K dispozici máme potřebný výřez podlahy, minimální hloubka odpovídá použitému sprchovému žlabu. Je položeno připojení na stěnu pro odpad, které má dostatečný sklon od žlabu k připojení na stěnu, de facto postačí 2 % sklon, takže 2 cm na metr.
Nyní byste měli očistit výřez podlahy, abyste mohli přesně provést následující pracovní kroky. Pokud již máte po okrajích nanesenu dilatační pásku, je to mnohem lepší, v opačném případě ji můžete nalepit později.
Jak namontovat sprchový kout a sprchový žlab bez vaničky
Bude vaší koupelně slušet sprchový kout? Inspirujte se a vyberte si ho v e-shopu. Pak už se jen stačí podívat na video návod z projektové dílny HORNBACH a váš projekt může začít.
Na tento projekt budete potřebovat
Krok za krokem
Příprava
Jak namontovat sprchový žlab
Pracovní kroky k montáži sprchového žlabu se mohou lišit v závislosti na modelu. Nepřehlédněte proto ani speciální montážní návod ke sprchovému žlabu, který zrovna instalujete.
Nejprve na spodní stranu sprchového žlabu našroubujte žlabové nohy. Každou z nich uprostřed přišroubujte na stanovených místech. Potřebné šrouby jsou součástí žlabové sady. Jednotlivé nohy můžete ohýbat tak dlouho, dokud nebudou mít potřebnou výšku
Postavte žlab na stanovené místo v prohlubni podlahy. Umístěte jej doprostřed prohlubně. Od zadní stěny by měla být 10 cm mezera. Nyní můžete na vrchní kryt žlabu položit vodováhu a bokem k podlaze změřit výškový rozdíl.
Tento rozměr, včetně míry pro sklon, můžete dodatečně upravit. Žlab můžete vyzvednout do požadované výšky tak, abyste ve sprše (od žlabu) dosáhl potřebného sklonu k připojení na stěnu.
Pokud jste již žlab přidělali, ještě jednou přeměřte jeho přesnou polohu. Na hrubou podlahu můžete vyznačit připevňovací otvory. Potom dejte žlab stranou a vyvrtejte připevňovací otvory. Po vrtání je vhodné otvory vysát. Nyní do nich můžete zastrčit hmoždinky a žlab pevně přišroubovat k podlaze. Použijte upevňovací materiál, který je součástí sady. Poslední kontrola vodováhou ukáže, zda je žlab namontován správně.
V závislosti na poloze připojení ke stěně a pozice odtokové přípojky ke žlabu musíte nyní, pomocí vysokotlakých trubek, vytvořit trubkový spoj. Pokud má váš žlab např. 40 mm odtokovou přípojku a připojení ke stěně průměr 50 mm, musíte namontovat redukci. Tímto způsobem upravíte i různé průměry trubek.
Pokud musíte zkrátit délku trubek, protože nemáte k dispozici žádnou jinou vhodnou, označte si místo řezu a uřízněte ji pilkou na kov. Hrany trubky obruste nejlépe pilníkem nebo brusným papírem. Pilníkem ji můžete zkosit v 45° úhlu, aby se dala lépe zastrčit do hrdla další trubky. Na koncích trubky naneste dodatečně trochu maziva, aby lépe klouzala.
Jakmile budete mít položeny všechny trubky, měli byste provést test, zda dobře těsní. Jednoduše odstraňte kryt žlabu a z konve do ni nalijte trochu vody. Tak zjistíte, zda na objímkách a přímo na přípojce ke žlabu všechno těsní. Teprve pokud je všechno v pořádku, můžete dále pokračovat v práci. Zde je nutná maximální pečlivost, protože netěsná místa nebude později možné odstranit bez větších komplikací. Po testu těsnění nasaďte kryt zpět na žlab.
Dříve než prohlubeň naplníte spádovým potěrem (nazýváme ho tak proto, že díky němu lze dosáhnout potřebného sklonu), musíte okraje oblepit izolačním pásem. Pokud jste tak již učinili, nemusíte se tímto postupem řídit.
Pod potěr můžete ještě rozložit desky z tvrdé pěny, které jsou vhodné pro pokládku podlah. Průchod odtokové trubky z desky jednoduše vyřízněte. Ušetříte tím potěrovou hmotu. Mějte na paměti, že musíte splnit požadovanou minimální tloušťku předepsanou výrobcem potěru, běžně je to 50 mm, ale vždy se orientujte i podle údajů od výrobce jednotlivých produktů.
Nejprve si vypočítejte, kolik potěrové hmoty budete potřebovat. Jednoduše si zjistěte objem a přihlédněte k hodnotám uvedeným na etiketě s údaji. Tam se dozvíte, kolik litrů potěrové hmoty můžete namíchat z jednoho pytle. Kupte si raději o pytel víc než míň. Nenačatá balení můžete vrátit snadněji než si narychlo dokupovat další. Potěrovou hmotu moc neřeďte, aby příliš rychle nestékala, ale aby tuhla v požadovaném sklonu. Na míchání se hodí vědro na maltu a míchadlo. Na míchání můžete rovněž použít silnou vrtačku s míchadlem.
Hmotu nejprve naneste v oblasti sprchového žlabu a posuňte ji pod žlab. Je nezbytné, aby všechny dutiny byly vyplněny. Potom naneste zbytek potěru a pomocí zednické lžíce jej rovnoměrně rozetřete. Pro kontrolu potřebného sklonu přiložte vodováhu od podlahy až po okraj žlabu. Hmotu můžete vodováhou šikmým tahem setřít. Poté ji samozřejmě ihned očistěte vodou. Pokud jste potěr rozetřeli a máte potřebný sklon, můžete jej ještě uhladit hladítkem. Povrch nemusí být hladký jako zrcadlo, protože na něj ještě položíte dlaždice.
Jakmile potěr ztvrdne, můžete univerzálním nožem odstranit izolační pás na okraje. Aby potěr a prostor ve sprše byly opravdu vodotěsné, nalepte na celý povrch těsnicí rohož. Ta musí sahat až po okraj sprchy. Oblast vrchního odtokového žlabu můžete z rohože vyříznout nožem.
Všechny připojovací spáry mezi sprchou a stěnami, stejně jako k podlaze, se zalepí samolepicími těsnicími páskami. Nejlépe nejdřív přelepte okraje přiléhající k podlaze, poté připojení ke stěně a nakonec svislou vnitřní hranu. Postupujte opatrně, protože jen pečlivě provedená izolace dobře těsní a udržuje podlahu pod sprchou suchou. Přípojky pro vaši sprchovou soupravu se zaizolují pomocí samolepicích těsnicích manžet.
Jakmile budou nalepeny všechny těsnicí pásky, natřou se plochy tekutou hydroizolací. Můžete začít u stěn. Musíte ochránit všechny zdi, na které by mohla voda dostříknout. Nešetřete přitom materiálem. Které stěny je třeba obzvláště ochránit závisí na tom, zda sprchu opatříte jen zástěnou (jako ochranu před stříkající vodou), anebo zabudujete uzavřený sprchový výklenek.
Až budou stěny natřeny, přejděte k podlaze. Těsnicí rohož není třeba přetírat, protože sama o sobě je vysokou ochranou. Celou podlahu je nejlepší kompletně utěsnit, protože právě u sprch na úrovni s podlahou se může voda dostat snadno ven.
Jakmile bude nátěr hotový a suchý, přijde na něj ještě druhá vrstva. Pro kontrolu, že jste barvu natřeli všude dvakrát, můžete při druhém nátěru použít jiné nářadí. Na první nátěr použijte např. váleček a při druhém nátěru zednickou lžíci.
Jakmile bude izolace suchá, můžete položit dlažbu. Začněte se stěnovými obklady, poté položte podlahovou dlažbu. Dlaždice kolem ale musí být pevné a stabilní, protože sprchovací plocha je obyčejně v rohu, takže tam budete muset chodit po čerstvě položených dlaždicích. Tento postup vám zajistí potřebnou kontrolu nad správným průběhem spár a dosáhnete tak dokonalého vzoru dlaždic.