Tapetování není žádná věda
Jak správně vybrat tapetu
V prvé řadě je nutné vybrat správnou tapetu. V potaz berte povrch, který budete tapetovat, typ místnosti, druh tapety, který je pro vaše požadavky nejvhodnější, a v neposlední řadě i vaše zkušenosti a potřebné náčiní.
Barva a vzor už jsou pouze na vás. Vybírat můžete ze širokého sortimentu papírových, vliesových, vinylových, sklovláknitých nebo přetiratelných tapet. Stěnu můžete ozvláštnit i fototapetou nebo tapetou s 3D efektem.
Jednotlivé druhy tapet mají své plusy a mínusy. Papírové tapety vás budou stát jistě mnoho nervů, jejich pořizovací cena je však nízká a jsou prodyšné. Nejvíce oblíbené vliesové tapety jsou prodyšné, odolné, částečně omyvatelné a zajišťují tepelnou i zvukovou izolaci. Nejodolnější jsou tapety vinylové, které dokážou překrýt i drobné nerovnosti a bez problémů je nalepíte na jakýkoliv podklad. Nejsou však prodyšné, a tudíž se nehodí do ložnic a dětských pokojů.
TIP
Při nákupu tapet sledujte sériové číslo, abyste se vyvarovali drobným barevným odchylkám.
U každého typu tapety jsou uvedné různé symboly. Tyto ikony představují různé vlastnosti tapet a ukazují, jak s nimi pracovat.
Vliesové tapety
Vinylové tapety
Papírové tapety
Přetiratelné tapety
Nejčastěji využívaná tapeta do společných prostor či technických místností. Je možné přetírat barvou. Není nutné upravovat nerovnosti podkladu.
Lepidlo na sklovláknité tapety se nanáší přímo na stěnu.
Jak připravit podklad před tapetováním
Jak tapetovat
Lepidlo vybírejte podle druhu tapety a podkladu. Při nanášení lepidla použijte speciální tapetový váleček, držte se návodu a dodržujte dobu nasáknutí! Předejdete tak nežádoucímu natáhnutí a trhání tapet.
Při lepení papírových tapet se lepidlo nanáší na rubovou stranu tapety i na stěnu. V případě tapet z vinylu se lepidlo nanáší jen na tapetu. Při lepení vliesových tapet naneste lepidlo pouze na stěnu.
Tapety lepte od shora dolů a těsně vedle sebe. Vzniklé vzduchové bublinky vytlačujte od středu do stran. Přesné měření a precisnost při stříhání tapet se vyplatí! Využijte vodováhu a závěsnou olovnici. Samozřejmostí pro perfektní výsledek jsou i ostré nůžky.
Tapetu lze lepit také na umakart, korek a lamino. Na tyto podklady se k tomu používá disperzní tekuté lepidlo určené na nesavé povrchy.
- K výšce místnosti připočítejte prostřih tapety, který je na ní uveden.
- Výsledek vynásobte šířkou místnosti, dostanete m².
- 1 role má 5m². Pokud vám vyjde např. 12 m² - vaše spotřeba jsou 3 role.
- Vypněte elektrické obvody v místnosti.
- Odmontujte krabičky od vypínačů.
- Můžete je také přelepit a pak pomocí nože prořízněte otvor ve tvaru kříže.
- Okraje tapety by měly být schované pod krabičkou vypínače, lépe to vypadá.
- Pruh tapety odstřihněte/odřízněte tak, aby přesahoval na další stěnu o 2 cm.
- Tento přesah se nařízne/nastřihne na několika místech a zahne.
- Nový pruh se přeloží na vzniklý přesah.
- Čím silnější tapeta, tím menší přesah musí být.
Na zadní straně tapety najdete symbol, který vám řekne, jaké má vzor napojení. Pokud je vzor udán bez napojení →│0 pruhy se střihají stejně.
Tapety se vzorem připravíte tak (→│← přímé napojení ), že položíte vedle vzor na vzor a pruhy střiháte stejně. Pokud je napojení vzoru s přesahem, každý druhý pruh se střihá delší o polovinu pravidelného vzoru.