Jak odstranit soklové lišty
Nejdřív si zjistěte, jak jsou podlahové lišty upevněny.
- Nalepené soklové lišty: Ty se nejlépe odstraňují pomocí špachtle.
- Přišroubované lišty: Nejlepší způsob. Stačí povolit všechny šrouby.
- Zaklapávací lišty: Existují lišty, které se zacvaknou do držáku, který je připevněn na zeď. V tomto případě se lišta z držáku vyjme pomocí špachtle nebo šroubováku. Pokud chcete lištu později znovu použít, můžete držák buď odšroubovat, nebo jej ponechat na místě. Vše ale musí pasovat k výšce nové podlahové krytiny.
Jak odstranit podlahové krytiny
Než začnete, je nejlepší připravit si nářadí. V závislosti na tom, kterou podlahu odstraňujete, můžete potřebovat více nebo méně nářadí.
- Rukavice: Chrání vaše ruce, protože věci se mohou snadno odštípnout.
- Špachtle: Pomocí škrabky můžete uvolnit lišty a seškrábat zbytky lepidla z podlahy.
- Dláto: Dláto můžete použít k odstranění zejména laminátových a parketových podlah.
- Šroubovák: Nejlepší je mít ho vždy po ruce.
- Nůž na koberce: Můžete jej použít k řezání koberců a PVC na praktické proužky.
- Aku šroubovák: Pokud máte přišroubované soklové lišty, je akumulátorový šroubovák nejrychlejší způsob.
- Horkovzdušná pistole: Teplo je nejlepší způsob, jak odstranit zbytky lepidla nebo pásky.
Jak odstranit starý koberec
Zkontrolujte typ lepení
Před odstraněním koberce nejprve zkontrolujte, jak je starý koberec připevněn. Pokuste oddělit koberec od podlahy v rohu místnosti.
- Dobře, to bude snadné.
- Vždycky to může být horší.
- Tohle bude ošklivé.
Nejjednodušší scénář je, když je koberec přilepený lepicími páskami. To znamená, že jsou zpravidla upevněny pouze okraje koberce. Po jejich odstranění můžete koberec srolovat a odvézt.
Zbytky lepicí pásky můžete odstranit špachtlí nebo nožem na koberce. Nebo můžete zkusit použít horkovzdušnou pistoli. Ta pásku změkčí a usnadní její odstranění.
Likvidace koberce
Abyste si usnadnili likvidaci koberce, můžete jej nožem na koberce nařezat na proužky. Starý koberec pak můžete odnést do nejbližšího sběrného dvora.
Pokud je obtížné rohy odstranit, navlhčete roh koberce vodou a nechte jej namočený jednu až dvě hodiny. Nejlépe funguje teplá voda. Pokud pak lze koberec snadno odstranit, je nalepen lepidlem na vodní bázi. To vám usnadní odstranění koberce. Pokud po namočení nejde sundat, je to složitější. V takovém případě se koberec lepí vodou nerozpustným lepidlem nebo syntetickou pryskyřicí.
Odstraňování koberce lepeného vodou ředitelným lepidlem
Pokud je koberec přilepen vodou rozpustným lepidlem, navlhčete celou místnost teplou vodou, abyste mohli koberec později odstranit. Ujistěte se, že pracujete na velké ploše. Poměrně dobře se osvědčuje konvička na zalévání. Nenamočte však celou místnost.
Stejně jako v případě vzorového rohu nechte působit jednu až dvě hodiny. Pak můžete koberec poměrně snadno odstranit. Samozřejmě vždy záleží na tom, kolik lepidla bylo použito atd.
Odstraňování koberce s vodou nerozpustným lepidlem
Tady vás čeká silový výkon. Nejnepříznivějším případem je, když je koberec slepen syntetickou pryskyřicí nebo lepidlem, které není rozpustné ve vodě. Zde může pomoci pouze soustředěná síla svalů.
I v tomto případě si koberec nastříhejte na proužky, abyste si to trochu usnadnili. Nyní pruhy jeden po druhém odtrhněte. Na pomoc si můžete vzít velké škrabky nebo špachtle.
Odstranění koberce pomocí odstraňovače koberců
Pokud je to pro vás stále příliš náročné, existuje také pomoc s motorem. Odstraňovač koberců je nástroj s čepelí, která se automaticky znovu a znovu zasouvá pod koberec a odstraňuje jej z podlahy. Odvede tedy těžkou práci.
Buďte však opatrní! Odstraňovač koberců může také způsobit škody. Pokud jsou pod starým kobercem dřevěné podlahové desky, které chcete zachovat, budete je muset zbrousit a znovu utěsnit.
Odstraňování lepidla na koberce
Při opětovném lepení nové podlahové krytiny byste měli vždy odstranit všechny zbytky lepidla, bez ohledu na jeho typ. Staré lepidlo může i po desítkách let chemicky reagovat s novým, což může vést k nevzhledným následkům, jako jsou puchýře.
V případě pochybností byste měli potěr trochu zbrousit, abyste skutečně odstranili všechny zbytky. Nemusíte však vždy zacházet do extrémů. Domácím prostředkem pro odstranění lepidla na koberce z dlaždic nebo linolea je mýdlová voda. V závislosti na tloušťce zbytků lepidla byste měli tekutinu nechat působit až 30 minut. Poté opatrně odstraňte pomocí škrabky. Tato metoda však není vhodná pro laminátové nebo dřevěné podlahy.
Lepidlo na koberce lze odstranit také horkým vzduchem. K tomu použijte fén a zbytky lepidla opatrně zahřejte. Poté jej můžete seškrábat stěrkou. Buďte však opatrní, tento postup funguje pouze na utěsněných površích, kde lepidlo neproniklo příliš hluboko.
Pokud nic z toho nepomůže, existuje také chemický odstraňovač koberců. Ujistěte se, že jste zvolili rozpouštědlo vhodné pro daný podklad. V případě pochybností požádejte o radu.
Jak odstranit staré parketové podlahy
Nejprve je také třeba zkontrolovat, jak byly parkety položeny. Existují parkety, které jsou položeny volně a bez lepení. Tyto plovoucí parkety můžete jednoduše odstranit a dokonce je znovu použít. Často jsou však parkety lepené a pak budete muset použít hrubou sílu a několik triků.
Pokud chcete odstranit velmi staré parkety, musíte být obzvláště opatrní. V minulosti se parkety často upevňovaly lepidly na bázi uhlovodíků. To poznáte podle toho, že lepidlo je černé. V tomto případě musíte vždy používat dobrou ochranu dýchacích cest a ochranné brýle, protože tato lepidla jsou toxická! Rozhodně dbejte na to, aby se částečky černého lepidla nedostaly do jiných částí domu, například na vaše oblečení.
Lišty už odstraněny máte. Než se však do parket skutečně pustíte, zkontrolujte, zda se pod nimi neskrývají nějaké trubky. Je možné, že pod parketami jsou položeny trubky na elektřinu, vodu nebo plyn. Je proto lepší je vypátrat dříve, než dojde k jejich poškození.
Nejlépe je začít v širší části dilatační spáry a dlátem vylomit první kus dřeva. Postupujte trochu dopředu a vyzkoušejte, jak velké kusy se vylomí. Až budete spokojeni, pokračujte v práci.
Pokud se dřevo odlamuje jen po malých kouscích, je lepší pokračovat v práci s dlátem a kladivem, abyste odstranili větší kusy.
Alternativně můžete také použít kotoučovou pilu, kterou podélně a příčně nařežete do parket a pak je dále vylomíte. To je užitečné zejména u silných parket.
Likvidace parket
Parkety můžete zpravidla zlikvidovat společně s domovním odpadem nebo je odnést do sběrného dvora. V případě opravdu velkého množství se může vyplatit i kontejner. Pokud však na parketách zůstaly zbytky toxických lepidel, je nutné je zlikvidovat jako nebezpečný odpad.
Jak odstranit staré lino a PVC podlahu
Pokud chcete odstranit staré PVC, postupujte podobně jako u koberce.
- Nejprve zkontrolujte lepení.
- PVC rozřežte na lehce přenosné pásy nebo obdélníky.
- Jednotlivé kusy odstraňte pomocí vhodného nářadí.
- Pokud jde o lepení, existuje také možnost, že PVC bylo pouze připevněno k okraji oboustrannou lepicí páskou nebo že byly v místnosti opakovaně použity lepicí pásky.
- Typ lepení zde však není příliš důležitý, protože nakonec je třeba materiál vytrhnout. Jedinou otázkou je, jak namáhavé to bude.
- V závislosti na druhu lepidla vám zde opět může pomoci horkovzdušná pistole.
- U PVC hraje velkou roli stáří a kvalita PVC. Zvláště staré nebo nekvalitní PVC je obvykle křehké a nelze jej již snadno odstranit v pásech nebo větších kusech. V takovém případě budete pravděpodobně muset PVC seškrábat spolu s lepidlem.
Likvidace PVC
Stejně jako staré koberce by se PVC mělo efektivně likvidovat. Odvezte ho tedy do sběrného dvora.
Jak odstranit laminátovou podlahu
Pokud chcete vybourat starou laminátovou podlahu, můžete si oddechnout, protože ve většině případů to lze provést rychle a snadno.
Jako vždy nejprve odstraňte podlahové lišty. Poté začněte s jednotlivými prkny ležícími křížem před vámi a pod první řadu laminátové podlahy jděte pomocí dláta nebo páčidla. Vytáhněte je pákou. Pak už máte tu nejtěžší část za sebou.
Laminátové podlahy se totiž obvykle pokládají jako plovoucí. To znamená, že ji nyní můžete jednoduše odstranit řadu po řadě. A to už je vše.
Pokud je laminátová podlaha oproti očekávání přilepená, postupujte stejně jako při odstraňování parket.
Likvidace laminátu
Laminát také patří mezi klasický zbytkový odpad. Můžete jej tedy buď vyhodit do kontejneru na zbytkový odpad, nebo odnést do sběrného dvora. To, zda se objemný odpad odváží, se v jednotlivých regionech liší. Pro jistotu se informujte na dostupných kanálech.