Je Praha - Černý Most vaše správná prodejna?
Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
25. 12. 2024 zavřeno
26. 12. 2024 zavřeno
31. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
1. 1. 2025 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.12.24 v 18:09 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Výhodou sádrokartonu je lehkost, ale především to, že při stavbě pouze montujete. Nezdíte, ani nepoužíváte vodu.
Ze směsi papíru a sádry můžete elegantně a jednoduše konstruovat příčky, opláštit stěny a asi nejběžněji je sádrokarton používán k podhledům, tedy ke snížení výšky stropu.

I když z nízkých stropů v panelových domech může leckoho zachvátit pocit klaustrofobie, čtyřmetrové stropy ve starých činžácích, navíc popraskané nebo s vrstvou slámy pod tenkou vrstvou omítky, taky nemusí být žádná výhra.

Jedním z důvodů, proč tímto způsobem snížit strop, je hledisko estetické: SDK podhled je naprosto rovný, umožňuje skrýt praskliny či přechody panelů a nebo vedení instalací.

Dalším hlediskem je akustika – například v panelových domech SDK podhled umožní odhlučnění sousední partaje. Významným hlediskem při konstrukci SDK podhledů je také tepelná izolace. Díky vložení izolace mezi stávající strop a SDK podhledem významně snížíte ztrátu tepla z místnosti.

Pro instalaci SDK podhledu je zcela zásadní konstrukce tzv. rastru. Ten sestavíte buď pomocí CD a UD profilů z pozinkované oceli, nebo z dřevěných latí. Nejběžněji používaný rozměr SDK desek je 1250 x 2000.

Ke spojování ocelových profilů budete potřebovat samovrtné šrouby tzv. TEXy a k připevnění desek tzv. rychlošrouby se zapuštěnou hlavičkou.
Nezapomeňte na těsnění, které byste měli kvůli přenosu hluku nalepit na tu část ocelových profilů, která přiléhá ke stropu.

Pro finální úpravu povrchu desek budete potřebovat sádrokartonářský tmel na přetmelení spojů a hlaviček šroubů, dále pásku, která zpevňuje zatmelené spoje. Tmel nanášejte špachtlí a po ztvrdnutí je potřeba přebrousit např. smirkovým papírem nebo bruskou. Volitelnou položkou jsou izolace či parotěsná fólie.

Jak namontovat sádrokarton na strop

Mějte na paměti, že kopírovat původní strop se příliš nevyplácí. Při měření je naopak potřeba vycházet od podlahy, ideálně od tzv. čisté, po vylití betonů.

Stanovte si „vágrys“ neboli váhorys, rysku cca 1 m na úrovní čisté podlahy a od této kóty přeneste stejnou hodnotu směrem ke stropu (tady vám hodiny geometrie přijdou vhod). Tak budete mít jistotu, že bude strop kopírovat rovinu podlahy. V dnešní době není problém zapůjčit si laserový „nivelák“, který vám jednoduše nakreslí vágrys po obvodu celé místnosti.

Jak namontovat sádrokarton na strop

Vůbec nejtěžší na pochopení i realizaci stropu ze sádrokartonu je příprava kovového rastru.
UD profil se v předem měřené výšce navrtá na obvodové zdi místnosti, kratší profily CD se na ně rovnoběžně nasunou ve 40 cm vzdálenosti a další, kolmé CD profily se pak na ně ve vzdálenosti 1,2 m nacvakají.

Každý CD profil je třeba vynést nosnými dráty (cca 1 m od sebe), kterými se spojí lišta se stropem (šrouby do dřeva) a váha konstrukce se tím rozloží do více bodů. Tyto dráty mají hlavní nosnou funkci této kovové konstrukce.

Další kroky už jsou pro řemeslníky, jako jste vy, úplná brnkačka – vyplnění rastru izolačním materiálem, skelnou vatou, nalepení oboustranné fólie, která je užitečná v úspoře tepla a nakonec, o čem jsme to vlastně mluvili… přivrtání SDK desek. Počítejte s tím, že na tuhle práci budete potřebovat jednoho až dva pomocníky a pár štaflí.

Jak namontovat sádrokarton na strop

Sádrokarton je vyroben ze směsi lisovaného papíru a sádry, z tohoto důvodu mu vadí vysoká vlhkost např. v kombinaci s nízkou teplotou. Proto sádrokartonový podhled instalujte dostatečně dlouho po vylití podlah.

Stejně tak může nepříznivě působit vzdušná vlhkost v kombinaci s rozdílnými teplotami v hrubé stavbě. Při samotné instalaci si dejte pozor na křižné spoje, je důležité skládat SDK strop tzv. na vazbu, aby nedocházelo k přenosu eventuálních prasklin. Do tmelu před zavadnutím vložte sádrokartonářské pásky, která spoje podrží.

Práce se sádrokartonem je velmi jednoduchá a rychlá a v konečném výsledku i většinou radostná a tudíž při ní rozhodně platí, že „rostete s každým projektem“.

nahoru