Instalace kamen
Nainstalovat kamna se zdá jako poměrně jednoduchý úkol, nemusí tomu ale tak být. Už samotná manipulace s kamny není snadná, může vážit desítky, ba i stovky kilogramů. Umístění kamen se navíc odvíjí od existence samotného komínu. Důležité je zabezpečit podlahu proti zahoření.
Na podlahu z hořlavého materiálu, jako je dřevo, parkety, laminát, koberec nebo PVC, je třeba pod krbová kamna položit nehořlavou izolační desku/podložku. Na ochranu před odletujícími jiskrami se obvykle používají půlkruhové podložky z kovu nebo skla. K dostání jsou ale i desky z přírodního kamene, které ale vyjdou dráž, nebo hranaté desky. Na podlahu v místech, kam přijdou kamna, je místo samostatné desky možné také položit dlažbu.
Kamna stavíme ideálně do středu ochranné desky, od stěny ponecháme odstup asi 20 cm. Od hořlavých stavebních součástí musí odstup činit minimálně 40 cm. Pomocí příslušné izolace (např. min. 2 cm minerální vlny) lze odstup zkrátit na 10 cm.
Jak propojit kamna s komínem
Na rozdíl od kachlových kamen není potřeba při instalaci krbových kamen zdít. Praktický zdroj tepla nainstalujeme poměrně snadno. Poněkud obtížnější je jen napojení kouřovodu na vhodný komín. Roura ke kamnům – nazývaná také kouřovod – je spojovacím článkem mezi krbovými kamny a komínem. Měla by být dlouhá max. 2-3 metry a mít max. 2-3 oblouky. Jedině tak bude odcházet kouř vyprodukovaný v kamnech zcela bez problémů.
Pokud je roura příliš dlouhá, může se v ní usazovat velké množství sazí. Průměr roury musí odpovídat průměru odvodního hrdla kamen.Kdyby netěsnil, bude se kouř vracet do místnosti.
- vrtací kladivo s dlátovým vrtákem
- míchací nástavec
- zednickou lžíci
- nástrčkový klíč s T rukojetí
- skládací metr
Od hořlavých stavebních součástí musí být odstup minimálně 40 cm. Pomocí příslušné izolace (např. alespoň 2 cm minerální vlny) lze odstup zkrátit na 10 cm.
Od nehořlavých stěn (např. zděných a omítnutých stěn) je nutné zachovat podle DIN k zadní stěně odstup 20 cm.
U podlahových krytin citlivých na teplotní výkyvy, jako jsou např. dřevěné podlahy či podlahové koberce, se musí přístroj postavit na nehořlavou podkladovou desku. U té je bezpodmínečně nutné, aby vždy od vnitřního okraje otvoru ohniště deska přečnívala vpředu o min. 50 cm, ze strany pak min. o 30 cm.
Minimální odstup v dosahu žhnutí je podle DIN 80 cm.
Upozornění
Jednotlivé normy se můžou lišit, je tedy dobré se vždy řídit návodem k obsluze.
Nachází-li se přípojka pro kouřovod ve venkovní stěně, nestačí dutiny kolem kouřové zděře vyplnit maltou, ale je třeba použít k jejich utěsnění minerální vlnu.
Pozor při průchodu kouřovodu zateplenou stěnou: Kouřovod nesmí procházet vrstvou tvrzené pěnové hmoty, izolační vrstvu je třeba v místě průchodu kouřovodu vyříznout a okolo roury použít nehořlavý stavební nebo tepelně izolační materiál. Vyplatí se poradit se s odborníky.
Pro stěny ze dřeva nebo dřevěných prefabrikátů existují nehořlavé stěnové průchodky, do kterých se kouřovod zavede.
Kouřovod musí mít otvor, který slouží k čištění. U standardních sad je tento otvor zřetelně patrný, u dražších je zabudován nenápadně.
Dlouhodobý trend vývoje u krbových kamen je vyrábět topidla s vysokou účinností. Ruku v ruce s vysokou účinností jde i nízká teplota spalin na výstupu (čím vyšší účinnost, tím nižší teplota spalin). S nízkou teplotou spalin na výstupu z kamen souvisí riziko kondenzace spalin v kouřovodu, nebo v komíně (tvorba dehtu). Aby se zabránilo dalšímu zbytečnému ochlazování spalin v kouřovodu, je doporučeno kouřovod zapojit nejkratší cestou do komína.
Optimální variantou je použití zadního vývodu kouřovodu, pokud to konstrukce kamen umožňuje. Zapojení je potom velmi jednoduché – stačí použít trubku o délce 25 cm, zděř a růžici. V případě, že budou kamna připojena na komín s vysokým tahem je doporučeno instalovat trubku s klapkou.
Přiškrcením klapky je možno snížit komínový tah. Vysoký komínový tah výrazně snižuje účinnost kamen. Projevuje se tím, že kamna hoří příliš rychle žlutým plamenem a pocitově málo hřejí. Palivo nemá dostatek času na vyhoření a je rychle odváděno do komína. Dále je snížena možnost regulace (přiškrcení) výkonu kamen.
I po zavření táhel primárního a sekundárního vzduchu kamna hoří rychle. Toto je dáno tím, že vysoký tah „tahá“ spalovací vzduchy do spalovací komory. V případě extrémního tahu komína se doporučuje nainstalování regulátoru komínového tahu.
Časté dotazy
U keramických tvarovek nemá výstupní tvarovka pravidelný kulatý tvar, ale zužuje se směrem dovnitř. Pokud by byla použita redukce s vnějším průměrem stejným jako je průměr komína, je velký předpoklad, že by při zahřátí kouřovodu (a jeho zvětšení vlivem roztažnosti materiálu) došlo k poškození (prasknutí) keramické tvarovky. To je důvod, proč se používají redukce s menším vnějším rozměrem, než je rozměr komína.
Volný prostor, který zůstane mezi redukcí a keramickou tvarovkou se vyplní kamnářským provazcem. Není vhodné používat tmely, které nejsou pružné – jejich použití by mohlo vést k poškození keramické tvarovky.
Pamatujte
Kouřovody a komín se postupně během topení mohou zanášet spalinami z hoření, proto je nutné je pravidelně servisovat. Kouřovody je vhodné čistit i několikrát do roka podle toho, jak často topíte. Tuto práci velmi usnadňují kouřovody s čistícími otvory.
Čistící otvory jsou povinné kvůli revizi komína. Komín by měl být kominíkem prohlédnut před každou topnou sezónou. Revizi komína je nutné také provést při jakémkoliv zásahu do spalinové cesty (připojení spotřebiče, odpojení spotřebiče).
Při realizaci nebo úpravách je třeba dodržovat platné právní předpisy a technické normy ČSN (provádění spalinových cest a připojování spotřebičů paliv).