Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.11.24 v 2:13 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Bazén se slanou vodou je zcela normální bazén. Zásadní rozdíl spočívá v bazénové vodě.

A funguje to následovně. Pokud chcete bazén se slanou vodou, potřebujete tzv. solinátor. Do bazénové vody přidáte určité množství soli. Slaná voda protéká salinizační jednotkou. Ze soli se vlivem elektrolýzy uvolňuje chlor. Mimochodem, solinátor vždy používáte v kombinaci s filtračním systémem, aby byl váš bazén řádně filtrován a čištěn.

Vzpomínáte si na svou poslední dovolenou u moře a na zarudlé a pálící oči a nyní váháte, zda je pro vás bazén se slanou vodou vhodný?
Nebojte se. Ponořit se do bazénu se slanou vodou není jako skočit do moře. Slaná voda ve vašem bazénu nedráždí oči. Koncentrace soli ve vašem bazénu se slanou vodou je 0,4 %. Naproti tomu mořská voda má průměrný obsah soli 3,5 %. Slaná voda ve vašem bazénu nedráždí oči.

Bazén se slanou vodou má několik výhod. Nejen pro vás, ale také pro vaši peněženku a životní prostředí.

  • Sůl má dezinfekční vlastnosti. A je to přírodní produkt.
  • Slaná voda je pro vás prospěšná. Pomáhá s nečistotami v pokožce.
  • Díky soli je voda ve vašem bazénu měkká a čistá.
  • Bazény se slanou vodou se udržují snadněji než bazény s chlorem.
  • Zápach chlóru je v bazénech se slanou vodou mnohem méně pronikavý.
  • Sůl je levnější než chlor a elektrolýza nespotřebovává sůl. Vodu v bazénu tak můžete v další sezóně opět použít. A díky vysokému dezinfekčnímu účinku soli se zkracuje doba provozu filtru. Tím se šetří elektrická energie.

Pro bazén se slanou vodou potřebujete speciální sůl pro systémy se slanou vodou. Nemůžete k tomu použít jodové soli. Sůl pak přidáváte přímo do bazénové vody.

Zpravidla potřebujete 3 kg soli na 1000 l vody. Výsledkem je výše uvedená koncentrace soli 0,4 %. Přesné množství soli závisí na vašem solinátoru. Nezapomeňte si proto přečíst návod k obsluze, abyste zjistili, kolik soli je skutečně potřeba.

Po přidání soli do bazénové vody nezapomeňte nechat běžet filtrační čerpadlo po dobu 24 hodin, aby se sůl mohla rozpustit.
Sůl se skládá z chloridu sodného. Během každodenní filtrace se voda obohacená solí čerpá přes elektrolytické zásobní články. Elektrolýzou se oddělí sodík a chlorid - při tomto procesu se oddělí chlor pro dezinfekci bazénu, zatímco sodík zůstane.
Vzniklý chlor účinně bojuje proti mikroorganismům, jako jsou viry, bakterie nebo řasy. A protože se chlor neodpařuje, stačí sůl do bazénu znovu přidat až po jeho napuštění čerstvou vodou.

  • Před spuštěním systému se slanou vodou nezapomeňte provést dechloraci chlorovým granulátem. Tímto způsobem zaručíte základní hladinu chloru v bazénové vodě.
  • Musíte správně nastavit hodnotu pH bazénu a dvakrát týdně ji kontrolovat. Hodnota pH se musí pohybovat mezi 7,0 a 7,6 a obsah chloru mezi 1,0 a 3,0 mg na litr.
  • V případě velmi tvrdé - tj. vápenaté - vody použijte změkčovače. Zabraňuje srážení vápence a chrání elektrolýzní článek.

Výkon systému se slanou vodou musí odpovídat vašemu bazénu a pískové filtraci. V popisech výrobků systémů pro slanou vodu vždy najdete informace o velikosti bazénu, pro který jsou vhodné.
Pokud přesto musíte koupit novou bazénovou technologii, existují také systémy pískové filtrace s integrovaným systémem slané vody. Tato kombinace vám usnadní život.

  • Systém se solí nainstalujete do vodního okruhu bazénu.
  • Obvykle instalujete solinátor na tlakové straně za filtračním systémem vašeho bazénu. V případě nadzemního bazénu by voda měla obvykle proudit spodní hadicovou přípojkou na bazénu, přes filtrační čerpadlo do solinátoru a poté horní hadicovou přípojkou zpět do bazénu.

Důležité: Instalace se však u jednotlivých modelů liší. Proto si předem přečtěte návod k obsluze.

V mnoha případech je možné přeměnit sladkovodní bazén na bazén se slanou vodou.
Před přestavbou zkontrolujte, zda jsou všechny součásti vašeho bazénu a příslušenství, jako jsou schody, vhodné pro slanou vodu. Používejte vestavěné díly a žebříky z plastu, nerezové oceli nebo titanu. Především se ujistěte, že použité šrouby jsou odolné vůči slané vodě. Solinátor můžete snadno dodatečně namontovat a nainstalovat vedle ostatní bazénové technologie.

Testujte vodu v bazénu pomocí pH testovacího proužku a dávkujte ji ručně, nebo si pořiďte dávkovací systém.

Tyto bazény jsou obvykle vhodné pro přestavbu na bazén se slanou vodou: nadzemní bazény, nafukovací bazény, zděné nebo betonové bazény. Na bazén se slanou vodou můžete přestavět i bazén s ocelovými stěnami, ale vyžaduje to více úsilí. Například musíte předem ošetřit všechny řezné hrany studeným zinkem nebo zinkovým postřikem.

Pokud chcete zazimovat systém se slanou vodou, tak se postupuje takto:

  • Důkladně vyčistěte bazén.
  • Otestujte vodu v bazénu: V nejlepším případě je hodnota pH pro zazimování mezi 7,4 a 7,6, alkalita mezi 100 a 150 ppm neboli miligramy na litr.
  • Vypusťte slanou vodu ze všech trubek, aby nedošlo k jejich zamrznutí, a tím k prasknutí.
  • Pro správné zazimování bazénu se slanou vodou musíte také odstranit veškeré příslušenství, které není odolné proti zimě, například žebříky.
  • Na zimu musíte připravit také bazénovou techniku. Filtrace, solinátory a spol. musí být zazimovány různě v závislosti na modelu. Zkontrolujte návod k obsluze.
  • Nakonec bazén zakryjte.

nahoru