Je Praha - Černý Most vaše správná prodejna?
Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
25. 12. 2024 zavřeno
26. 12. 2024 zavřeno
31. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
1. 1. 2025 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.12.24 v 13:24 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Rajčata obsahují velké množství vitaminu C, draslíku a kyseliny listové. Rajčata také obsahují sekundární rostlinnou látku lykopen. Rajčata produkují lykopen, aby chránila svůj genetický materiál před škodlivým slunečním zářením. U lidí lykopen údajně zabraňuje vzniku rakoviny.

Zatímco nabídka rajčat v supermarketech je často omezena na několik málo druhů, jako jsou salátová rajčata nebo koktejlová rajčata, pokud si rajčata vypěstujete sami, můžete vybírat z tisíců odrůd. Různé odrůdy rajčat se liší nejen velikostí, ale také tvarem, barvou a samozřejmě chutí.

Tip: Vybírejte odrůdy odolné vůči chorobám. Existují například venkovní rajčata, která jsou méně náchylná k pozdní plísni, jako je Philovita nebo Pyros. Pěstujete rajčata ve skleníku? I zde existují odrůdy, které jsou velmi odolné, například Delicacy nebo Nugget.

Semena rajčat mají ráda rovnoměrné teplo. Proto byste měli rajčata pěstovat na okenním parapetu nebo ve vyhřívaném skleníku. Ideální doba pro výsev rajčat je od začátku do poloviny března. Při výsevu rajčat vybírejte odrůdy odolné vůči chorobám.

  • Květináče s osivem rovnoměrně naplňte zeminou.
  • Do každého výsevního květináče vyvrtejte asi 0,5 cm hlubokou jamku.
  • Semena rajčat vysévejte jednotlivě do výsevních květináčů a poté je lehce zasypte pěstební zeminou.
  • Půdu udržujte rovnoměrně vlhkou. Nejjednodušší je to udělat pomocí ručního postřikovače.
  • Dbejte na to, aby půda nikdy nevyschla.
  • Semínka rajčat umístěte na světlé a teplé místo, například na okenní parapet.
  • Pokud používáte skleník, zavřete víko.

Pikýrování nebo také přepichování rajčat je při pěstování rajčat důležitá část.

Při teplotě mezi 18 a 25 °C semena rajčat obvykle vyklíčí do 10 dnů.
Nejprve se objeví tzv. listeny. Jakmile se objeví první pravé listy, musíte rajčata pikýrovat.

  • Při pikýrování umístíte jednotlivé rostliny rajčat do většího květináče. Připravte si odpovídající počet květináčů o průměru asi 8-10 cm s pěstební zeminou.
  • Nejprve půdu v květináči dobře přitlačte. Tím se zlepší kontakt kořenů s půdou a usnadní se vypichování rajčat.
  • Vezměte vypichovací tyč a opatrně vyjměte malou rostlinku rajčete z květináče. Postupujte pomalu a s citem.
  • Umístěte rostlinu rajčete do připraveného květináče. Dbejte na to, aby kořeny nebyly ohnuté nahoru.
  • Zapíchněte je do půdy až těsně před objevením listů a jemně je přitlačte. Sazenice zalijte.

Rajčata můžete vysazovat ven zhruba od poloviny května - poté, co pominou mrazy. Protože však vaše rajčata byla dosud pokojovými rostlinami, měli byste je pomalu zvykat na čerstvý vzduch.
Asi 10 dní před výsadbou dejte rajčata každý den na několik hodin do stínu. To pomůže rajčatům zvyknout si na venkovní prostředí. Otužováním také zabráníte spálení rostlin rajčat sluncem.

Rajčata mají ráda slunce a teplo. Rostliny rajčat nemají rády déšť, proto je ideální místo chráněné před deštěm ve skleníku, pod přístřeškem nebo pod okapem.

Před vysazením rajčat na zeleninový záhonek připravte půdu. Rajčata jsou při chuti, proto před výsadbou zapracujte do půdy kompost, hobliny, hnojivo nebo zahradní vápno.
Dbejte na to, aby půda nebyla příliš těžká. Těžká půda se může rychle zamokřit - další věc, kterou rajčata nemají ráda.

Vykopejte jámu pro rajčata. Aby rajče bezpečně stálo, zasaďte ho až po nejnižší základnu listů. Kořenový základ se pak obvykle zasype 5-10 cm zeminy. Výhodou tohoto způsobu výsadby je, že rajče zapustí více kořenů a přijme ještě více živin.

Správná vzdálenost výsadby je rozhodující. Dbejte na to, abyste na zeleninovém záhoně sázeli alespoň 60 cm od sebe a ve skleníku alespoň 50 cm od sebe. Rajčata tak budou mít dostatek prostoru pro růst a sníží se riziko chorob na zeleninovém záhoně. Pokud sázíte rajčata do řádků, dbejte na to, aby byly řádky od sebe vzdáleny 1 m.

Nyní vedle rostliny rajčat zapíchněte spirálovou tyč nebo dřevěný kolík. To je obvykle potřeba u všech odrůd rajčat s výjimkou keříčkových rajčat. Pokud sázíte velká rajčata, umístěte při výsadbě kolík na rajčata, abyste rostliny později podepřeli.
Pak je zalejte.

Nemáte zahradu? Rajčata můžete zasadit i do květináčů a umístit je na balkon nebo terasu. Vhodné jsou zejména koktejlová rajčata, divoká rajčata nebo keříčková rajčata.

Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký.
Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete. Důležité je, aby měl na dně otvor, aby mohla odtékat dešťová voda a nedocházelo k přemokření.

Rajčata v květináčích mají podobné požadavky jako rajčata venku:

  • Vezměte si květináč a naplňte ho přibližně do poloviny zeminou pro rajčata. Do zeminy můžete přidat 1-2 hrsti písku nebo trochu keramzitu a vše dobře promíchat. Tím zajistíte propustnou půdu. Do květináče můžete také přidat rohovinové hobliny, aby byla mladá rostlina rajčete dobře zásobena.
  • Nyní zasaďte mladou rostlinu rajčete hlouběji, než je v květináči. Když ji zasadíte do květináče, měly by první listy právě vyčnívat z půdy. Tím zajistíte, že rajče bude v květináči pevně stát a vytvoří další kořeny.
  • Poté odřízněte první listy. V opačném případě hrozí, že se při zalévání namočí a vy se budete muset potýkat s pozdní plísní.
  • Nyní do květináče hluboko zapíchněte tyč na rajčata, abyste mohli rostlinky rajčat při jejich růstu znovu a znovu vyvazovat.
  • Máte hotovo. Vaše rajče v květináči je zasazeno. Květináč však můžete na balkon nebo terasu vysadit až po skončení mrazivého počasí.

Rajčata v květináčích potřebují správné umístění na balkoně nebo terase: Ideální je umístění přímo u zdi domu s dostatkem slunce a ochranou před deštěm. Nezapomeňte nechat mladé rostliny rajčat pomalu si zvykat na slunce.

Jak pěstovat rajčata

Pro dobrou úrodu rajčat je rozhodující několik faktorů péče o rostliny rajčat.

  • Rajčata je třeba pravidelně zalévat, hnojit a stříhat.
  • Rajčata by nikdy neměla být vystavena teplotám pod 10 °C. Pokud vaše rajčata kvetou ještě na konci srpna, odstraňte je. Doba dozrávání do mrazů je příliš krátká.

  • Zalévejte pravidelně, pomalu a vždy zespodu. Pokud se listy rajčat namočí, výrazně se zvyšuje riziko houbových chorob.
  • Pokud je to možné, zalévejte rajčata dešťovou vodou. Pokud se spoléháte na vodu z vodovodu, dbejte na to, aby byla odstátá a ne příliš studená.
  • Ráno je ideální čas na zalévání rajčat.
  • Dbejte na to, aby půda vyschla jen povrchově, ale zůstala vlhká.
  • Rajčata v květináčích na balkoně potřebují v létě obvykle více vody než rajčata pěstovaná venku.
  • Na záhonu můžete také vedle každé rostliny rajčete zakopat malý hliněný květináč bez otvoru v půdě. Vodu nalijte přímo do hliněného květináče. Pórovitá hlína bude postupně uvolňovat vodu do půdy.

Rajčata získávají z půdy mnoho živin. Proto je tak důležité rajčata hnojit - a to i při výsadbě.
Jakmile rajčata začnou kvést, hnojte každých 14 dní organickým hnojivem na rajčata. K hnojení můžete použít také domácí kopřivový hnůj. Pak se ale musíte připravit na silný zápach.

Zajímá vás, co znamená roubování rajčat?
Při roubování rajčat spojíte dvě rostliny rajčat a vytvoříte novou rostlinu rajčete. Cílem je vytvořit rostlinu rajčete, která bude mít vyšší výnosy. Podle odborníků mohou mít roubovaná rajčata až o 40 % vyšší výnosy.

  • Při roubování existuje tzv. podnož, tj. základ rostliny rajčete, a ušlechtilá odrůda. Vysejte podnož a ušlechtilou odrůdu. V závislosti na odrůdě je třeba vysévat semena ve stejnou nebo v různou dobu.
  • Podnož a roub nechte růst, dokud nebudou asi 10 cm vysoké a každá rostlina nebude mít 3-4 dobře vyvinuté listy.
  • Podnož seřízněte ostrým nožem těsně pod prvním listem. Dbejte na to, aby byl řez vodorovný. Odříznutou část můžete vyhodit do organického odpadu. Podnož je kořen optimalizované rostliny rajčete.
  • Existují speciální keramické tyčinky pro roubování rajčat. Tyčinku zasuňte do výhonu podnože.
  • Nyní odřízněte stonek ušlechtilé odrůdy a odříznutý stonek nasaďte na keramickou tyč. Odříznuté konce se musí vzájemně dotýkat.
  • Naroubovanou rostlinu rajčete navlhčete rozprašovačem, umístěte ji do skleníku nebo pod skleněný kryt a nechte rostliny růst společně.
  • Přibližně po týdnu můžete začít skleněný kryt zvedat. Každý den o něco déle. Po dalším týdnu by měly podnož a ušlechtilá odrůda pevně srůst. Roubování rajčat je ošemetná záležitost.
  • Pokud se to nepodaří, použijte kvalitní neštěpené odrůdy, jako je 'Delicacy' pro skleníky a vyvýšené záhony nebo 'Romelio', pokud chcete pěstovat rajčata v květináčích.

Začíná to hnědými skvrnami na listech a stoncích rajčat. Ale tím to bohužel nekončí. Listy zčernají, uschnou a opadají. Vaše rajčata trpí plísní. A nezůstane jen u listů a stonků, ale může postihnout i plody.

  • Na jaře byste měli před výsadbou nových rostlin rajčat důkladně vyčistit mřížky a květináče, které jste použili v loňském roce. To lze dobře provést například vařící vodou.
  • Při výsadbě venkovních rajčat dbejte na to, abyste je sázeli ve správné vzdálenosti od sebe, a pokud je to možné, zajistěte rostlinám střechu.
  • Řiďte se našimi tipy pro správné zalévání rajčat. Plísně milují vlhkost na listech.
  • Nikdy nesázejte brambory a rajčata blízko sebe. Brambory mohou rajčata nakazit plísní.
  • V létě můžete odstranit spodní listy. Vaše rajče pak bude mít menší plochu, kterou může napadnout.
  • Abyste posílili rostliny rajčat, můžete je v létě postříkat odvarem z přesličky polní.

Zaznamenali jste na svých rajčatech první příznaky plísně? Okamžitě odstraňte napadené listy, stonky a plody a vyhoďte je do domovního odpadu. Vydezinfikujte zahradnické nůžky, spirálové tyče a podobně, které přišly do styku s houbou.

Nemáte vlastní zahradu, ale balkon? Rajčata lze bez problémů pěstovat i ve vanách a truhlících.
Pro rajčata na balkoně platí v zásadě stejná pravidla jako pro rajčata na zeleninovém záhonku: místo by mělo být slunné, teplé, suché a chráněné před větrem.

Pozor: Na balkoně orientovaném na jih může někdy polední žár uprostřed léta způsobit rajčatům úpal. Trocha stínu z markýzy nebo slunečníku neuškodí.

V závislosti na odrůdě můžete rajčata sklízet od června do října. Kdy je však ideální doba pro sklizeň rajčat?
U většiny rajčat lze dobu sklizně snadno rozpoznat:

  • Rajčata jsou zralá, jakmile zčervenají.
  • U žlutých nebo zelených odrůd rajčat je to samozřejmě obtížnější. Rajčata sklízejte, jakmile je slupka trochu měkčí a rajčata se dají snadno oddělit.

Jak pěstovat rajčata

  • Sklízejte zralá rajčata.
  • Rajče rozřízněte a lžičkou vyškrábněte semínka.
  • Semínka vložte do sklenice a zalijte vodou.
  • Po několika dnech se semena oddělí od želatinové hmoty, která je obklopuje, a klesnou ke dnu.
  • Semena vložte do síta a propláchněte je čistou vodou.
  • Semínka rajčat položte na kuchyňskou utěrku, aby uschla.
  • Po usušení vložte semena rajčat do označeného papírového sáčku.

Rajčata potřebují slunce a ideálně střechu, která je ochrání před deštěm. V létě potřebují rajčata hodně vody a jako silně rostoucí rostliny potřebují ke svému růstu také hnojiva.

Rajčata nemají ráda stín. Dbejte na to, aby byla vysazena na slunném místě. Stejně důležitá jako slunce je i dobře propustná půda bohatá na živiny. Jestli něco rajčata nesnášejí, je to přemokření. Důležitá je také správná vzdálenost výsadby.
Další věc, kterou rajčata nemají ráda, je zalévání shora. Zalévejte vždy pomalu a pravidelně zespodu a dávejte pozor, abyste nenamočili listy. Tím také zabráníte napadení plísni.

Ideální je půda pro rajčata a zeleninu.

Rostliny roubovaných rajčat mají až o 40 % vyšší výnosy než rostliny neroubovaných rajčat.
Kromě toho je důležité, aby byly splněny všechny podmínky: Správná půda, správné umístění a správná péče včetně zalévání, hnojení a řezu.

Bohužel ne, v srpnu je na výsadbu rajčat pozdě. Pokud chcete pěstovat zeleninu i v srpnu, držte se podzimní a zimní zeleniny, jako je kapusta.
Sazenice rajčat byste měli vysazovat vždy v květnu, až po ledových mužích.

nahoru