Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.11.24 v 20:01 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Během několika hodin můžete proměnit váš interiér k nepoznání. Důležitý je správný výběr tapety, kvalitního lepidla a nástrojů a příprava podkladu. Vše si dobře změřte a nikam nespěchejte.

Tapety na zeď jsou opět v módě. A není divu! Na trhu je k sehnání celá škála různobarevných a zajímavě vzorovaných tapet z mnoha materiálů, které dokážou proměnit váš interiér k nepoznání. S námi zjistíte, že tapetování není nic náročného. Tak vypněte v místnosti proud a směle do toho.

Jak lepit různé druhy tapet

V prvé řadě je nutné vybrat správnou tapetu. V potaz berte povrch, který budete tapetovat, typ místnosti, druh tapety, který je pro vaše požadavky nejvhodnější, a v neposlední řadě i vaše zkušenosti a potřebné náčiní.

Barva a vzor už jsou pouze na vás. Vybírat můžete ze širokého sortimentu papírových, vliesových, vinylových, sklovláknitých nebo přetiratelných tapet. Stěnu můžete ozvláštnit i fototapetou nebo tapetou s 3D efektem.

Jednotlivé druhy tapet mají své plusy a mínusy. Papírové tapety vás budou stát jistě mnoho nervů, jejich pořizovací cena je však nízká a jsou prodyšné. Nejvíce oblíbené vliesové tapety jsou prodyšné, odolné, částečně omyvatelné a zajišťují tepelnou i zvukovou izolaci. Nejodolnější jsou tapety vinylové, které dokážou překrýt i drobné nerovnosti a bez problémů je nalepíte na jakýkoliv podklad. Nejsou však prodyšné, a tudíž se nehodí do ložnic a dětských pokojů.

U každého typu tapety jsou uvedné různé symboly. Tyto ikony představují různé vlastnosti tapet a ukazují, jak s nimi pracovat.

Možná tento druh tapet znáte pod výrazem "flísové" tapety. Na trhu nejsou moc dlouho, ale už teď se těší velké oblibě. Proč? Mají plno výhod:

  • Jsou prodyšné. To znamená, že stěna, na které jsou nalepené, neplesniví.
  • Pyšní se vysokou pevností.
  • Jejich barva se nemění.
  • Poskytují výbornou tepelnou a zvukovou izolaci.
  • Jsou velmi univerzální a tak je můžete umístit do každé místnosti.
  • Lehce se lepí.

Manipulace s vliesovými tapetami je velmi jednoduchá, určitě to zvládnete. Lepí se za sucha, to znamená, že se lepidlo nanáší jen na stěnu. Když se vám konečný výsledek nebude líbit, strhnutí vliesových tapet vám také moc práce nedá. Vliseové tapety se odstraňují také za sucha. A protože jsou pevné, tak na zdi nezůstávají žádné zbytky.

Jak lepit různé druhy tapet

Vinylové tapety se vyrábějí tak, že se nanese vinylová vrstva na papírový podklad. To, do jaké míry je tapeta kvalitní závisí právě na vinylové vrstvě. Platí zde jednoduchá rovnice: Čím víc vrstev, tím je tapety kvalitnější.

Vinylové tapety jsou stálicemi mezi tapetami už několik roků a zdobí mnoho domácností. Jaké jsou jejich výhody?

  • Jsou odolné.
  • Dají se dobře omývat.
  • Nemění svou barvu.
  • Nedají se tak lehce poškrábat.
  • Poskytují částečnou tepelnou izolaci.
  • Bez problémů je nalepíte na různé podklady, jako je např. omítka, beton, sádrokarton nebo umakart.
  • Šikovně zakryjí různé nedostatky a prasklinky na stěně.

Nevýhodou vinylových tapet je nulová prodyšnost a typický odér, který sebou přináší PVC.

Lepidlo se v tomto případě nanáší přímo na tapetu, pak musíte 2 až 3 minuty počkat, aby tapeta stihla lepidlo nasáknout.

Jak lepit různé druhy tapet

Papírové tapety se vyrábějí buď jednovrstvé nebo dvojvrstvé, proto se jim také říká duplexní a jsou kvalitnější. Seznam výhod papírových tapet není příliš dlouhý, ale jsou osvědčenou klasikou už desítky let.

  • Papírové tapety jsou levné.
  • Můžete je použít do každého interiéru.
  • Existuje nepřeberné množství designů.

Mezi hlavní nevýhody patří neomývatelnost a nízká odolnost vůči oděru.

Postup je podobný, jako při práci s vinylovýmmi tapetami. S tím rozdílem, že byste na nasáknutí lepidla měli počkat o něco déle. Přibližně 3 až 5 minut. Déle neotálejte, protože by se tapeta mohla v lepším případě natáhnout a v tom horším by se mohla začít trhat.

Jak lepit různé druhy tapet

Nejčastěji využívaná tapeta do společných prostor či technických místností. Je možné přetírat barvou. Není nutné upravovat nerovnosti podkladu.

Lepidlo na sklovláknité tapety se nanáší přímo na stěnu.

Pozornost je třeba věnovat i podkladu. Stěna, kterou se rozhodnete tapetovat, by měla být v prvé řadě rovná. Jen dokonale rovný povrch je zárukou bezproblémového lepení. Olupující omítku proto seškrábejte, veškeré praskliny zatmelte, nerovnosti zahlaďte a staré tapety vhodným způsobem odstraňte.

Nejvíce práce s odstraňováním vám zaberou papírové tapety, které je potřeba dokonale navlhčit horkou vodou. Pomoci vám však může tekutý odstraňovač tapet nebo obyčejný ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1. Naopak nejsnáze sundáte tapety vliesové, které můžete jen opatrně odspodu stáhnout.

Stěna by také měla být suchá a čistá. Zbavte ji veškerých mastných skvrn i plísně. Savý povrch před tapetováním důkladně napenetrujte a nechte schnout minimálně 6 hodin, nesavý odmastěte.
Při tapetování udržujte v místnosti stále stejnou teplotu. Ideálně mezi 19–21 stupni Celsia. Máte-li v místnosti vlhko, v zimních měsících zapněte radiátor, v létě větrejte. V místnosti by také neměl být průvan.

Jak lepit různé druhy tapet

Lepidlo vybírejte podle druhu tapety a podkladu. Při nanášení lepidla použijte speciální tapetový váleček, držte se návodu a dodržujte dobu nasáknutí! Předejdete tak nežádoucímu natáhnutí a trhání tapet.

Při lepení papírových tapet se lepidlo nanáší na rubovou stranu tapety i na stěnu. V případě tapet z vinylu se lepidlo nanáší jen na tapetu. Při lepení vliesových tapet naneste lepidlo pouze na stěnu.

Tapety lepte od shora dolů a těsně vedle sebe. Vzniklé vzduchové bublinky vytlačujte od středu do stran. Přesné měření a precisnost při stříhání tapet se vyplatí! Využijte vodováhu a závěsnou olovnici. Samozřejmostí pro perfektní výsledek jsou i ostré nůžky.

Tapetu lze lepit také na umakart, korek a lamino. Na tyto podklady se k tomu používá disperzní tekuté lepidlo určené na nesavé povrchy.

  • K výšce místnosti připočítejte prostřih tapety, který je na ní uveden.
  • Výsledek vynásobte šířkou místnosti, dostanete m².
  • 1 role má 5m². Pokud vám vyjde např. 12 m² - vaše spotřeba jsou 3 role.

  • Vypněte elektrické obvody v místnosti.
  • Odmontujte krabičky od vypínačů.
  • Můžete je také přelepit a pak pomocí nože prořízněte otvor ve tvaru kříže.
  • Okraje tapety by měly být schované pod krabičkou vypínače, lépe to vypadá.

  • Pruh tapety odstřihněte/odřízněte tak, aby přesahoval na další stěnu o 2 cm.
  • Tento přesah se nařízne/nastřihne na několika místech a zahne.
  • Nový pruh se přeloží na vzniklý přesah.
  • Čím silnější tapeta, tím menší přesah musí být.

Na zadní straně tapety najdete symbol, který vám řekne, jaké má vzor napojení. Pokud je vzor udán bez napojení →│0 pruhy se střihají stejně.

Tapety se vzorem připravíte tak (→│← přímé napojení ), že položíte vedle vzor na vzor a pruhy střiháte stejně. Pokud je napojení vzoru s přesahem, každý druhý pruh se střihá delší o polovinu pravidelného vzoru.

nahoru