Před zahájením prací se určí požadavky na materiál. K tomu je třeba přesně změřit stěny a strop. Nejjednodušší způsob, jak to provést, je pomocí laserového přístroje na měření vzdálenosti. Na základě měření získáte všechny informace, které potřebujete k nákupu materiálu v HORNBACHu.
Jak omítnout zeď
Bourali jste, stavěli jste, renovovali nebo dělali novou elektroinstalaci? Pak vás čeká a nemine nově omítnout zeď. My vám s tím, jak omítnout zeď rádi poradíme.
Na tento projekt budete potřebovat:
Vykliďte vše, co v místnosti překáží. Odstraňte lišty a vyndejte dveře. Podlahu zakryjte malířským tkaninou Pásy přilepte po obvodu - a také k sobě. Poté vypněte pojistky nebo nastavte proudový chránič do polohy "vypnuto". Zkontrolujte, zda jsou všechny elektrické přípojky v místnosti bez napětí. Teprve nyní můžete odstranit zásuvky a svítidla - k tomu potřebujete odborníka, zejména pokud je třeba odstranit přípojné zásuvky. Pojistky zůstanou zhasnuté nebo v poloze "vypnuto", dokud nedokončíte práce a dokud odborník znovu nenamontuje všechny elektrické přípojky. Odlepte páskou všechny zásuvky a vypínače, které nebyly odstraněny.
Pořád máte na stěnách tapety? Hned s nimi pryč. Dejte odstraňovač tapet do tlakového rozprašovače a naplňte ho vodou. Postříkejte povrchy tapet odstraňovačem tapet a nechte ho působit. Tapety musí být před odstraněním mokré.
Tapetu odstraňte malířskou špachtlí. Nelze vše odstranit rovnou? Pak tato místa znovu postříkejte, nechte je vsáknout a poté tapetu odstraňte. Poté odstraňte starou tapetovou pastu/lepidlo ze stěn a stropu pomocí kartáče a prostředku na mytí nádobí. Nakonec plochy otřete pěnovým hladítkem.
Aby byla omítka rovnoměrná a hladká po celé ploše, osazují se rychloomítkové profily každých 40 až 60 cm; k bočnímu okraji po 30 cm.
Polohu profilů si vyznačte vertikálně a horizontálně. Vzdálenost závisí na délce použité stěrky - musí dosahovat od lišty k liště a pokrývat i oblast bočního okraje.
Zbytky omítky otlučte třeba kladivem a dlátem.
Pomocí úhlové brusky a řezného kotouče zkraťte profily na výšku stěny, přičemž nahoře a dole ponechte 1 cm mezeru.
Stěnu v místě značení předem navlhčete tlakovým postřikovačem. Poté namíchejte maltu na rohové lišty podle návodu na obalu.
Naneste několik hrudek malty na stěnu ve vzdálenostech 30 až 40 cm. Poté zatlačte profily do hrudek malty a vyrovnejte je svisle pomocí vodováhy. Musí být přesně ve vzájemné rovině - zkontrolujte to pomocí nivelační tyče a zohledněte požadovanou tloušťku omítky (např. 15 mm): To je vzdálenost od přední hrany profilu ke staré zdi.
Nastavte rohové lišty u oken. Usnadňují omítání rohů a chrání hrany před pozdějším poškozením. Bude se výklenek pod oknem později zazdívat? Pak umístěte lišty pouze do horní části.
Chcete také omítnout strop? Pak použijte samolepicí omítkovou pásku (samolepicí mřížku na spoje sádrokartonu) po celém obvodu stropu - oddělí stropní omítku od omítky stěn a zabrání tak vzniku trhlin způsobených pnutím.
Jaký typ omítky použít?
Vápenocementová omítka:
Tato univerzální omítka se používá především ve venkovním prostředí na těžké zdivo (vápenopískové cihly, staré cihly, betonové bloky). Pro lehké zdivo (Poroton, pórobeton) existují speciální lehčené omítky. V interiéru se často používá ve vlhkých místnostech, jako jsou sklepy nebo koupelny.
Cementová omítka:
Cementová omítka je první volbou pro povrchy s velmi vysokým zatížením vlhkostí, jako jsou soklové plochy nebo ve vlhkých místnostech.
Sádrová omítka:
Sádrová omítka se smí používat pouze v interiéru. Je univerzální a lze ji použít jako podklad pro barvy, tapety nebo obklady.
Jemná sádra/dekorativní omítka:
Tyto omítky jsou nabízeny jako hotové omítky v kbelících nebo jako minerální omítky v pytlích. V závislosti na výběru výrobku a nástroje můžete vytvářet různé struktury.
Nyní naneste omítku. Stěnu opět předem navlhčete. Poté omítku namíchejte v kbelíku na maltu. V první části naneste omítku hladítkem od spodní části stěny k její horní části - o něco silněji, než je výška rychloomítkových profilů.
Pomocí stěrky odstraňte omítku zespodu nahoru přes omítkové profily. Jsou okrajové oblasti obtížně zpracovatelné stěrkou? Pak je opracujte pomocí fasádní stěrky. Stejným způsobem pracujte úsek po úseku až do konce.
Rohové plochy, jako je například okenní otvor, opracujte hladicí lžící. Podržte hladítko u vodorovné hrany zazděného výklenku radiátoru, pak se vám bude s hranou lépe pracovat. Okenní parapet bude umístěn nad ní později.
Očistěte nářadí a nechte omítku zatuhnout - jakmile povrch ztuhne, uhlaďte jej.
Zkontrolujte povrch stěny pomocí pravítka. Není někde ještě naneseno příliš mnoho omítky? Pak přebytečný materiál sejměte. Vápenná omítka nesmí zasychat příliš rychle. Proto se může stát, že budete muset povrch během schnutí znovu navlhčit.
Strop musí být připraven k omítání válečkovou omítkou. Nejprve odstraňte zbytky tapet, prach a nečistoty a poté také omítkovou pásku. Odřízněte ji po celém okraji stropu odlamovacím nožem a stáhněte ji. Poté vyplňte všechny otvory a praskliny.
Spáry mezi sádrokartonovými deskami vyztužte samolepicí mřížkou na spoje sádrokartonu, abyste zabránili pozdějšímu vzniku trhlin. K tomu smíchejte lepidlo na dřevo s trochou vody, rozetřete ho po spojích desek a zapíchněte do něj pásku na spáry. Poté pásku opět natřete směsí lepidla. Poté nechte výztuž zaschnout.
Po zaschnutí výztuže pokryjte spáru z obou stran dobrými 20 cm plniva. Jakmile plnivo rovněž zaschne, vyhlaďte povrch brusnou mřížkou a zameťte.
Nyní naneste základní nátěr na omítku. Zajistí rovnoměrný povrch. Barvu dobře promíchejte a naneste ji malířským válečkem. Když je barva zcela suchá, naneste válečkovou omítku pomocí válečku s dlouhým vlasem. Za tímto účelem váleček namočte a ponořte jej hluboko do omítky v kbelíku. Válečkem válečkujte po stropě, dokud nebude vidět rovnoměrná struktura.
Pro válečkovou omítku existují různé textury. Můžete například použít štětec, abyste dosáhli vzhledu omítky nanášené štětcem. S pěnovým válečkem nebo válečkem s dírkami získáte jinou texturu. Jemná válečková omítka se naproti tomu pouze hladce navaluje.
Tip
U probarvených omítek je vždy dobré ponechat si po omítnutí malé množství prášku, abyste byli připraveni na pozdější opravy. Poškození omítky lze tímto práškem snadno opravit. Mějte však na paměti trvanlivost omítky (obvykle 6 měsíců).