Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 02.11.24 v 20:47 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Nechte se inspirovat. Přinášíme vám několik příkladů toho, co se k sobě hodí a co dohromady bude opravdu dobře vypadat.

Tipy, jak pěstovat na balkóně

Pokud si vašich květin, které jsou nejkrásnější a nejčilejší v létě, chcete dlouho užívat, měli byste se řídit následujícími tipy.

Balkonové květiny, jako např. kopretinovec dřevnatý nebo paprskovky potřebují pro svůj rozkvět místo. Proto by se měly uvadlé květy pravidelně vystřihávat, aby mohly dorůstat nové.

Aby se kořeny květin v létě tak silně nezahřívaly a tím nepoškozovaly, pomůže dát přes ně v době poledního horka slunečník. Anebo jim vytvořte ve květináči izolační vrstvu z polystyrenu.

Rostliny nezalévejte příliš studenou vodou.
A v horkém dni by se neměly zalévat v době, kdy slunce nejvíc praží. Kapky vody na listech či na květech totiž působí jako optická čočka.
Zavlažovací systémy nebo zásobníky na vodu v nádobách usnadňují zalévání, pokud občas zapomenete na konev. Ale sem tam zkontrolujte, zda zavlažovací systémy také ještě fungují.
Příliš mnoho vody může uškodit. Nahromaděná voda nebo stojatá voda v květináčích může poškodit kořeny rostlin.

Každá rostlina má své požadavky. Zatímco jedné hnojivo výborně prospívá, druhá rostlina uhyne, pokud ho dostane příliš. Zeptejte se v jednotlivých případech našich prodavačů v prodejnách HORNBACH, kolik hnojiva je konkrétně zapotřebí.
V podstatě se rozlišuje mezi organickými hnojivy a minerálními hnojivy. Organické hnojivo je ponecháno v přírodním stavu a má pomalejší účinek, zatímco minerální hnojivo je vyrobeno chemicky a může působit rychleji.
Milovníkům rostlin, kteří nechtějí přihnojovat každý týden, se doporučuje hnojivo s dlouhodobým účinkem.

U květináčových rostlin se jedná zpravidla o jednoleté nebo víceleté trvalky, letničky nebo pokojové rostliny, které jsou zasazeny ve květináčích. Většinou pochází ze skleníků, jako např. violka alpská, kornoutovka, chryzantémy, prvosenky nebo kopretiny, které nejsou pro pěstování na volném prostranství vhodné buď vůbec, nebo pouze omezeně.

Jako kbelíkové rostliny se označují pouze ty rostliny, které mají dlouhodobě růst ve velkých kbelících. To jsou většinou velmi pomalu rostoucí rostliny, např. solitérní rostliny, bonsaje, palmy, jehličnany resp. ovocné a jehličnaté stromy.

Většina rostlin může v zimě přežít pouze s dostatkem tepla a světla, které je ideální zajistit v domě nebo v bytě. Bezpodmínečně dbejte na návody k pěstování příslušné rostliny.

Rostliny, které byly vypěstovány v jednom květináči, se nazývají kontejnerové rostliny. Ty jsou již dobře zakořeněné.


  • lze je zakoupit a vysazovat po celý rok
  • nepotřebují moc místa
  • kvetou ve výšce očí
  • lze je kdykoli přesadit
  • jsou velmi odolné
  • snadno rostou
  • nepotřebují žádný speciálně upravený výsadbový základ

Tipy, jak pěstovat na balkóně

Bylinky nebo zelenina nepotřebují bezpodmínečně záhon nebo velkou zahradu na to, aby se jim dařilo. Mnoho odrůd se hodí pro výsadbu na balkón nebo na terasu, například v pěstebních truhlících nebo pěstebních nádobách, kbelících na květiny nebo květináčích.

V následující části jsme pro vás připravili seznam bylinek, druhů zeleniny a ovoce, které se hodí na balkónovou nebo na terasovou zahrádku.

Jako balkónové bylinky jsou vhodné mimo jiné:

  • bazalka, pažitka, petržel, řeřicha, kerblík, kopr, libeček
  • středomořské bylinky, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano, estragon
  • máta, levandule, meduňka lékařská
  • existují jednoleté bylinky (např. bazalka, kopr, lichořeřišnice), dvouleté/víceleté, mrazuvzdorné bylinky (např. potočnice lékařská, pažitka, tymián, máta peprná).

Tipy, jak pěstovat na balkóně

  • rajčata, ředkvičky, fazole, různé odrůdy salátu, paprika, lilek, chilli papričky

  • jahody, rybíz, ostružiny, angrešt, kiwi, sloupovitá jabloň

Tipy, jak pěstovat na balkóně

Jako místo pro vaši balkónovou či bylinkovou zahrádku nebo ovoce jsou ideální jižní balkóny. Pokud se váš balkón nachází na severní straně, měli byste si vybrat porosty, které potřebují málo slunce, jako např. zelí nebo hrách.

Nevysazujte vaše ovoce ani zeleninu či bylinky příliš brzy zpočátku roku. Chlad a přírodní mráz mohou mladým rostlinkám uškodit. S pěstováním začněte až v ten okamžik, kdy se již nebude očekávat žádná zima. Dobrou dobou na pěstování je zpravidla květen.

Dbejte ve vašich pěstebních nádobách na otvory pro odvod vody. Navíc by kořeny rostliny měly mít dostatek vody. Je to stejné jako u bot, raději je lepší v případě pochybností zvolit o jedno číslo větší než menší.
Mějte na paměti, že tmavé květináče slunce přitahují. Nádoba se zahřívá rychleji a to může rostlině uškodit. Vhodnější jsou nádoby se světlou barvou nebo z hlíny.

Ovoce a zelenina na balkóně potřebují každý den vodu. Při horku ještě o něco více.

Tipy, jak pěstovat na balkóně

Se správnou ochranou proti slunci pohodlně přečkáte i ta největší vedra.
Slunečník se rychle a pohodlně montuje, umísťovat ho můžete podle vašich potřeb. Vyrábí se v několika barvách, tvarech a designech. Jeho nevýhodou je však obtížné čištění.

Sluneční plachta se upevňuje na stěnu a balkónové zábradlí. Vybírat můžete z mnoha barev, tvarů a velikostí. Dobře se čistí a uskladňuje.

Markýza se napevno připevňuje na stěnu. V nabídce je velké množství druhů, barev a velikostí. Stačí si jen vybrat.

Na balkón byste si měli položit mrazuvzdornou dlažbu dle normy EN mimořádně vysoké kvality. Jako alternativu k dlažbě můžete na svůj balkón samozřejmě položit dřevěná prkna, dřevěné dlaždice, umělý trávník & venkovní koberce, dekorační štěrk nebo kombinaci různých podlahových krytin. Do podlahové krytiny ze dřeva můžete navíc zcela snadno zabudovat světla.

Balkónový nábytek je k dispozici v mnoha variantách.
Zde jsou některé materiály a jejich výhody a nevýhody.

Cenově nejvýhodnějším materiálem je zpravidla plast. Jeho nevýhodou je ale nižší kvalita. Vyplatí se investovat do nábytku z moderních plastových kombinací a umělohmotného pletiva. Takový nábytek je totiž extrémně odolný proti vlivům počasí. Mezi takové materiály patří zahradní nábytek z polyratanu.

Mezi tradiční materiály patří dřevo, kov (železo, ocel, hliník)

Klasikou je skládací balkónový nábytek, který se inspiruje především lehkými bistro židlemi. Trendem u balkónového nábytku je jeho stále výraznější bytový vzhled, tj. balkónový nábytek, který může stát také v bytě.

Nábytek, který může stát venku po celý rok, je nábytek z teakového dřeva. Samozřejmě je nutné se o materiál dobře starat.

nahoru