Je Praha - Černý Most vaše správná prodejna?
Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
25. 12. 2024 zavřeno
26. 12. 2024 zavřeno
31. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
1. 1. 2025 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.12.24 v 1:53 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Bambus má na zahradě mnohostranné využití. Jako solitérní rostlina může upoutat pozornost, ale je vhodný i jako živý plot, jako zástěna a větrolam nebo jako rostlina v květináči na balkon.
Bambus lze také velmi dobře kombinovat s keři a dalšími zahradními rostlinami, a nabízí tak mnoho možností designu. Různé odrůdy bambusu dorůstají různých velikostí, takže pro každou velikost zahrady se vždy něco najde.

Jak pěstovat bambus

Pro ty, kteří nepotřebují mít sestřih živého plotu jako ze žurnálu, tak je bambus fargesia velmi vhodnou rostlinou. Živý plot z bambusu je stále zelený, není přes něj moc vidět a nepotřebuje pravidelný prořez.

Jako živý plot lze použít i bambus s plochými listy (Phyllostachys). Listy bambusu s plochými listy jsou mnohem tenčí než listy bambusu fargesia. To znamená, že v prvních několika letech neposkytuje úplně nejlepší ochranu soukromí, ale pak to dožene, vyroste do výšky a je vhodný zejména pro zakrytí vysokých plotů.

Vysazením bambusů s plochými listy získáte delší a silnější kmeny, které září různými barvami.
Bambus s plochými listy roste do výšky a působí majestátněji. Proto potřebuje velkou zahradu, protože dorůstá výšky až deseti metrů.

Jak pěstovat bambus

Bambus lze dobře zasadit do nádoby. Měli byste si však vybrat pomalu rostoucí odrůdy. A i v takovém případě musí mít květináč správnou velikost. Platí pravidlo, že průměr květináče musí být třikrát větší než průměr kořenového balu.Pokud chcete do květináče vysadit větší odrůdy než bambus s plochými kořeny, doporučujeme dokonce vyvýšený záhon. Pokud je nádoba příliš malá, rostlina bude neustále trpět suchem a uschne.

Po zasazení do nádoby vždy zajistěte dobrý přísun vody. Bambus v nádobě také potřebuje více živin než bambus vysazený na zahradě. Aby byl bambus krásný a zdravý, aplikujte každých čtrnáct dní trochu zeleného hnojiva na rostliny.

Bambus je vhodný také jako půdní kryt. Speciální zakrslé druhy bambusů dosahují jen velmi malé výšky, ale rostou rychle a velmi hustě. Díky tomu lze rychle a efektivně ozelenit i větší plochu, která zůstane prakticky bez plevele a jejíž údržba je velmi snadná.

Půdopokryvný bambus lze vysadit také jako náhradu trávníku a sekat jej sekačkou. I zde se však doporučuje opatrnost. Zakrslé bambusy jsou sice menší než jejich větší příbuzní, ale přerůstají kořeny stejně jako bambusy s plochými listy. Proto i zde pamatujte na kořenovou bariéru, jinak bambus brzy pokryje celou zahradu.

Na světě existuje přibližně 1 000 druhů bambusu. 100 z nich se daří v klimatických podmínkách, jaké panují v Česku. Lze je zhruba rozdělit do dvou skupin, obě jsou odolné. Pravděpodobně nejdůležitějším rozlišovacím znakem pro amatérské zahradníky je délka oddenků (rhizomů).


Bambus Fargesia

  • netvoří oddenky - protikořenová zábrana není nutná
  • růst zůstává keřovitý po celá léta
  • roste v tenkých, hustě rostoucích stoncích,dobře se hodí jako zástěna
  • výška od 1,50 m do 6 m, v závislosti na odrůdě
  • obzvláště neprůhledný
  • vhodný i do menších zahrad a na balkony

Jak pěstovat bambus

  • kořeny se mohou šířit po celé zahradě
  • nezapomeňte na protikořenové zábrany
  • dosahuje výšky až 10 metrů
  • potřebuje hodně prostoru, aby byl účinný - vhodný pro velké zahrady
  • stonky rostou černofialové, žlutě pruhované, modrozelené nebo žluté

Jak pěstovat bambus

Navzdory svému exotickému původu je bambus velmi nenáročný a velmi dobře se mu daří i v evropských zahradách. Většina odrůd je mrazuvzdorná a velmi dobře snáší teploty až do -25 °C.
Existují však i odrůdy, které nejsou zimovzdorné, takže byste na to měli při nákupu pamatovat. Obecně platí, že bambus není příliš náročný na umístění. Fargesie se nejlépe cítí v polostínu, například v blízkosti stromu.

Pokud máte na zahradě málo stínu, je nejlepší volbou Phyllostachys. Velmi dobře snáší i plné slunce. Důležité je, aby měla dostatek prostoru pro svůj rozvoj.

V závislosti na odrůdě mohou rostliny dorůst až do výšky deseti metrů.

Bambus je velmi skromný. Daří se mu zejména v kypré půdě bohaté na humus, která je propustná. Pro bambus je důležitá dobrá zálivka, špatně snáší sucho. Proto by měl být vždy dostatečně zaléván, i když byste se měli za každou cenu vyhnout přemokření.
Velmi dobře se mu daří také v blízkosti vodních ploch, pokud je půda neustále vlhká. Pokud je bambus vysazen v květináči, doporučuje se pravidelný přísun živin prostřednictvím hnojiva. Při výsadbě na zahradě to lze zanedbat.

Jak pěstovat bambus

Nejlepší doba pro výsadbu bambusu na zahradě je od března do května, ale dobře poroste i později v létě. Měli byste se však zdržet výsadby na podzim nebo v zimě. Protože se jedná o stálezelenou rostlinu, odpařuje vodu svými listy i v zimě. V prvním roce ještě nedokáže správně vyrovnat vodní bilanci. Kromě toho kořeny ještě nemusí být dostatečně dlouhé, aby dosáhly pod hranici mrazu. To může bambus poškodit.

Pokud je vysazen v létě, měli byste dbát na to, aby byl dostatečně zaléván. Čerstvě zasazený bambus je obzvláště žíznivý.

  • Proto nejprve vyhlubte výsadbovou jámu. Zároveň kořenový bal na tři minuty namočte do kbelíku s vodou, aby mohl nasát vodu.
  • Výsadbová jáma by měla být dvakrát až třikrát větší než kořenový bal.
  • Dbejte na to, aby rostlina nebyla v půdě hlouběji, než byla předtím v květináči.
  • Nyní stačí dno výsadbové jámy dobře zkypřit, aby se zabránilo přemokření, a bambus můžete zasadit. Výsadbovou jámu vyplňte směsí výkopové zeminy a zahradní zeminy, kolem dejte mulčovací kůru.
  • Hojně zalévejte, a to i za deštivého počasí! Můžete také vytvořit zalévací okraj, aby se voda držela v blízkosti rostliny a neprosakovala všemi směry.

Bambus byste měli hnojit třikrát ročně, pokud není v květináči, v tom případě ocení trochu hnojiva každých čtrnáct dní. Pro jistotu se však řiďte doporučeními uvedenými na obalu, protože roli hraje i typ hnojiva.
Volně vysazené bambusy byste měli hnojit od března do června. Poté již nehnojte, protože jinak by kmeny nemohly správně vyzrát a zkřivily by se nebo dokonce ulomily.
Do března nemusíte provádět žádné práce. Bambus je závislý na organických hnojivech bohatých na dusík. Ideální je samozřejmě speciální bambusové hnojivo.

Jak pěstovat bambus

Bambus potřebuje hodně vody, to ale neznamená, že ho můžete přelít. Častěji zalévat je potřeba po vysazení, a pokud je v létě dlouho horko a sucho, věnujte zavlažování náležitou péči.

Máte-li bambus v květináčích a rostlina má v zimě problémy, tak je nejčastějším důvodem dehydratace než zmrznutí. V zimě totiž máme spíš tendenci nezalévat. Což je opak toho, co bychom měli dělat - zalévat vlažnou vodou i ve dnech mrazu. V nich bambus svinuje listy, což patří k obrannému mechanismu.

Bambus vyžaduje ve srovnání s jinými rostlinami jen málo řezu. Pokud jej používáte jako živý plot nebo zástěnu soukromí, doporučujeme jej pravidelně stříhat. Udržíte ho tak pěkný a hustý.
V případě volně rostoucího bambusu lze obzvláště velké kmeny blízko u země seříznout jednou za jeden až dva roky krátce před zimou. Tím se zlepší zimovzdornost a bambus se omladí.

Jak pěstovat bambus

Vysadili jste bambus phyllostachys a jste nadšení jak roste. Následující rok po vysazení ale zjistíte, že stonky vyrostly na místech, kam nepatří, někdy dokonce až u sousedů. Co se stalo?
Důvodem je to, že jste nemysleli na kořenovou zábranu a bambus se tak začal šířit po celé zahradě.

Ve srovnání s bambusem fargesia tvoří bambus plocholistý phyllostachys kořenové výběžky, které se pod zemí bez překážek šíří a vytvářejí nové výhony. To je nejen nepříjemné, ale může to být i drahé, protože jejich odstranění je pracné a nákladné.

Při plánování bambusové zahrady se ujistěte, že máte kořenovou bariéru. Vhodnou kořenovou bariérou je plachta z HDPE, vysokotlakého polyethylenu. Jako materiál pro kořenové zábrany se často nabízí jezírková fólie nebo lepenka. Raději to ale nedělejte, protože špičky oddenků jsou tak silné, že těmito materiály snadno proniknou.

HDPE fólie se obvykle prodává v plachtách o šířce 70 cm. Oddenková bariéra by měla mít průměr 1,50 m až 2,00 m pro volně rostoucí bambus.

Z HDPE fólie nejprve vytvořte kruh a uzavřete jej hliníkovou lištou. Nechte materiál trochu překrýt, aby se kořeny nemohly prodírat švem. Kruh zůstane ve spodní části otevřený, protože oddenky koření vodorovně.
Přesto má smysl nechat prstenec směrem dolů trochu zúžit. Když nyní kořeny narazí na bariéru, budou směřovat nahoru, a ne dolů, kde by v nejhorším případě mohly bariéru podkopat.
Zábrana by měla vyčnívat alespoň pět centimetrů ze země; tak okamžitě poznáte, když se oddenky pokusí bariéru překonat. Nyní můžete vysadit bambus s plochými listy a vaše zahrada je chráněna.

Jak pěstovat bambus


Kdy kvete bambus?

Kvetou pouze bambusy rodu Fargesia, ostatních druhů se tento jev netýká. Fargézie kvetou přibližně každých 70 let - jednotně po celém světě a bez ohledu na to, kdy byly vysazeny. Poté rostliny odumírají a vzniká nová generace. Mimochodem, naposledy kvetly v roce 2007.


Je bambus jedovatý?

Existuje pouze několik druhů bambusu, které jsou jedovaté. Druhy, které rostou u nás, mezi ně nepatří. Jedovaté jsou pouze výhonky a semena v syrovém stavu. Syrové bambusové výhonky je proto třeba před konzumací vždy uvařit. Vzhledem k tomu, že bambus kvete pouze jednou za 70 let, vytváří tehdy pouze semena. Bambus na vaší zahradě proto nepředstavuje žádné nebezpečí pro děti ani domácí zvířata.


Kolik místa bychom měli pro bambus vyhradit?

Pro volně rostoucí rostliny platí následující: kolik metrů čtverečních prostoru byste měli bambusu věnovat, tak vysoko daná odrůda roste. Pro živé ploty: jedna rostlina na 80 až 100 cm.


Kolik vody potřebuje bambus?

Bambus potřebuje dostatek vody a měl by se zalévat denně, zejména uprostřed léta, kdy je několik dní nebo týdnů horko a sucho. V zásadě je optimální vlhká půda, ale je třeba se vyvarovat přelití. Bambus potřebuje trochu vody i v zimě - zalévejte však pouze ve dnech bez mrazů.


Můj bambus má žluté listy - co teď?

Žluté listy jsou známkou toho, že s vaším bambusem není něco v pořádku. To může mít různé příčiny. Zalévali jste ho příliš málo nebo příliš mnoho. Obojí může způsobit odumření kořenů. Příliš mnoho vápna v půdě také způsobuje žloutnutí listů bambusů, protože brání přísunu železa. Dbejte proto na to, aby byla půda vhodná. Možná vaší rostlině jednoduše chybí důležité živiny. Proto je důležité hnojení dvakrát ročně.


Jak přezimovat bambus?

Bambus není vždy a všude zcela odolný vůči zimě. Abyste rostliny ochránili, měli byste na podzim vyřezat velké, staré kmeny u země; tím se zmenší odpařovací plocha. Pokud chcete bambusu poskytnout dodatečnou ochranu, obalte jeho vrchní část bublinkovou fólií a jutou.


Jak rychle roste bambus?

To závisí na druhu. Existují druhy, které rostou obzvlášť rychle, a druhy, kterým to trvá déle. Určitě tedy najdete ten správný druh bambusu pro své potřeby. V zásadě však platí, že bambus je jednou z nejrychleji rostoucích rostlin na světě. Mnoho druhů je schopno zdvojnásobit svou výšku během jednoho roku. Některé druhy dokonce zvládnou celý metr - za den! Prostě neuvěřitelné. Zejména pokud chcete bambus použít jako zástěnu nebo živý plot, je rychlý růst velkou výhodou.


Bambus jako stavební materiál?

Možná se to na první pohled nezdá, ale jako stavební materiál je bambus ještě stabilnější než dřevo. A má to svůj důvod: dřevo je na povrchu měkké a uvnitř tvrdé, zatímco bambus je přesný opak. Díky tomu je stabilní, ale stále velmi pružný. Proto se v Asii již dlouho používá jako stavební materiál.

Bambus se objevuje v mnoha oblastech našeho života. Jako stabilní stavební materiál, jako chutná přísada v asijské kuchyni nebo jako dekorativní rostlina na zahradě a v domě.

Bambus si automaticky spojujeme s tradičním a tajuplným světem Asie, protože je domovem této všestranné rostliny. Je rozšířený ve všech tamních zemích; za jeho domovinu se považuje Čína a Japonsko. Daří se mu tam již po mnoho tisíciletí. Bambus údajně existoval již v období dinosaurů. V každém případě je to houževnatá a vytrvalá rostlina.

V Číně má bambus zvláštní význam. Znamená vytrvalost, pružnost a houževnatost.
Symbolizuje také plodnost. To je dáno jeho rychlým růstem. Díky tomu je bambus v Číně a Japonsku více než jen dekorací a zahradní výsadbou. Je hluboce zakořeněn v tradicích a zvycích dané kultury. Zejména v tropických oblastech roste bambus v hojném množství.

Jak pěstovat bambus
nahoru