Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 03.12.24 v 18:07 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Světlá, žlutá či lysá místa na trávníku mají častokrát všeobecné příčiny, které mohou souviset s místem, rázem půdy či světelnými poměry. Pomocí následující tabulky si můžete vytvořit přehled o příčinách a pomocných prostředcích proti rozšiřování těchto nežádoucích jevů:

Příčina Opatření
Nedostatek živin (Žluté špičky stébel, bledě zelený trávník, růst plevele) Hnojení trávníku (tekutá hnojiva a hnojiva s dlouhodobým účinkem) nebo úprava hodnoty pH (po předchozí kontrole)
Nedostatek světla Výsev speciálního trávníku do stínu; při velmi silném zastínění resp. vysokém tlaku kořenů buď odstranit stín, např. pokácením stromů či zvážení výsadby určité alternativy či popř. půdní pokrývky
Hromadění vody a/nebo vlhké plochy Zvýšení propustnosti vody (např. vybudováním drenáže nebo zkypřením půdy, vertikutací, nasypáním písku)
Vyschlý trávník Nestříhat trávník příliš nakrátko, výsev trávníku do sucha; na velmi suchých místech s vysokým tlakem kořenů (např. pod smrky) pěstovat stále zelené půdokryvné dřeviny aj.

Mech a plevel jsou pro všechny příznivce hezkého trávníku učiněnou noční můrou. Díky prostředkům pro hubení plevele a mechu budete mít váš trávník opět plně pod kontrolou. Prostředky pro hubení plevele a mechu jednoduše naneste v požadovaném množství. Používejte pouze vybrané prostředky na hubení plevele a postupujte vždy podle návodu k použití.

  • Pak odstraňte zhnědlý mech, popř. odumřelý plevel hráběmi.
  • Ideálně také rovnou pohnojte nebo použijte kombinaci trávníkového hnojiva a příslušného prostředku na hubení plevele.
  • Pro zabránění dalšího růstu plevele a mechu dbejte na dobrou péči o trávník. Pravidelně zavlažujte a hnojte, trávník nestříhejte příliš nakrátko (ne kratší než 4 cm), na jaře proveďte vertikutaci.
  • Na základě analýzy půdy a kontroly místních podmínek lze zjistit příčinu zarůstání mechem a popřípadě ji také odstranit. Při příliš nízkých hodnotách pH se doporučuje zavápnění.
  • Mechům se daří mimořádně dobře ve stinných polohách. Z toho důvodu se doporučuje použít na zastíněných místech speciální travní směsi do stínu.
  • V extrémních případech by se měly odstranit příčiny stínu anebo zvážit alternativní osázení půdokryvnými dřevinami (stále zelenými aj.) nebo pokrytí mulčovací kůrou.

Jak obnovit trávník

2-5 cm velké houby na trávníku, které jsou uspořádány do tvaru kruhu a na zemi tvoří vodě nepropustný houbový spletenec (podhoubí). Trávník je v místě výskytu těchto hub někdy již odumřelý.

Často se vyskytuje v půdách chudých na živiny, písčitých či zhutnělých zemích, ve kterých chybí půdní kultury a také na splstnatělých trávnících. V závislosti na intenzitě výskytu je zapotřebí učinit různá opatření.

Mírný výskyt Okamžité hnojení hnojivem s obsahem dusičnanů (tekuté hnojivo a hnojivo s dlouhodobým účinkem), zlepšení struktury půdy aktivací půdních kultur, urychlení tvorby humusu jakož i odstranění zhutnělé půdy.
Střední výskyt Provedení hloubkového zkypření, podhoubí je nutné probodnout tak hluboko, jak je to jen možné a učinit opatření, která se doporučují při mírném výskytu.
Silný výskyt Hloubkové odstranění trávníku a založení nového.

Onemocnění trávníku mokrou hnilobou vypadá tak, že se nejprve objeví malé, kruhové skvrny, které později mohou být velké až 30 cm v průměru. Tráva pak zhnědne, zplihne a odumře. Venku je částečně vidět růžovobílé podhoubí.

Sněžná plíseň se sama o sobě vyskytuje poměrně často (například v odumřelé travnaté plsti, jako podhoubí nebo konidie) a stane se problematickou teprve v ten okamžik, když se spojí několik faktorů, které nahrávají jejímu rozšíření:

  • delší pokrytí trávníku sněhem či listím,
  • hromadění vody a hustá travnatá plsť,
  • výkyvy teplot, především proměnlivé teploty kolem bodu mrazu,
  • mírné zimy (absence zimního spánku, který chrání před napadením),
  • příliš silné hnojení dusičnany a zavápnění před příchodem zimy.
Přímá ochrana není možná, jelikož používání fungicidů na trávníkových plochách v domě a na malých zahradách je zakázané. Skvrny sice obvykle zmizí při vyšších teplotách, nicméně napadené části by se měly v každém případě okamžitě shrabat. Jako prevenci lze učinit některá opatření:
  • Zlepšení provzdušňování půdy: Pravidelná vertikutace na jaře a na konci léta, spadané listí na trávníku ihned odstraňte a nesekejte s mulčováním.
  • Zvýšení propustnosti: Zejména u jílovitých půd se po vertikutaci trávník posype trávníkovým pískem, u silně zhutnělých půd se provede drenáž.
  • Snížení rizika infekce: Na podzim používejte výhradně draselná hnojiva na podzimní trávník a nevápněte (hodnota pH by neměla být vyšší než 6,5), na bezvětrných, stinných místech vysévejte pouze trávník do stínu popř. nevysévejte vůbec žádný trávník.

Jak obnovit trávník

Řasy v trávníku poznáte tak, že se na něm objeví černý povlak s modrými řasami mezi jednotlivými druhy trav.
Vyskytuje se především při mírných zimách vzhledem k déle přetrvávajícímu vlhkému počasí a mírným teplotám, hlavně na zhutnělých půdách, kde se hromadí voda.

Trávník můžete ochránit několika preventivními činnostmi:

  • Vertikutací a hrabáním odstraňte povlak z řas.
  • Hnojte draselnými hnojivy, například hnojivem FloraSelf Select pro podzimní trávník.
  • Pomocí půdních aktivátorů, kompostu a substrátů zlepšete strukturu půdy.
  • U velmi zhutnělých půd zvyšte propustnost. Toho docílíte rovnoměrným posypáním trávníkovým pískem.

Jak obnovit trávník

Pokud je ve špatném stavu celý trávník, měli byste ho kompletně sanovat.

  • Posekat: A to tak nakrátko, jak je to jen možné, takže na nejnižší možné nastavení sečení.
  • Provést vertikutaci: Ideálně několikrát v podélném a příčném směru. Čím důkladněji, tím lépe. Jedině tak se travní semena dostanou všude do přímého kontaktu s půdou. Hloubku vertikutace splstnatělé trávy můžete upravit. Travní plsť odstraňte úplně.
  • Zasít semena a pohnojit.
  • Nanést vrstvu rašeliny a pokrýt sanovanou plochu tenkou vrstvou.
  • Zalít: Plocha trávníku nesmí po dobu prvních tří týdnů vyschnout. Denně zavlažujte a trávník bude brzy jako nový.

nahoru