páska je nezbytná k tomu, aby fólie byla vzduchotěsná i v místech přesahů.

Jak izolovat střechu

Vlhkost a studený vzduch mohou proniknout do střešní konstrukce nebo izolace zvenčí a způsobit škody. Aby se tomu zabránilo, aplikuje se na vnější stranu střešní konstrukce podstřešní fólie. Ta zabraňuje ochlazování izolace a jejímu vlhnutí zvenčí.

Mnoho starých budov nemá střešní podbití. Pokud nechcete střechu předělávat, je stále možné instalovat izolaci mezi krokve. Důležité je, aby bylo zajištěno zadní větrání. To znamená, že mezi taškami a izolací mezi krokvemi musí být 4 cm vzduchu. Při hloubce krokví 16 cm byste tedy měli mezi krokve instalovat maximálně 12 cm izolace.

Pokud není podkladní fólie, měla by být střešní krytina rovněž neporušená a měl by být dodržen standardní sklon střechy, aby bylo riziko vniknutí vody (např. vlivem sněhových závějí nebo přívalových dešťů) poměrně nízké.
Je důležité, abyste střechu vždy po nějaké nečekané a velké meteorologické události zkontrolovali.

Prodyšná membrána v šikmé střeše je obzvláště důležitá pro stavební konstrukci vašeho domu.
Teplý a vlhký vzduch může difuzí a konvekcí pronikat z interiéru do střešní konstrukce staré budovy a způsobit poškození konstrukce. Aby se tomu zabránilo, instaluje se na straně místnosti parozábrana.

Ta v zimě zabraňuje pronikání vlhkosti zevnitř do střechy a izolace. V létě se membrána chová opačně: umožňuje, aby vlhkost, která uniká vlivem tepla, unikla z trámů.
Membrána tak zabraňuje proudění vlhkosti zevnitř ven, udržuje střechu stále vzduchotěsnou a zajišťuje příjemné vnitřní klima. Vlhké konstrukce bezpečně vysychají - nejen střecha tak může "dýchat".

Průniky ve stavbě, např. přes kabely, potrubí, kanály a větrací šachty, představují zvláštní výzvu pro tepelnou izolaci a ochranu proti vlhkosti. Vysoce kvalitní vzduchotěsné manžety jsou ideální pro trvalé a rychlé utěsnění těchto míst v plášti budovy.

Jsou odolné proti roztržení, vodoodpudivé, odolné proti stárnutí, trvale pružné a lze je bez problémů používat i v oblasti vysokých teplot. Lepicí límec má navíc mimořádně vysokou lepicí sílu a průchodka je odlehčená od tahu. Vzduchotěsné objímky lze nasadit i bez použití nářadí.