Které bylinky se navzájem dobře snášejí?
  • Kerblík, majoránka, kopr a pažitka mají rády společnost heřmánku
  • Rozmarýn, tymián a další středomořské bylinky
  • Šalvěj a oregano
  • Meduňka si rozumí téměř se všemi druhy a podporuje jejich růst.
  • Petrželka, pažitka a kopr
A které se navzájem vůbec nemusí?
  • Meduňka a bazalka
  • Koriandr a fenykl
  • Heřmánek a máta peprná
  • Tymián a majoránka
Samotáři Libeček, pelyněk a levandule se s jiným druhy sice snáší dobře, ale zato potřebuji hodně místa na rozvinutí.
Klasika Velká Malá
Klasická struktura bylinkové spirály je oblá a trojrozměrná. Obsahuje tři až čtyři zóny, které představují různé vegetativní oblasti. Pokud by se mělo jednat o gigantické rozměry, můžete vytvořit pochůznou bylinkovou spirálu. To už vypadá skoro jako labyrint. Nejedná se o opravdové spirály, ale o velká kola na sobě. A pokud máte jen málo místa, můžete bylinkovou spirálu postavit do rohu. Tam můžete pracovat v jednotlivých úrovních, ale zato ušetříte místo.
Vhodné pro... Vhodné pro... Vhodné pro...
... každou zahradu. Vytvořte ji v takové velikosti, kterou vám umožňuje vaše zahrada a podívejte se, jaké by se hodily kameny. ... opravdu pořádně velké zahrady nebo např. komunitní zahrady. ... malou zahradu nebo jako základní model.
Mokrá zóna Normální zóna Suchá zóna
Vlhkou zónu můžete vytvořit ve spodní části spirály. Ta obsahuje živnou půdu s humusem. Dešťová voda odsud odtéká pouze pomalu, a půda proto zůstává neustále vlhká. Výplň této zóny se skládá z jílovité zahradní zeminy a hotového kompostu. Další úrovní je normální zóna. Na tu použijete standardní zahradní půdu. Pokud je spíše jílovitější, měli byste ji promíchat s trochou štěrku. Tím bude prodyšnější. Umístěte bylinkovou spirálu tak, aby normální zóna byla v polostínu. Středomořské pohoří je nejvíc podobné suché zóně. Slunné a suché prostředí je na vrcholu bylinkové spirály. Smíchejte velké množství štěrku s malým množstvím zahradního substrátu. Tak bude moci voda rychle odtékat.
Bylinky pro vlhkou zónu Bylinky pro normální zónu Bylinky pro suchou zónu
Máta, Petržel, Bazalka, Pažitka, Libeček lékařský, Roketa, Šťovík kyselý, Oregano, Kopr Levandule, Svatolína, Koriandr, Meduňka, Lichořeřišnice Yzop, Majoránka, Tymián, Levandule, Rozmarýn, Saturejka horská
Listy a výhonky Jednoleté a trvalé bylinky se mohou sklízet průběžně od stonku o délce 10 cm. Plné aroma většiny bylinek je k dispozici ve fázi krátce před vykvetením. Výjimky: tymián, saturejka, rozmarýn, šalvěj, oregano, levandule. Lze je používat s listem a květy, a i tak jsou stále aromatické.
Květy U některých bylinek lze používat květy jako dekoraci, na vaření nebo pro kosmetiku, např. levanduli, oregano, tymián, rozmarýn, šalvěj. Důležitá informace: sklízejte květy, když právě začaly růst.
Semena Sklízí se, když zelená semena nažloutnou, to znamená dostatečně včas, aby semena nezačala opadávat v přezrálém stavu. Příklady: kopr, anýz, fenykl, koriandr a kmín.
Kořeny Sklízí se na podzim po opadání listů. Příklad: kořenový petržel.