- Předem nalakovanou plochu (1. barva), kterou chcete vynechat při dalším nátěru (2. barva), jednoduše zakryjte textilní lepicí páskou.
- Odstraňte případnou rez drátěným kartáčem nebo brusným papírem.
- Omyjte prach čistou vodou.
- Na kovy použijte čističe kovů, omyjte plochu čistou vodou a nechte zaschnout.
- Otevřete plechovku a pečlivě promíchejte ochranný lak na kov.
- Štětcem naneste ochranný lak na kov a nechte jej zaschnout.
Druhou vrstvu naneste po nejméně čtyřech hodinách.
Jak natírat a lakovat kov
Že nový nátěr dělá divy je všeobecně známá věc. Takže pokud se stále odhodláváte k tomu, že už konečně musíte natřít a nalakovat ploty, lavičky, brány a další kovové předměty kolem vás, tak je ten správný čas naučit se, jak natírat a lakovat kov.
Na tento projekt budete potřebovat
Jak připravit plochu pro lakování
Staré a rezavé železo nebo ocel nejprve očistěte od rzi drátěným kartáčem a brusným plátnem. Poté důkladně setřete brusný prach. Zvláštní pozornost přitom věnujte rezavým místům, jelikož zbylá rez může opět rychle proniknout do lakovaného povrchu.
V případě nového kovu plochu ošetřete pomocí základního nátěru s ochranou proti korozi (antikorozní základní nátěr). U starého kovu s odstraněnou rzí musíte před provedením základního nátěru nejprve zatmelit díry, které vznikly v důsledku koroze.
Po úplném proschnutí zbruste plochu ošetřenou základním nátěrem pomocí brusného plátna (o zrnitosti 180). Poté ji natřete základní antikorozní barvou a následně celou plochu jednou zbruste (zrnitost 200).
Na závěr natřete plochu například matným lakem nebo lesklými lakýrnickými barvami na železo nebo ocelové plochy.
U ostatních kovů, jako jsou např. měděné plechy, pozinkované okapy, trubky topení, topná tělesa atd., musíte použít vhodné lakýrnické výrobky.